Labne Peyniri

Tr52Tr

New member
Labne Peyniri Tanımı İçin Gereçler

• 1 litre çiğ ya da günlük süt
  • 1 dilim tuzsuz peynir (Ben içimin süzme peynirini kullandım 1 saat kadar sıcak suda beklettim tuzu düzgünce gitsin diye, şayet bulabilirseniz tuzsuz peynir daha düzgün olur )
Labne Peyniri Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Şayet açık süt aldıysanız kaynatın, günlük aldıysanız ısıtın, parmağınızı süte batırınca 6 saniye kadar sıcaklığına dayanabiliyorsanız kâfi ısıya gelmiştir.
  2. Peyniri bir kaba koyun ve çatalla düzgünce ezin ılımış olan sütten bir kepçe peynirin üzerine ekleyin ve güzelce birbirine karışmasını sağlayın.
  3. Sütü cam kavanoza koyup peynir karışımını süte ekleyip karıştırın, kavanozu bir havluya yahut kalın bir beze sarın.
  4. Fırını 100 derece fırında 6 dakika ısıtıp kapatın ve kavanozu dik bir biçimde fırına koyun ve kapatın kapağını.
  5. Kavanoz bu türlü fırında 6 saat bekleyecek, 6 saat geçtikten daha sonra kavanozu çıkarıp ağzı yarım açık bir biçimde buzdolabına koyun dolapta kavanozun kapağı yarım biçimde açık kalması gerekli bu türlü 6 saat dolapta bekleyecek.
  6. Kavanozu buzdolabından çıkarıp üzerine tülbent serilmiş bir kaba boşaltın ve ağzını bağlayın istersen yüksek bir yere asın isterseniz süzgecin üzerine kalabilir 2 saat bu türlü suyunun süzülmesini sağlayalım.
  7. Suyu süzüldükten daha sonra tülbentin üzerinde kalan labnemizi cam ağzı kapaklı bir kaba koyalım bu türlü 5 gün ömrü olacaktır.
  8. Ben biz de tüketeceğimiz için 1 litre sütten yaptım siz yarım litre sütten yarım yarım dilim peynir koyabilirsiniz
    ☺
    .
Labne Peyniri Tanımı Fotoğraflı Yapılışı