Kupaları kazanan tenis kaçış sanatçıları

Brown

Global Mod
Global Mod
Holger Rune’un geçen yıl Paris Masters’ın ilk turunda elenmesi gerekiyordu.

Rune, gece yarısına kadar bitmeyen tartışmalı bir açılış maçında Stan Wawrinka ile karşılaştı. Üç maç puanı biriktirdikten sonra Rune, üç kez büyük şampiyon olan Wawrinka’yı 4-6, 7-5, 7-6 (3) yendi ve tüm turnuvayı kazanarak ilk Masters 1000 tacını kazandı. Bu arada, finalde aralarında dünya 1 numarası Carlos Alcaraz ve altı kez şampiyon olan Novak Djokovic’in de bulunduğu ilk 10’daki beş oyuncuyu mağlup etti. Bu zafer onu ilk kez dünyada ilk 10’a soktu.

Teniste maç puanları metronomun düzenliliğiyle kaydedilir. Çoğu zaman, bir oyuncu bu ölüme meydan okuyan eylemleri turnuvanın başlarında gerçekleştirecek ve ardından final turlarından önce bocalayacaktır. Ancak bazen bir maç puanını kurtarmak, bir oyuncuyu bütün bir hafta boyunca motive edebilir.

2021’de galip gelen oyuncular, 58 WTA Turu ana çekiliş maçında maç puanı kurtardı. Ancak turnuvayı kazanmak için yalnızca dört kez geri dönen oldu. Naomi Osaka, Avustralya Açık’ta final setindeki 3-5’lik skoru toparlayarak dördüncü turda Garbiñe Muguruza’yı, ardından yarı finalde Serena Williams’ı ve finalde Jennifer Brady’yi yenerek bunu başardı.

Ashleigh Barty Miami Açık’ı Bianca Andreescu’ya karşı kazandı, ancak ikinci turda 149. sıradaki Kristina Kucova’ya karşı maç puanını kurtarmak için geri dönüş galibini vurduktan sonra.

İtalya Açık 2021’de Iga Swiatek, üçüncü turda Barbora Krejcikova’ya karşı iki maç puanı elde etti ancak 3:6, 7:6 (5), 7:5 galibiyetle galip gelmeyi başardı. Daha sonra finalde Karolina Pliskova’yı 6-0 ve 6-0’lık setlerle mağlup ederek turnuvanın şampiyonu oldu.

Krejcikova, birkaç hafta sonra Fransa Açık yarı finalinde Maria Sakkari’ye karşı bir maç puanı savuşturarak intikam aldı ve sonunda kendi beşinci maç puanında 7-5, 4-6, 9-7 kazandı. Krejcikova daha sonra Anastasia Pavlyuchenkova’yı yenerek ilk ve tek büyük tekler şampiyonluğunu garantiledi.

Yalnızca bu yıl, sekiz ATP turnuvası maç puanlarını da kurtaran bir şampiyonla sona erdi. Djokovic’in Avustralya’nın Adelaide kentinde Sebastian Korda’ya ve Cincinnati’deki finalde Alcaraz’a karşı kazandığı zaferler de dahil olmak üzere altı kez finale yükseldi. Hubert Hurkacz da bu yıl bunu iki kez yaptı ve Şubat ayında Fransa’nın Marsilya kentinde ve bu ayın başlarında Şanghay’da şampiyonluk yolunda maç puanlarını kurtardı.

2020’de Dubai yarı finalinde Gaël Monfils’e karşı üst üste üç maç puanı kurtardıktan sonra finalde Stefanos Tsitsipas’ı mağlup eden Djokovic, “Bu, uçurumun kenarında durmak gibi bir şey” dedi. “Geri dönüş olmadığını biliyorsun, bu yüzden oraya atlamalı ve hayatta kalmanın bir yolunu bulmaya çalışmalısın, sanırım, en iyisi için dua etmeli ve bunu yapabileceğine inanmalısın.”

Geçen yıl, Paris’teki Rune da dahil olmak üzere sekiz erkek oyuncu maç puanı kurtardı, ancak finalde hiçbiri olmadı ve şampiyonluğu kazanmaya devam etti. Alcaraz bunu iki kez yaptı; Barselona yarı finalinde Alex de Minaur’a karşı ve sabah 02.50’de sona eren ABD Açık’ta beş saat 15 dakikalık çeyrek finalde Jannik Sinner’a karşı. Daha sonra şampiyonluk maçında Casper Ruud’u yendi.

“Bazen üstesinden geldiğinde [match points]Rune bir röportajda “Bu iyi çünkü turnuvanın yarısına geldin ve orada olduğun için ve hala daha fazla oyun oynama fırsatına sahip olduğun için mutlusun” dedi.

“Daha agresif oynamaya çalışıyorum çünkü o anlarda rakibin daha gergin ve gergin olabileceğini düşünüyorsunuz” dedi. “Ama aynı zamanda kaçırmak da istemiyorum çünkü yanlışlıkla oyunu bitirmek istemiyorum. Bu yüzden güvenli ama agresif bir şekilde oynamaya çalışıyorum ve maç puanları söz konusu olduğunda sıklıkla çok iyi tenis oynuyorum.” Rune, Pazartesi günü turnuva başladığında Paris şampiyonluğunu korumaya çalışacak.

Eski dünya 1 numarası ve üç kez büyük şampiyon olan Andy Murray’nin genellikle oynadığı maçlara dair güçlü anıları vardır. Ancak maç puanlarını biriktirdikten sonra turnuvaları kazanıp kazanamayacağı sorulduğunda Murray tökezledi ve 2016 ATP Finalleri yarı finalinde Milos Raonic’e karşı bir maç puanı kurtardığını ve sonunda maçı 5:7, 7:6’da kazandığı kendisine hatırlatıldığında tökezledi ve kıkırdadı. (5), 7-6 (9). Murray, finalde Djokovic’i yenerek yıl sonunda dünya 1 numarası olmayı garantilediğinden bu zafer özellikle anlamlıydı.

İkinci sette eşitliği bozan maçta yedi maç puanı kurtaran Murray, “İnsanlar sıklıkla maç puanlarını kurtarmanın veya maçları bu şekilde kazanmanın sizi biraz daha özgür kıldığını söylüyor ancak buna dair herhangi bir kanıt olup olmadığını bilmiyorum” dedi. Philipp Kohlschreiber, Fernando Verdasco’ya karşı şampiyonluğu kazanmadan önce Dubai 2017 çeyrek finalinde.

Murray, yakın dövüşte maç puanı biriktirmek ile büyük bir açıktan geri dönmek arasında bir fark görüyor.

Murray, “Bu biraz da oyunun durumuna bağlı” dedi. “Eğer bir setiniz varsa ve 5-1, 40-0 gerideyseniz, bu üçüncü sette 6-6 olmanızdan farklıdır ve bu sadece servisinizde size karşı bir maç puanıdır. Bu oyunu kazanmaya hala çok yakınsın.”

Grand Slam turnuvalarında maç puanı biriktirmenin oyuncular için özel bir onur yeri vardır. 2016 yılında Angelique Kerber, Avustralya Açık’ın ilk turunda Misaki Doi’ye karşı bir maç puanı kurtardı ve finalde Serena Williams’ı üç sette mağlup ederek üç majörden ilkini kazandı.

Kerber, galibiyetin ardından seyircilere şunları söyledi: “Burada ilk turda oynadığımda artık maç puanım yoktu ve tek ayakla Almanya’ya giden uçaktaydım.”

1996’da Pete Sampras, ABD Açık çeyrek finalinde Alex Corretja’ya karşı fiziksel olarak hastalandı, ancak yine de bir maç puanı kurtarıp kazanmayı başardı. Daha sonra şampiyonluk için Michael Chang’ı yendi. Boris Becker iki maç puanı kurtardı; bunlardan biri, 1989 ABD Açık’ın ikinci turunda Derrick Rostagno’nun raketinin üzerinden atlayan net kordon galibiydi. Daha sonra şampiyonluğu Ivan Lendl’e karşı kazandı.

2003 yılında Andy Roddick, ABD Açık yarı finalinde David Nalbandian’a karşı kazandığı galibiyette bir maç puanı kurtardı ve ardından finalde Juan Carlos Ferrero’yu yenerek tek büyük şampiyonluğunu elde etti. Djokovic, 2011’de Roger Federer’e karşı klasik beş setlik ABD Açık yarı finalinde iki maç puanı kurtardı ve ardından Rafael Nadal’a karşı şampiyonluğu kazandı. Djokovic ayrıca 2019 Wimbledon finalinde Federer’e karşı iki maç puanı kurtarmıştı.

Ancak hiçbir oyuncu Thomas Muster’ı ve onun 1995 yılını geçemez. Muster o yıl 11’i toprakta olmak üzere 12 ATP turnuvası kazandı ve yüzeyde 65-2’lik bir rekora sahipti. Becker’in ilk maç sayısında çift hata yaptığı ve ardından forehand hatası yaptığı Monte Carlo finalinde Becker’e karşı oynadığı maç da dahil olmak üzere bu turnuvaların altısında maç puanı elde etti.

Muster, Avusturya’daki evinden telefonla yaptığı açıklamada, “Tenis, sonucu evinize götüremeyeceğiniz birkaç oyundan biri” dedi. “Maçı kazanmak zorundasınız. Her zaman açıktır ve başka bir top oyununa dönüşebilir. Bir sette 5-0 geride olsanız bile kazanabilirsiniz. Başka hiçbir sporda, hiçbir koşulda.

Muster, “Kendinize inanmaya devam etmek tutum ve irade gerektirir” diye ekledi. “Maç puanlarını kaybettiğinizde kaybedecek hiçbir şeyiniz kalmaz. Aklımda onu çoktan kaybettim. Ama maç puanını kaydettikten sonra “Şimdi kazandım” diyorsunuz. Artık onu çıkardığıma göre onu benden almanın hiçbir yolu yok. Beni yenmelisin, bunu hak etmelisin.’”

Murray’e gelince, o nasıl kazanırsa kazansın zaferlerini kazanıyor.

Murray, “Maç puanını kurtarmam ya da 6-1, 6-1 kazanmam umurumda değil” dedi. “Umurumda değil.”