Katar 2022: Bir Orta Doğu ülkesinde LGBT birey olarak büyümek

Sinsinati

New member
Katar 2022: Bir Orta Doğu ülkesinde LGBT birey olarak büyümek Katar’daki Dünya Kupası’nı yerinde izlemeye bir milyonun üzerinde taraftarın gitmesi bekleniyor.

Ancak ülke eşcinsel bağlantıları yasaklaması ve göçmen çalışanların çalışma kaideleri konusunda tenkitlerin merkezinde bulunuyor.

Bu durum kimi LGBT futbol taraftarları için, sevdikleri oyun ve ömür üslupları noktasında bir ikilem yaratıyor.

Bu ikilemi, kimliği yüzünden Katar’a komşu bir ülkeden İngiltere’ye taşınmak zorunda kalan bir kişi fazlaca yakından biliyor.

İsminin saklı kalmasını isteyen bu kişi, her insanın bu mevzuyu konuşmaktan korktuğu bir yerde, LGBT birey olarak büyümeyi anlattı.

“Kendimi değiştirmeye çalışıyordum”

Tüm ömrünü endişe ortasında yaşamak zorunda olmak, düşmanın için bile istemeyeceğin bir durum.

Korku, daima palavra söylemek ve taklit yapmak… Bunlar benim orada yaşarken günlük hayatımın kesimleriydi.

Açıkçası uzun mühlet mutsuzdum. bu biçimdelar gay olduğum için bende bir sorun olduğunu düşünüyordum, bunu kabul etmek istemiyordum.

Kendimi değiştirmeye çalışıyordum. Biz bu biçimde yetiştirildik.

Çevremizdeki herkes gay olmanın yanlış olduğunu ve Allah’ın bu biçimde bireyleri cezalandıracağını söylüyordu. Doğduğum ülkenin dini İslam ve bu ülkede din hayatın büyük bir kesimi.

“Herkes konuşmaya korkuyor”

Kendimi kabul etmem uzun bir süre aldı.

Kendi kimliğimi kabul edip, bunu rahatlıkla kendime tabir edebildiğim vakit her şey değişmeye başladı ve epey rahatladım.

Ama ortasında bulunduğum etraf bana hiç yardımcı olmuyordu. İleri yaşlarındakiler LGBT hakkında hiç bir şey bilmiyordu ve medya hükümetin denetiminde olduğu için de öğrenemiyorlardı.

Genç kuşaklar internet yardımıyla daha haberdar olsa da, insanın kimliğini açıkça yaşaması imkansız.

Eğer birisi gay olduğunuzu anlarsa, bunun sonu cezaevi hatta idam bile olabilir.

Toplumda eşcinseller var evet lakin kimse bunu konuşamıyor.

İngiltere’ye kaçış

Orada kendim olabileceğimi bilmeme rağmen İngiltere’ye taşınma sonucu vermek hayli güçtü.

Tüm hayatımı ülkemde geçirdim.

Eğer gay olduğumu açıklasam beni desteklemeyeceklerini bilsem de ailemi ve arkadaşlarımı hayli seviyordum.

Cinsel kimliği yüzünden beni ya da bir oburunu kabul edememek onların cürmü değil. bu türlü yetiştirildiler ve bir anda değişmeleri de mümkün değil.

Bu vakit alacak bir müddetç.

Rahatlama

Kendin olabilmek, kimliğin hakkında daima palavra söylemek zorunda kalmamak nasıl bir his, sözlere dökmem güç.

Buraya geleli neredeyse 3 yıl oldu ve geldiğimden beri herkes bana fazlaca takviye oluyor. Etrafımda bana takviye olan arkadaşlarım var.

Bana daima dayanak olan bir partnerim olmasından daha fazla ne isteyebilirim ki?

Doğru ve yanlış

Kimliğimi açıklamaya korkmuyorum. Ancak bunu yaparsam olacakların da farkındayım.

Ailemin ne yaşayacağını, kendilerini suçlayacaklarını biliyorum. Benim olduğum kişi olmamdan dolayı kendilerini suçlayacaklar.

Bundan daha sonra söyleyeceklerimin, inandıklarımla ya da söylemiş olduklerimle çelişeceğinin farkındayım ancak şayet bir ülkeyi ziyaret ediyorsanız, o ülkenin kurallarına ve maddelerine, yanlışsız olmasalar da hürmet göstermelisiniz.

Oraya giderek bu maddeleri çiğneyemezsiniz. Şayet bunu yaparsanız sonuçlarını da kabul etmelisiniz.

Sessiz kalmamız gerektiğini söylemiyorum. Bence herkes bunu yüksek sesle konuşmalı.

İnsan haklarına hürmet gösterilmeyen bir ülke olan Katar’a dünya kupası verildiği için FIFA’yı suçluyorum.

Ama bu o ülkedeki insan hakları problemlerine dikkat çekmek için de fazlaca yeterli bir fırsat.