İstanbul’da eşini boğarak öldüren sanığa ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası

Sinsinati

New member
İstanbul’da eşini boğarak öldüren sanığa ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası İstanbul Sancaktepe’de 15 Ocak 2020’de eşi Tuğçe Demiryaran’ı boğarak öldüren tutuklu sanık Turan Demiryaran “Eşi taammüden öldürme” hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırdı. Sanığın yargılama sürecindeki davranışlarını dikkate alan mahkeme, cezada indirim yapmadı.

Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Turan Demiryaran getirildi. Duruşmada Aile Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı avukatı Melek Gerek, maktul Tuğçe Demiryaran’ın ailesinin avukatları Nilda Baltalı ile Hande Gündoğdu yer aldı. Duruşmada sanık avukatı da hazır bulundu. Bakanlık avukatı Melek Gerek, haksız tahrik kararları uygulanmadan sanığın cezalandırılmasını istedi.

Avukat Nilda Baltalı “Sanık hiç bir tezini ispatlayamamıştır. Hatadan kurtulmaya yönelik atmış olduğu iftiralar mevcuttur. Rastgele bir pişmanlık göstergesi bulunmamaktadır. En ağır biçimde cezalandırılsın” dedi. Avukat Hande Gündoğdu da sanığın ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

Tutuklu sanık Turan Demiryaran son kelamında “Telefon kayıtlarında her şey mevcuttu. Eşimin beni aldattığına dair bütün kanıtlar telefondadır. Çocuğum için eşimle yeniden birleşmek istedim lakin olay günü beni epeyce tahrik etti. Pişmanım, adaletinize güveniyorum” tabirlerini kullandı.

Cezada indirim yapılmadı

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Turan Demiryaran’ı ‘Eşi taammüden öldürme’ kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırdı. Sanığın yargılama sürecindeki davranışlarını dikkate alan heyet, cezada indirim yapmadı.

İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede maktul Tuğçe Demiryaran’ın 15 Ocak 2020 saat 23.00 sıralarında kuşkulu eşi Turan Demiryaran tarafınca Sancaktepe’deki meskeninde öldürüldüğü belirtilmişti. Maktulün yapılan meyyit muayene ve otopsi süreçleri sonucunda İsimli Tıp Kurumu’n otopsi raporu sonuç kısmına bakılırsa maktulün vefatının boyun basısı kararı meydana geldiğinin anlaşıldığı, rastgele bir bıçaklı yaralamaya dair öbür bir bulgunun olmadığı anlaşıldığı anlatılmıştı. İddianamede sanık Turan Demiryaran’ın ‘Eşi taammüden öldürme’ cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasıyla cezalandırılması isteniyordu. (dha)