Kahve sevenler için 5 seyahat önerisi

Brown

Global Mod
Global Mod
Siz de benim üzere kahve içmeden ayılamayanlardan mısınız? Kahve bir tutkudur, hayatınızı birleştirici öğelerinden biri olabilir. Hatta benim üzere alışkanlıklarına bağlı biriyseniz, kahve seyahatlerinizi bile tesirler.

Sabah uyandığınızda birkaç bardak kahve içmeden zihninizden ve vücudunuzdan randıman alamıyorsanız, tatlı bir bağımlılık sahibi olmuş olabilirsiniz. Lakin bu bağımlılık öbür makûs alışkanlıklara benzemez zira bilim, günde 5 bardak kahveye artık müsaade vermiş durumda. olağan olarak granül, yani suda eriyen kahvelerden uzak durmanız gerekiyor. Kahve, tıpkı çay üzere demleme prosedürüyle yapıldığında sağlıklı oluyor. Kahvenin kendini değil, suya bıraktığı aromayı içmeniz gerekiyor, bu yüzden en doğrusu çekirdek kahve almak, öğütmek ve sevdiğiniz halde demlemek olacaktır.

seneler boyunca dünyanın dört bir yanında beşerler kendi kahvelerini yetiştirmenin peşine düştüler ve kimileri tüm dünyada ismini duyurarak, kahvesinin kalitesini ortaya koydu. Siz de değişik seyahatler yapmayı seviyorsanız, size 5 seyahat önerisi sunuyorum.

Etiyopya

Bir keçi çobanının bu meyveyi keşfettiği 9.yy tarihine gittiğimizde, karşımıza Etiyopya çıkıyor. Çok eski vakit içinderdan beri burada özel kahve merasimleri yapılıyor. Kültürel bir gelenek, bir çeşit bayram olarak kutlanan kahve merasimlerini görmeye gidebilirsiniz. Etiyopya’nın başşehri Addis Ababa’nın bir kafesine oturun, kendinize bir bardak harika kahve söyleyin. Merasimleri izleyin, katılın, kahveye doyun.

Kolombiya

Dünyanın en büyük kahve ithalatçılarından biri olan Kolombiya, kahvesini korumak için, ülkeye giren tüm arabalara bir sprey sıkıyor ve dışarıdan gelebilecek bakterileri öldürüyor. Bu bilgiyi birinci duyduğumda epeyce şaşırmış ve hürmet duymuştum. Eje Cafetero yahut Kahve Üçgeni dünyanın en uygun kahve bölgesi sayılabilir. Kahve, Kolombiya külçeşidinin ayrılmaz bir modülüdür. Manizales, Pereira ve Ermenistan üzere kentler bölgedeki kahve tarlalarını keşfetmek için düzgün bir seçim olacaktır. Yeşil vadilerden geçerken, ilkbahar havasında taze toprağın kokusunu içinize çekin.

Portland

Amerika’nın kuzeybatı hududunda, Oregon eyaletinde bulunan Portland, yaklaşık 580 bin nüfusu ile eyaletin en büyük kentlerinden biridir. Kentte 30’dan fazla kahve kavurma makineli yer var. Gidip kendinizi ilişkin hissettiğiniz, size sıcak gelen bir adedini seçebilirsiniz. aslına bakarsanız kokusu sizi çağıracaktır. Stumptown Coffee Roasters, kentteki kahve merkezlerinin önündeki bir duraktır ve kahve demleme konusunda bir hayli seçenek sunarak, sizi büyülü bir dünyaya davet eder.

Hawaii

Hawaii, yıl boyunca milyonlarca kilo taze alanı toplayan yaklaşık 800 üretim çiftliğine mesken sahipliği yapıyor. Coffea Arabica, birinci vakit içinderda 1800’lerde Hawaii’deki konutunu buldu. Kona Kahve Kemerinin bugün bulunabileceği Kona kıyısında özel bir üretim yaptı. Güneş ve olağanüstü verimli toprakların eksiksiz karışımı ve bu bölgenin tropik tarlaları niçiniyle, emsalsiz dünyanın en düzgün kahvesi burada üretiliyor. Kahve tatma, geçit merasimi, kahve toplama yarışı ve hatta bir hoşluk yarışı düzenleyen Kona Kahve Kültür Festivali’ni ziyaret etmek isteyebilirsiniz!

Vietnam

Vietnam kahvesi, özel üretimi yahut büyüleyici tarihi ile tanınan hale gelmedi fakat sunulduğu biçimle ün kazandı: kuvvetli, tatlı ve buzlu. Fransız sömürge idaresi sırasında kahve, 19. yüzyıl sonlarında Vietnam kültürüne tanıtıldı. Çekirdeklerin birçok (arabica’nın aksine) robusta çeşidindedir ve ülkenin merkezi bölgesindendir. Buzlu kahveyi tatmak için şahane bir yer, Hanoi’nin Eski Bölgesi’ndeki Hang Hanh’da (Kahve Sokağı) gezebilirisiniz

Hanoi’deki Coffee Street’ten Kolombiya’daki Coffee Highway’e kadar, dünyanın dört bir yanından beşerler kahve sevgilerini farklı biçimlerde gösteriyorlar ve bu şartların tadını çıkarmaya vakit ayırıp dünyayı büsbütün farklı bir biçimde deneyimlemek için geziyorlar. Fakat ağır çalışan ve bu değerli seyahatlere vakit ayırmayanlardansanız, siz de benim üzere dünyanın en yüksek kafein oranı olan kahvesini içmek isterseniz, teklifim Taft Coffee olacaktır.

Kahve kokulu günler dilerim, artık gidip hoş bir kahve demleyeyim…

Candan Ünal