İş kazasında kopan parmağı tazminat kazandı; şirket “iflas” mazeretiyle ödemedi

Sinsinati

New member
İş kazasında kopan parmağı tazminat kazandı; şirket “iflas” mazeretiyle ödemedi Kocaeli Dilovası’nda, 2011 yılında fabrikada meydana gelen iş kazasında sağ el başparmağını kaybeden ve 2012 yılında da ayağı kırılan Kazım Korkmaz‘a (55) toplam 69 bin 882 lira tazminat ödenmesine karar verildi. Korkmaz, şirketin iflas ettiği nedeni öne sürülerek parasını ödemediğini söyleyerek, “İş Mahkemesi’nin en çok 2 yılda bitmesi lazım. Biz 10 yıldır bekliyoruz. İcraya verdiğimiz biçimde paramızı alamıyoruz.” diyerek reaksiyon gösterdi.

Kazım Korkmaz, avukatı Müge Bozok aracılığıyla çalıştığı şirkete tazminat davası açtı. Avukat Müge Bozok, dava dilekçesinde müvekkili Kazım Korkmaz’ın çalıştığı fabrikada 13 Nisan 2011 yılında sağ elinin başparmağını profil kesme makinesine kaptırdığını ve iş kazası geçirmesi niçiniyle sağ el başparmağını kaybettiğini belirtti. Dilekçede kelam konusu kazanın büsbütün patronun iş sıhhati ve güvenliğini sağlayamaması niçiniyle meydana geldiği öne sürüldü. Kazım Korkmaz’ın kazadan daha sonra rapor aldığı kaydedildi. Rapor bitiminde de Korkmaz’ın işbaşı yaptığı ve iş yerindeki dağınık duran ruloların üzerine düşmesi kararında 16 Mart 2012’de de ayağının kırıldığı söz edildi. Dilekçede kelam konusu patron hakkında 77 bin 180 lira maddi ve manevi tazminat talebinde bulunuldu.

Şirket, davacı Korkmaz’ın ihtimam göstermediğini argüman etti

Şirketin mahkemeye sunduğu yanıt dilekçesinde ise şirketin iş güvenliği ile ilgili tedbirleri her vakit aldığı, gerekli eğitimlerin verildiği ve Kazım Korkmaz’ın başına gelenlerin büsbütün kendi yanılgısı olduğu sav edildi. Davacı Korkmaz’ın verilen eğitimlere ve alınan tüm iş güvenliği önlemlerine karşın gerekli itinası göstermediği ve davacı Korkmaz’ın parmağının kesilmesinde şirketin kusuru olmadığı öne sürüldü.

SGK raporuna nazaran patron yüzde 70, emekçi yüzde 30 kusurlu

Davayı 2017 yılında karara bağlayan Gebze 3. İş Mahkemesi, Toplumsal Güvenlik Kurumu Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı’nca düzenlenen raporda davalı iş yerinin yüzde 70 kusurlu ve davacı Kazım Korkmaz’ın yüzde 30 kusurlu olduğuna dair görüş bildirdiğini dikkate aldı.

69 bin 882 lira tazminat ödenmesine karar verildi

Mahkeme, davalı şirketin davacı Kazım Korkmaz’a maddi tazminat olarak 54 bin 882 lira ve manevi tazminat olarak da 15 bin lira olmak üzere toplam 69 bin 882 lira ödemesine karar verdi.

“İcraya verdiğimiz biçimde paramızı alamıyoruz”

Davaya ait konuşan Kazım Korkmaz, 2011 yılında iş kazası geçirdiğini belirterek, “Mahkeme bitti, ‘iflas’ diye gösterip param ödenmedi. İcraya verdiğimiz biçimde bu icrayı alamıyoruz. Ben, Adalet Bakanlığı ile Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın bu davalara hassas olmasını istiyorum. Bir diğeri da benim üzere bu biçimde bir sorun yaşamasın istiyorum. İş Mahkemesi’nin en çok 2 yılda bitmesi lazım. Biz 10 yıldır bekliyoruz. İcraya verdiğimiz biçimde paramızı alamıyoruz.” tabirlerini kullandı. Korkmaz, emekli olduğunu lakin mağduriyeti niçiniyle çalışmak zorunda kaldığını da kelamlarına ekledi. (DHA)