KÜTAHYA ULUSLARARASI ETKİNLİĞE HAZIRLANIYOR

celikci

Active member
KÜTAHYA ULUSLARARASI ETKİNLİĞE HAZIRLANIYOR
Almanya’da yaşayan Kütahyalı iş insanı Ali Aker, yapımı tamamlanan Allıören Cemevi’nin uluslararası görkemli bir törenle hizmete sunacaklarını, açılışla birlikte alevi ve Türk kültürünü tanıtmayı amaçladıklarını bildirdi.

Almanya’da yaşayan ve geri dönüşüm ve inşaat sektörlerinde Almanya ile Türkiye’de yatırımları olan ve Avrupa Kütahyalılar Federasyonu Başkan Yardımcısı olan Aker, Kütahya’da düzenleyecekleri bazı etkinliklerin tanıtımı için gazetecilerle bir araya geldi.
Doğduğu köy olan Dumlupınar ilçesine bağlı Allıören köyünde yapılan Cem Evi’nin açılışıyla Türk kültüründe yer alan alevi kültürünün tanıtılması hedeflediklerini belirten Aker, şunları söyledi: “
Kütahya Dumlupınar Allıörenliyim 18 yaşımdan beri kendi işimi yapmaktayım Almanya’nın Köln şehrinde Türk sokağında Turizm Acenteliği ve Sigorta Müşavirliği yaptım.2004 yılından itibaren de inşaat sektörüne adım attık. Geri Dönüşüm uzmanıyız. Almanya’nın Köln şehrinde devam ediyoruz ve 3 yıldır da Türkiye’mizde ufak tefek girişimlerimiz oldu. Balıkesir bölgesinde maden sektörüne ve Muğla Milas bölgesinde de inşaat sektörüne başladım. Yakın zaman da bu pandemi sürecin bitmesini bekliyor ve Turizm Tesisi kurmayı düşünüyorum. Önemli olan bu toprakların evladı olarak Meydan Muharebesinin yapıldığı Allıören köyümüzde Yunan ordusu bozguna uğratılmış. Savaşın yapıldığı alanlara dikkatleri çekmek ve tanıtımını yapmak için bu sene bir uluslararası etkinlik planlıyoruz.
Bu yıl UNESCO tarafından Hacı Bektaşi Yılı ilan edildi. Biz Bektaşiler olarak Osmanlı’nın kurucuları olarak Türk-İslam kültürünün dünyaya tanıtılmasında en büyük etken olan Hacı Bektaşi anma töreni düzenleyeceğiz. Birkaç yıldır Cemevi projemiz vardı o da bu sene Allah nasip etti. Uluslararası Hacı Bektaşi Anma etkinliği düzenleyeceğiz. Balkanlardan 5 tane Bektaşi dedesi davet edeceğiz. Bu alevi yaşam tarzına olan inancı, kültürü, ön yargıları ortadan kaldırmak için bu tür faaliyetleri sürekli yapmak istiyoruz. Amacımız ayrıştırmak değil birleştirmek. Türk’üz, Türkiye’deyiz, Türkiye’miz güçlü olsun. Birlikten güç doğar diyoruz ve pandeminin gidişatına bakarak tarihini önümüzdeki günlerde belirleyeceğimiz etkinliğimize herkesi bekliyoruz.”
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Aker, salgın sürecinin sona ermesiyle birlikte Kütahya’da yatırım yapmak istediğini sözlerine ekledi.
Hacı Bektaş-i Veli Kültür Derneği Başkanı Niyazi Toğan ve alevi dedesi Kemal Kayıhan da düzenlenecek etkinliğin, zengin Türk kültürünün tanıtımına katkı sağlayacağını belirttiler.
RAMAZAN DOĞAN

The post KÜTAHYA ULUSLARARASI ETKİNLİĞE HAZIRLANIYOR first appeared on Medya Kütahya.

medyakutahya.com Adresinden Alıntıdır.