Jessica Pegula, WTA Finalleri için tam zamanında zirveye ulaştı

Brown

Global Mod
Global Mod
Jessica Pegula ve David Witt arasındaki tenis ortaklığı hızlı bir başlangıç yaptı. Pegula, ilk antrenman seansından sadece birkaç gün sonra, yeni koçu Witt ile Washington DC’deki Citi Open’a geldi ve ilk WTA tekler şampiyonluğunu kazandı.

Bu, 2019’da Pegula’nın 79. sırada bitirdiği ve ciddi diz ve kalça yaralanmaları geçirdikten sonra hala vücuduna ve yeteneğine güvenmeyi öğrendiği zamandı.

Witt, “Başlangıçta ona gerçekten iyi olduğunu söylemeyi tercih ettim,” dedi. “Ve o insanları yenebileceğini ve daha iyi kimsenin olmadığını ve ilk 10 ya da 20 olmaları önemli değil.”

Üç yıl sonra, Pegula tenis seçkinlerinin gerçek bir üyesi oldu: Meksika Guadalajara’da ikinci kariyer tekler şampiyonluğunu kazanmasından ve dört eski Grand Slam tekler şampiyonunu teklerde dünyada 3 numarada yendikten bir hafta sonra.

Üst sıralarda yer alan Amerikan Pegula, Pazartesi günü Fort Worth’ta başlayacak olan WTA Finalleri’nin – en iyi sekiz oyuncuya ayrılan yıl sonu kadın şampiyonası – başrollerinden biri. Özel etkinlikte ilk kez yer alacak ve bu, 28 gibi nispeten ileri tenis yaşında gerçekleştiği için Pegula için yankı uyandırdı.

Yakın tarihli bir röportajda “Tabii ki daha genç bir başarı isterdim ama aynı şekilde sonuçlanıp sonuçlanmayacağını bilmiyorum” dedi. “Böyle olacağını sanmıyorum. Bu yüzden şimdi özellikle mutluyum. Yaşadığım onca şeyden geçmemiş olsaydım, şu anda iyi olmama yardımcı olduğunu düşündüğüm türden bir güç geliştiremezdim.

Pegula, bunalmış bir aileden geliyor. Ailesi, NFL’den Buffalo Bills ve NHL’den Buffalo Sabres’in milyarder sahipleri olan Terry ve Kim Pegula’dır. Terry Pegula, doğal gaz ve emlak sektöründe servet kazandı ve Güney Kore’de doğan, ancak öz ailesi tarafından terk edilen ve daha sonra 5 yaşında Amerika Birleşik Devletleri’nde bir aile tarafından evlat edinilen Kim ile evlendi.

Jessica Pegula, “Sanırım annem karakolun merdivenlerinde bırakıldı” dedi. “Bu çılgın bir hikaye. Bir film gibi olabilir.”

Kim, yazdan bu yana Pegulas’ın ayrıntı vermeden kamuoyuna açıkladığı önemli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kaldı. Jessica, Guadalajara’daki zaferini gözyaşları içinde annesine adadı.

Pegula, Guadalajara’da gazetecilere verdiği demeçte, “Annem, tenis kariyerimi büyütürken bana yardımcı olan ilk spor takımı olduğum konusunda her zaman şaka yapardı.” “Onu gerçekten ona adamak istedim. Gerçekten zor bir yıl geçirdi. izlediğini biliyorum.”

Pegula, önümüzdeki iki hafta boyunca annesinin çok daha fazla tenis oynamasını izlemeyi planlıyor. WTA Finallerinden sonra, Billie Jean King Cup takım etkinliğinin finallerinde Amerika Birleşik Devletleri’ne liderlik etmek için Glasgow’a gidecek.

1 numara Iga Swiatek’in denemeyeceği yoğun bir sezonun zorlu bir sonu olacak. Swiatek, sıkı kıtalararası dönüşün kendisini yaralanma riskine soktuğunu belirterek, Kral Kupası finalinde Polonya için oynamayı reddetti.

Pegula, planlamanın ideal olmaktan uzak olduğu konusunda hemfikir. Geçen yıl King Cup finalinden çekilmek zorunda kaldığında kaçırdığı takım deneyimini istiyor; Ekim ayında Taylor Gahagen ile evlendikten kısa bir süre sonra koronavirüs için pozitif test yaptı ve Florida, Boca Raton’daki evinde “Covid balayı” dediği şeyi geçirmek zorunda kaldı.

Glasgow için “Kesinlikle gitmek istiyorum” dedi. “Her ikisinde de finalde olmam iyi bir problem. Bu yüzden zor bir geri dönüş olacak, ancak iki hafta zor ve sonra işim bitti. Ödül gibi.”

Pegula’nın en iyi sezonu, her şeyi dengelemekle ilgiliydi: yeni keşfedilen başarı, yeni evli hayatı, cilt bakımı işi ve Tur için politik ve mali açıdan gergin bir dönemin ortasında WTA Oyuncular Konseyi’nde bir yer.

Tenis kariyeri sona erdikten sonra ailesinin spor franchise’larında bir role dönüşecek beceriler geliştirmeye hevesli. Konfor bölgesinin dışında evde hissetmeyi öğrendiğini söyledi.

“Oyuncuların tavsiyesi, gerçekten gergindim” dedi. “Yeterince bilip bilmediğimi bilmiyordum, ama ondan korkarsam muhtemelen yapmam gerektiğini hissettim. Dışarı çıkmayı ve farklı deneyimler yoluyla öğrenmeyi seviyorum. Bir noktada muhtemelen hayır demek zorunda kalacağım ama evet demeyi seviyorum ve annem bana her zaman evet dememi, birçok şey yapmamı ve ayrıca kendimi farklı durumlara sokmamı söylerdi.”

Bu hafta gündeminiz yine yoğun olacak. Pegula, 18 yaşındaki vatandaşı Coco Gauff ile teklerde ve çiftlerde kalifiye oldu. Teklerde 4. olan Pegula ve Gauff, Fort Worth’ta her iki etkinlikte de yarışan tek yarışmacılar.

Pegula ve Gauff, oyunlarını iyileştirmek ve bireysel sonucun üzerindeki baskıyı biraz azaltmak için turdaki her iki etkinliğe de düzenli olarak katılmanın faydalarını övüyor. 2022’de üç çift şampiyonluk kazanmak için bir araya geldiler ve ayrıca Fransa Açık’ta finale yükseldiler.

Eşini özetleyecek bir kelime sorulduğunda Gauff, “dayanıklı” kelimesinde karar kılmadan önce bir süre düşündü.

Pegula’nın diğer birçok tenis yeteneğini engelleyen eğitim ve seyahat masraflarıyla ilgili endişeleri gideren ayrıcalıklı yetiştirilme tarzına rağmen bu doğru.

Witt, “Ne kadar paranız olduğu önemli değil,” dedi. “Seni kazanmayı istemeye iten, içindeki bir şey. Pek çok insan muhtemelen onun tenis oynamak zorunda olmadığını söylüyor, ancak bir spor yapmasa veya kendine bir şeyle meydan okumasa, bu rekabet gücünü tatmin etmek için ne yapardı? Eminim bir milyon yıl geçse Jessica’nın ilk 10’a ya da ilk 5’e gireceğini asla düşünemeyecek pek çok insan vardır. Ama onu bir insan olarak tanımıyorlar. Ne kadar çok çalıştığını bilmiyorsun.”

6 fit 3’lük eski bir Florida turne profesyoneli olan ve büyük bir servis ve forehand vuruşu olan Witt, genç başarısını ana hatta tekrarlamak için mücadele etti. Ancak şimdi, 11 yıl boyunca Venus Williams ile birlikte çalışarak birinci sınıf bir teknik direktör olduğunu iki kez kanıtladı, önce bir vuruş partneri olarak, ardından 2018 sezonunun sonunda yollarını ayırmadan önce bir koç olarak.

Pegula ve Witt en baştan tıkladı; Düzenli golf ortakları haline geldiler ve genellikle destek ekibinin diğer üyeleri olmadan seyahat ediyorlar.

Pegula, “Dave çok sakin, biraz soğuk ama aynı zamanda süper rekabetçi,” dedi. “Bana çok yakışıyor çünkü ben de ona benziyorum. Beni neşelendiren veya harekete geçiren pek çok şey yok ama aynı zamanda çok rekabetçiyim. Büyürken, çoğu zaman bunu nasıl telafi edeceğimi gerçekten bilmiyordum. ‘Daha fazla duygu göstermen gerekiyor’ gibiydi. Ama bu ben değilim.”

Pegula, Gauff veya Swiatek gibi patlayıcı, akrobatik bir hareket ettirici değildir; 2 Numaralı Ons Jabeur gibi gösterişli bir şutör değil. Ancak Pegula, birinci sınıf zamanlaması ve yer vuruşlarında ve iyileştirilmiş servislerinde bol miktarda pop ile temiz bir vurucu. Bazı temel seviyelere saldıranların aksine, aynı zamanda bir B ve C planına sahip ve ağda daha rahat hale geliyor. Witt’e göre, dengeli yaklaşımı (arada sırada yaptığı raket atışları dışında), oyunlar sırasında enerjisini etkili bir şekilde yönlendirmesine izin veriyor.

Witt ile olan gelişimi istikrarlıydı ve giderek daha heyecan vericiydi. O yıl Avustralya Açık’ta ilk büyük çeyrek finaline ulaştıktan sonra 2020’nin sonunda 62. ve 2021’in sonunda 18. sırada yer aldı. 2022’de üç Grand Slam çeyrek finaline daha ulaşarak ve üçünde de nihai şampiyona yenilerek 2. sıraya yükseldi – Eylül ayında ABD Açık’ta Swiatek’e bir başka mağlubiyet de dahil, ardından bir bira içti. Maçtan sonra hüzünlü bir basın toplantısı.

Pegula artık daha fazlasını bekliyor. Büyük bir tekler şampiyonluğu kazanma düşüncesi onu hâlâ tedirgin ediyor, ancak bu, avın hızını artırmak için daha fazla neden gibi görünüyor. Novak Djokovic’in bir zamanlar dediği gibi, durgunluk gerilemedir.

“Kesinlikle,” dedi Pegula. “Mükemmel.”