Koşarken keşfetmenin tadı bir diğer

Oylum

Global Mod
Global Mod
Sporla 36 yaşında tanışmış ve vakit içinde onu ömür biçimi haline getirmiş biriyim. Yaptığım sporlar yardımıyla Türkiye’nin biroldukça kentinin doğal hoşluklarını görme ve lezzetlerini tatma fırsatım oldu. Oralarda organize edilen yarışlara katıldım. Ama sizi korkutmasın yarış sözü… ‘Yeni koşmaya başlıyorum, yarışlara nasıl katılırım’ diye düşünmeyin. bahsetmiş olduğum yarışlar her yaşta ve her düzeyde atletin rahatça katılabileceği tertipler. Bunlara katılmak için rastgele bir önkoşul yok. Şöyle düşünün; yalnızca kayıt fiyatı ödeyerek inançlı bir halde cennet üzere yerlerde koşup, bisiklete binip masmavi sularda yüzebiliyorsunuz. Örneğin; bir yarış yardımıyla büsbütün trafiğe kapatılmış olarak Kemer’den Antalya’ya deniz kıyısından bisiklet sürüp dağların eteklerinden geri dönebiliyorsunuz ya da Kapadokya’nın rastgele bir cinsle asla bakılırsameyeceğiniz yerlerini koşarak keşfedebiliyorsunuz. Bunu yaparken de takip edeceğiniz rota, baştan sona işaretlenerek çerçevelenmiş oluyor, yani kaybolma kaygınız olmadan inançlı bir biçimde rotanızı tamamlıyorsunuz. Tertipler yol üzerinde size su ve beslenme noktaları kuruyor. Hepsinden değerlisi daha evvel gitmediğiniz bir kentte özgür bir hafta sonu geçirmenin keyfini çıkarıyorsunuz.

Sporla iç içe hayatın hoşluklarını keşfetmiş biri olarak ben de 7 yıldır yaşadığım tüm tecrübeleri Asla Durma isimli YouTube ve Instagram kanallarımda takipçilerimle paylaşıyorum. Bu yazıyla bir arada, bundan daha sonra da vakit zaman Hürriyet Seyahat okurlarıyla bu kusursuz yarışları ve oralarda yaşadığım tecrübeleri paylaşacağım. Evvel önümüzdeki bahar devrinde, ülkemizde gerçekleşecek birtakım kıymetli yarışlara bir göz atalım.

Orijinal bir yarış dönemi geliyor. Bilhassa koşu yarışlarının en epey tercih edildiği periyoda giriyoruz. Dönem ekseriyetle Türkiye’nin en büyük yarışlarından biri olan Runtalya ile açılır. Siz bu satırları okuduğunuz sırada ben o yarışta 21 kilometre koşmuş olacağım. Yaklaşan ve yaklaştıkça bizi heyecanlandıran lakin her şeydilk evvel epey eğleneceğimiz yarışları listeledim, hepinizi beklerim.

Fatih Topçu Kemer’de

Metropolün kalbinde

Geyik Koşuları 20 Mart

İstanbul’un oksijen damarlarından biri olan Belgrad Ormanı’nda yapılan bu yarış 4, 8, 14 ve 28 kilometrelik parkurlarda koşuluyor. Her düzeyden koşucunun rahatça katılabileceği bu patika koşusu, Belgrad Ormanı’nın derinliklerinde koşarak tabiatla iç içe bir aktivite sağlar. Toprak yerde yapılır. Hazır gitmişken orman ortasındaki yürüyüş parkurlarını deneyimleyebilir ve spor daha sonrası piknik alanlarında dinlenebilirsiniz.

Tarihle iç içe maraton

Climbolic Efes Ultra 20 Mart

Efes Antik Kenti’nin sonlarında ve tarihin ortasında bir yarış. 5, 12, 23, 42, 61 ve 120 kilometrelik parkurları var. 23 kilometrelik Meryem Ana etabına iki sefer katılmış biri olarak spor yaparken tarihe bu kadar yakın olmanın fazlaca hoş bir his olduğunu söyleyebilirim. Efes Antik Kenti’nden başlayan yarış, aşikâr parkurlarda deniz kıyısına iniyor. Patika koşusu statüsünde, yeri toprak. Gitmişken Selçuk Ortaklar’daki rastgele bir restoranda çöp şiş yiyin. efesultra.org

En büyüklerden

N Kolay İstanbul Yarı Maratonu/27 Mart

Türkiye’nin en büyük yarışlarından N Kolay İstanbul Yarı Maratonu, Tarihi Yarımada’da yapılıyor. Geçen sene de dünya rekoru burada kırıldı; ötürüsıyla dünyanın en âlâ atletlerini bu parkurda görme talihimiz var. Yenikapı’dan başlayıp yarımadanın her köşesini koşarak hissedebileceğiniz bu yarış yardımıyla İstanbul’un en hoş yerlerini trafik olmadan bakılırsabiliyorsunuz. istanbulyarimaratonu.com

Koşar adım turizm cenneti

Merrell Alanya Ultra Maratonu/2 Nisan

Bu sene 48 kilometrelik parkurunda koşacağım. 17, 28, 48 ve 72 kilometrelik parkurlarıyla Türkiye’nin en kuvvetli patika koşu yarışlarından biri. İskele Meydanı’ndan başlayarak Alanya Kalesi’nin surlarını, Damlataş Mağarası’nı, muz bahçelerini geride bırakıp, tarihi kervan yollarından süper görünümler eşliğinde koşarak deniz mevsimini erkenden açabilirsiniz

Nisandaki başka kıymetli yarışlar

– Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Tipi, 10-17 Nisan
– Latmos Ultra, 10 Nisan
– İstanbul Ultra Trail, 23 Nisan
– MW Challenge Triatlon/ Duatlon, 23 Nisan