Koyun kırkarak ayda 60 bin TL kazanıyor: Az kişi yaptığı için, en uygun meslek bana göre

Sinsinati

New member
Koyun kırkarak ayda 60 bin TL kazanıyor: Az kişi yaptığı için, en uygun meslek bana göre Antalya’nın Kumluca ilçesinde her yıl yaz mevsimi boyunca koyun kırkma işleri yapan Hüseyin Gültekin, günlük 2 bin TL, ayda 60 bin TL para kazanıyor. Taleplere yetişemediğini lisana getiren Gültekin, “Çok talep var, yetişemiyorum” dedi.

Kumluca ve Elmalı bölgelerinde uzun senelerdan beri koyun kırkma işleri yapan Hüseyin Gültekin, 25 TL’ye, günlük 80 koyun kırkıyor.

“Yapılacak en güzel meslek”

Koyun kırkma işinin yapılacak en düzgün meslek olduğunu belirten Hüseyin Gültekin, “Doğdum doğalı bu işi yapıyorum. 40 yıl oldu. Kumluca ve Elmalı bölgelerinde çalışıyorum. Başka bölgelere geçiş yapmıyorum zira bu bölgedeki taleplere yetişemiyorum. Ağır vakit içinderda için yeğenimi çağırıyorum.

Koyun başı 25 TL alıyorum. Denizli’den gelen oluyor ancak uzun yıllardır bu bölgede bu işi yaptığım için genelde koyun sahipleri beni tercih ediyorlar. Mayıs ayından Eylül ayına kadar kırkım oluyor. Eylül ayında güz kırkımı yapıyoruz.

Günlük 75 – 80 tane koyun kırkıyorum. Bu bölgede koyun kırkma işini yapan 8 – 10 kişi var. Bu işi yapan az olduğu için en yeterli meslek, yapılacak en güzel iş bana göre. Çocukluğumuzda kırklık ile kırkım yapıyorduk. 2000 yılından beri elektrikli kırkım makinesine geçtik

” diye konuştu. (İHA)