İtalya ve Fransa’ya ihraç ediliyor; kilosunu 30 liraya satıyorlar

Sinsinati

New member
İtalya ve Fransa’ya ihraç ediliyor; kilosunu 30 liraya satıyorlar Türkiye’nin çeşitli yerlerinden bin bir zahmetle toplanan kurbağalar, Avrupa mutfaklarındaki menülerde yerini alıyor. Anadolu’nun bir epeyce kentinde yapılan kurbağa avcılığında Edirne ve Hatay başat kentlerden sayılıyor.

Meşakkatli avcılıkta ustalığını babalarından öğrenen yeni jenerasyon avcılar çeşitli niçinlerle azalan kurbağa popülasyonuna karşın mesleği sürdürmek ismine uğraşlarına devam ediyor.

Kilosu 30 lira

Edirne’de çeltiğin ağır olarak yetiştirildiği İpsala ve Meriç ilçelerinde tarla ile sulama kanallarından avcılar tarafınca toplanan kurbağalar Avrupa mutfaklarının menülerinde yer buluyor.

Meriç’in Kadıdondurma köyü de kurbağa toplayıcılığının ağır olarak yapıldığı yerler içinde bulunuyor. Sabahın birinci ışıklarıyla köy meydanında toplanan avcılar, minibüse binerek çeltik topraklarının yolunu tutuyor.

Belirledikleri bölgede araçtan inen avcılar, kasık çizmelerini giyip kepçelerini ellerine alarak çeltik yerlerindeki su kanallarında nasiplerini aramaya başlıyor.

Kanala kurbağa yakalamada kullandıkları kepçeyi sokan avcılar, bir yandan da suyu ayaklarıyla karıştırarak tabandaki kurbağaları kepçeyle almaya çalışıyor.

Kurbağacıların avlanması yaklaşık 5 saat sürüyor. En az 30 kurbağa 1 kilogram geliyor. Yakalanan kurbağalar, köyde kilosu 30 liradan aracıya satılıyor.

Aracı tarafınca havuzlarda toplanan kurbağalar, uzunluklarına bakılırsa ayrılıp canlı olarak filelere doldurularak ihracatçı firmaya gönderiliyor.

Avcı Mehmet Ali Esmer de babasının vefatı daha sonrası başladığı toplayıcılığı 1994 yılından beri sürdürdüğünü söylemiş oldu. Havanın hoş olduğu günlerde bol bol kurbağa topladığını belirten Esmer, ortalama 7-8 kilo kurbağa avladığını söz etti.

“En büyük müşterilerimiz Fransa ve İtalya’daki alıcılar”

Subaşı köyünden Hüseyin Erhan da avcılardan topladığı kurbağaların ihracatçı firmaya ulaştırılmasına aracılık ediyor.

Kurbağa avcılığının bölgede 1970’li senelerdan beri yapıldığını söyleyen Erhan, “Bu işe 1990 yılında babamın yanında başladım. Avcılar kurbağaları çeltik tarlalarında su kanallarında toplayıp bana getiriyorlar.

Ben de burada gereken paklığı yaptıktan daha sonra beşer kiloluk filelere koyup klimalı ortamda koruma ediyorum. Haftada 2 kere firmanın soğutuculu kamyonu gelip benden alıyor. Beş derece sıcaklıkta 10-15 gün yaşıyorlar. En büyük müşterimiz Fransa ve İtalya’daki alıcılar.

diye kaydetti.

Erhan, yıllar içerisinde tarımda artan ilaç kullanmasının kurbağa popülasyonunu azalttığını savundu. “Evvelden kurbağamız daha oldukçatu, fazla tarım ilacı yoktu” diyen Erhan, “Şimdiki tarım ilaçları daha sert, daha güçlü olduğundan kurbağayı etkiliyor. Bir çok azalma oldu. Günlük ortalama 600-700 kilo, haftada ise 4-5 ton kurbağa gönderiyorum.” sözlerini kullandı.

Buldukları kurbağaları elleriyle ve kepçe aracılığıyla sudan çıkaran avcılar yakaladıkları kurbağaları bellerine bağladıkları bidonlara yahut çuvallara dolduruyor.

Sabahın birinci ışıklarına kadar kurbağa toplamaya devam eden avcılar, topladıkları kurbağaları tüccarlar aracılığı ile yurt dışına ihraç ediyorlar. (AA)