“Küçük Adımlar” ile Victoria Azarenka derinlere koşuyor

Brown

Global Mod
Global Mod
MELBOURNE, Avustralya — Jessica Pegula’nın koçu David Witt için akşam yemeği oyuncuların restoranına gelmişti ancak Avustralya Açık yarı finallerinde bir yerle sonuçlanmadı.

Tek bayanlar turnuvasında en çok seri başı olan 3. sıradaki oyuncu Pegula, Salı günü Rod Laver Arena’da arkadaşı Victoria Azarenka’ya 6-4, 6-1’lik setlerle yenildi.

Birisi Azarenka’nın takma adını kullanarak “Vika oldukça iyi oynadı” dedi.

“Hayır,” diye yanıtladı Witt hemen. “Vika fazlasıyla iyi oynadı. Bunu hiç beklemiyorduk. Uzun zamandır oynadıkları en iyi maçtı.”

Melbourne Park’takiler gibi sert kortlar uzun süredir Azarenka’nın en mutlu avlanma alanları olmuştur. Eski bir dünya 1 numara, 2012 ve 2013’te arka arkaya Avustralya Açık’ı kazandı ve her iki sezonda da ABD Açık’ta finale yükseldi ve her seferinde klasik maçları Serena Williams’a kaptırdı. 2020’de yeniden dirilen Azarenka, ABD Açık yarı finalinde Williams’ı yenerek Naomi Osaka’ya finalde kaybetmeden önce büyük bir mücadele verdi.

Williams da dahil olmak üzere Azarenka’nın eski rakiplerinin çoğu emekli olmasına rağmen, oynamaya devam etti, anneliği uluslararası bir tenis turunun talepleriyle dengeledi ve olabileceklerden çok önündeki zorluklara odaklanmaya çalıştı.

33 yaşındaki Azarenka, 1.80 boyunda bir Belaruslu, top hakimiyeti, atletizmi ve doğuştan gelen mücadeleciliği ile kadın futbolunun zirvesine yakın uzun bir koşuya hazır görünüyordu. Ancak depresyon, yaralanmalar ve oğlu Leo’nun babası Billy McKeague ile uzun bir velayet savaşı onu geride bıraktı. Oğlan şimdi 6 yaşında, Florida Boca Raton’da Azarenka ve akrabalarıyla birlikte yaşıyor ve okula gidiyor.

Azarenka Salı günü sahaya verdiği röportajda, “Açıkçası bazı maçları izliyor ama kesinlikle annesinin evde olmasını istiyor,” dedi.

Azarenka, Melbourne’deki ilk maçlarından bazılarında mücadele ettikten sonra – üçüncü turda açılış setini Madison Keys’e 6-1 kaybettikten sonra – turnuvanın çeyrek final maçından önce set bile düşürmemiş olan yükselen Amerikalı Pegula’ya karşı vitesi yükseltti. .

Azarenka, “Çok heyecanlıyım” dedi. “Sahada olmayı kesinlikle daha çok takdir ettiğimi hissediyorum.”

Perşembe günü, hüküm süren Wimbledon şampiyonu Elena Rybakina ile yarı final maçında başka bir zor görevle karşı karşıya kalacak. Rybakina’nın güçlü ve isabetli servisi, uzun süredir oyunun en iyi getirilerinden biri olan Azarenka için oldukça zor olabilir.

Avustralya Açık 2023

Yılın ilk Grand Slam etkinliği 16-29 Ocak tarihleri arasında Melbourne’da gerçekleşecek.

Ancak Azarenka, bu turnuva sırasında çoğu kez gol yerine sürece ilgi gösterdi. Daha geleneksel, sonuç odaklı hedefleri yerine “küçük adımlara” odaklanmak için kendini eğitmeye çalıştığını söyledi.

“Sabırlı olmalıyım,” dedi. “Büyük kazandığında sabırlı olmak zordur, bu yüzden işleri yoluna koymak istersin.”

Salı günü mükemmel olamadığını hissetti ve Pegula ve Witt, Azarenka’nın formunun düşmesini beklemeye devam etse de, sıcak başlangıçtan sonra yüksek seviyesini korudu, derin zemin vuruşları ve hücum süsleriyle dolu, ona ilk 3-0 galibiyet seti liderliğini verdi. .

Pegula, “Bazen onunla oynadığımda, oynama şeklinden dolayı biraz kötü olduğunu hissediyorum, ancak bu gece hiç de kötü hissettirmiyor,” dedi. “Bu sadece onu çok zorlaştırdı. Aynı zamanda ona bir sürü gereksiz hata yapmışım gibi hissediyorum, bir sürü hata.”

Daha yavaş koşullarda, Laver Arena çatısı yağmur nedeniyle kapalıyken, Pegula rahatsız oldu ve kazandığı neredeyse her oyunu hurdaya çıkarmak zorunda kaldı. Dördüncü oyunda servis tutmadan önce altı ikide gezindi. Azarenka’yı 5-3 kırmasına rağmen, Pegula bir sonraki maçta 15-0’lık kısa bir şut attı ve Azarenka geri çekilip seti kazanıp temelli öne geçince ivmesini durdurdu.

Kariyerinin başlarında ciddi kalça ve diz sakatlıklarının üstesinden gelen 28 yaşındaki Pegula, şu anda Grand Slam tekler çeyrek finalinde 0-5 ve o aşamada son üç Avustralya Açık’ta mağlup oldu.

“Açıkçası bu gece için üzgünüm ama aynı zamanda kendimi bu turnuvalarda derinleşmek için bu pozisyonlara koydum” dedi. “Bunu kanıtladığımı düşünüyorum. Süper tutarlıydım.

Devam etti, “Umarım bir araya gelir. Gerçekten daha iyisini yapmak istiyorum. Daha fazlasını yapmak istiyorum.”

Azarenka kesinlikle bununla ilgili olabilir. İlk yıllarında turnelerde onu bazen aşırı heyecanlandıran ve maçlar sırasında gözyaşlarına boğulan kendi mükemmeliyetçi çizgisiyle savaşmak zorunda kaldı. Geçen Ekim ayında Çek Cumhuriyeti’nin Ostrava kentinde Ekaterina Alexandrova’ya ilk turda kaybettikten sonra raket parçalamanın yeni bir dip olduğunu söyleyerek kendine sert davranmaya devam etti.

“Geçen yıl tenisimin fena olmadığını hissettim, ancak zihinsel olarak gerçekten orada değildim” dedi. “Çok fazla korkuyla oynadım ve önemli anlarda cesur olmak ve doğru kararlar vermek gerçekten zordu.”

Korkuları sorulduğunda, “Başarısızlık korkusu harika. Yapmak istediklerimi yapamamak. Yani bilinçaltında bazen seni bunu yapmaktan alıkoyar. Bence rahatsız olma noktası korkutucu. Daha önce panik atak geçirdim.”

Ancak, zihniyeti üzerinde çok çalıştığını söyledi.

“Çünkü büyük bir başarı elde ettiğinizde, bazen muhafazakar oluyorsunuz ve yeni şeyler deneme konusunda isteksiz oluyorsunuz” dedi. “Bu sezon dışında, ‘Biliyor musun? Sadece açık fikirli olacağım ve yeni şeyler deneyeceğim, başımı eğip çok çalışacağım.’”

2022 sezonu, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle Wimbledon’da oynaması yasaklanan Beyaz Rusya ve Rusya’dan oyuncular arasında yer almak gibi beklenmedik zorluklarla doluydu. Belarus’un en önde gelen kadın sporcularından biri olan Azarenka barış çağrısında bulundu ve savaştan “harap olduğunu” söyledi. Ayrıca, Wimbledon’un normalde turnuvada yasağa misilleme olarak verilen sıralama puanlarının kaldırılması kararını destekleyen Pegula ile birlikte WTA Oyuncular Konseyi’nin bir parçasıydı.

Ukraynalı oyuncular, Azarenka’nın geçen yılki ABD Açık’tan önce Ukrayna’daki yardım çabalarına kaynak toplamak amacıyla bir serginin kadrosuna dahil edilmesini protesto etti. Azarenka etkinliğe katılmadı.

Koçu Maxime Tchoutakian, “Bu çok karmaşık ve çok hassas bir durum” dedi. “Zor bir dönem geçirdi, ancak birçok oyuncu için zor bir dönem oldu ve ellerinden geldiğince bununla başa çıkmaya çalışmak zorundalar.”

Azarenka, genç Ukraynalı oyunculara yardım etmek için kıyafet bağışladığını ve başka mali destekler sağladığını söyledi. Savaş devam ediyor ve Wimbledon’ın bu yıl yine Rusları ve Belarusluları ağırlayıp ağırlamayacağı belirsizliğini koruyor. Ancak Melbourne’de 24. sırada yer alan Azarenka, Salı günü özellikle formda ve odaklanmış görünüyordu: savunmak için köşelerde hızlıydı ama aynı zamanda Pegula’nın mükemmel zamanlamasına ve düz şutlarına uyan ritmi yakalamasını engellemek için öne çıkıp saldırmaya da kararlıydı. kuyu.

Azarenka, “Hızlı oynamam gerektiğini biliyordum ve ona müdahale etme fırsatı vermemeliydim ve durumu karıştırmalıyım,” dedi. “Çünkü bel seviyesinde Jess’ten daha iyi kimse yok. O sadece özlemiyor.”

Azarenka dilimlendi. Döngüsel forehandler attı, kazananlar için kendini beğenmiş savurma voleybolu attı ve servis kırmada Melbourne lideri olan bir oyuncuya karşı normalden daha tutarlı servis attı.

İşe yaradı ve şimdi Azarenka, iki kez hüküm sürdüğü ve oyuncuların Laver Arena’yı geçmek için geldikleri Şampiyonlar Tüneli’nde fotoğrafı görülebilen Avustralya Açık’ta on yıl sonra ilk kez yarı finalde.

Leo’nun da açıkça belirttiği gibi, hayatı 2013’ten bu yana çok değişti. Geçen yıl Melbourne’da onunla birlikteydi ve maçlarından birinin ardından düzenlediği basın toplantısında onunla podyumdaydı. Ama bu yıl okul taahhütleri var ve geziye çıkmadı.

Azarenka, oyunuyla geçirdiği süreyi uzattıktan sonra saha içi röportajında oğluna “Burada sadece birkaç gün daha kalırsa geri döneceğim,” dedi.

“Açıkçası,” dedi Witt, “daha iyi oynayabileceğini sanmıyorum.”