Medvedev, ABD Açık finalinde Djokovic ile karşılaşacak Alcaraz’ı şaşkına çevirdi

Brown

Global Mod
Global Mod
ABD Açık rüya gibi bir hafta sonu geçirmek üzereyken, Daniil Medvedev belki de Medvedev’e en çok benzeyen şeyi yaptı ve her şeyi mahvetti.

Son şampiyon ve sporun 20 yaşındaki dehası Carlos Alcaraz’a karşı kazandığı çarpıcı zaferle, oyunun neşeli trolü, şakacı akıllı kıçı ve alışılmışın dışında başlangıç oyuncusu olan 27 yaşındaki Medvedev, popüler izleme planlarına son verdi Alcaraz’ın Novak Djokovic’le büyüyen nesiller arası rekabetinin bir sonraki bölümünü faturalandırarak.

Üç hafta önce bu turnuva öncesindeki destansı Alcaraz-Djokovic finalinin rövanş maçı yerine, Temmuz ayındaki Wimbledon finalinin rövanşı ve Haziran ayındaki Fransa Açık yarı final karşılaşmasının rövanşı Pazar günü yapılacak. 2021 ABD Açık finalinin Medvedev ile Djokovic arasındaki rövanş maçı geliyor.

O gün, çılgın atışları, saçma sapan atakları ve ölü balıklara karşı kazanılan zaferi kutlamasıyla Rus Medvedev, Djokovic’in 50 yıl içinde bir takvim yılında dört Grad Slam şampiyonluğunu da kazanan ilk kişi olma iddiasını paramparça etti. Görünüşe göre üç sette yenilmez Sırp şampiyonları.

Medvedev, “Novak her zaman son oynadığı zamandan daha iyidir” dedi. “Novak Pazar günü onun en iyi versiyonu olacak ve ben de onu yenmek için en iyi versiyonum olmaya çalışmalıyım.”

Cuma gecesi, bir parti kazasının kafa kafaya etkisine göğüs geren kişi, görünüşte durdurulamaz olan, sporun şu anki gösteri yıldızı Alcaraz oldu. Her topun peşinde koşan Medvedev, bütün gece oyundaki en ölümcül servislerden birini atarak Alcaraz’ın ardı ardına gelen şutlarını savuşturdu ve onu ikinci sette üstünlüğün eşiğine getirdi. Alcaraz neredeyse raketini yere atıyordu ama son anda geri çekildi. Medvedev daha sonra üçüncü sette Alcaraz’ın geri dönüş girişiminden sağ kurtuldu ve dört sette turnuvanın bir numaralı seribaşı ve mevcut dünyanın 1 numarasına karşı 7-6 (3), 6-1, 3-6, 6-3 galip geldi.

Heyecanlı mücadelenin ardından Alcaraz, “Fikrimi değiştireceğim” dedi. “Bunun gibi oyunları kaldıracak kadar olgun değilim.”

Alcaraz, özellikle üçüncü setin başında sahada dans etmeye ve filelere doğru uçarak ve keskin volelerini atarak sayıların kontrolünü ele geçirmeye başladığında anlar yaşadı. Yer vuruşlarında ekstra ivme yakaladı ve Alcaraz liderliği yarıya indirirken Medvedev’i bütün akşam ilk kez başını öne eğdi.

Ancak banyo molası ve kıyafet değişikliğinden sonra Medvedev ilk formuna geri döndü ve bir kez daha insan bir arkalık haline geldi, en yetenekli ve akrobatik rakibinin yanından topu gizlice geçirmek için en dar açıyı bulabildi.

Yaklaşık 15 dakika süren dördüncü setin altıncı maraton maçında başardığı numara buydu. Alcaraz’ın servisini kırmak için ikinci şansı olarak fileye doğru hücum ederken İspanyol’un ayakkabı bağlarına ters vuruş yaptı. Kalabalığa baktı ve bütün gece yaptığı gibi parmaklarını havada salladı, “beni biraz sevmeye ne dersin” jestini yaptı.

İki maç sonra, dayanıklılığın stile üstün geldiği erkekler yarı finalinde ikinci zaferini elde etti. Parmaklar tekrar havaya kalktı. Alcaraz bu yıl onu açıkça iki kez yenmişti. O gün değildi ve sporda başka hiçbir teste benzemeyen Djokovic ile yaklaşan düelloya odaklanmanın zamanı gelmişti.

Medvedev, “Bu, savaşa gitmek isteyeceğiniz zihinsel bir hazırlıktır” dedi.

Djokovic, özellikle son zamanlarda Grand Slam finalindeki kadar iyi bir formda değil. Bu yıl dördüncü maçını oynamak üzere ve şimdiden iki galibiyet aldı.

Cuma akşamı “Grand Slam’ler sahip olduğum en büyük hedefler” dedi. “Programımı bu turnuvalarda elimden gelenin en iyisini yapabilecek şekilde ayarladım ve bu yıl da bu oldu.”

Finali kazanmak için Djokovic’in Florida’nın 20 yaşındaki yıldırım yıldızı Ben Shelton’ı geçmesi gerekiyordu. Alcaraz gibi Shelton da ABD Açık’ta sahaya her adım attığında en eğlenceli gösterilerden birini sergiledi.

Djokovic’e karşı bir kez daha raket kullanmanın öne çıkanlarından biri oldu; her Amerikalı taraftarın “büyük” Bill Tilden’in ruhuna ya da Shelton’ın futbol yerine tenis oynamasına neden olan sihirli güce saygı göstermesini sağlayacak türden bir tenis oynuyordu. o bir genç oldu.

Saatte 143 mil hızla gelen ikinci servis ve çocuğun sahada yaptığı korkunç forehand vuruşu. Gösterdiği atletiklik geriye doğru aktı ve sert vuruşları korkusuz, el üstünde sallanan hareketlere dönüştürdü. Kolsuz gömleğinin içinden kıvrılan kolları ve ruh hali, coşkulu bir şekilde “Evet!” diye bağırışı. oyun parkındaki bir çocuğun büyük bir noktayı her yakalaması gibi. Ve yere düşen ve fileye geri dönen voleybollara yapılan o dokunuş.

Ne yazık ki, tenis puanlama sistemi Shelton’a stil puanı sağlamıyor ve Djokovic sadece 23 kez Grand Slam kazananı ve modern çağın en büyük oyuncusuyla değil, aynı zamanda en iyi tenis tai chi uygulayıcısıyla da karşı karşıyaydı. 36 yaşındaki Djokovic, yıllar boyunca ve en çok da hakimiyetinin son aşamasında, en gösterişli ve güçlü rakiplerin gücünü ve tarzını kendisine karşı kullandı.

Rekor kıran 47. Grand Slam yarı finalinde oynayan Djokovic, Shelton’da daha önce pek çok genç oyuncunun üzerine atladığı hayalleri, iyi havayı ve ışıltıyı paramparça eden türden taktiksel bir yapısöküm gerçekleştirdi. Djokovic, gereğinden fazla enerji harcamadan, biçimli kolları olan genç adamı iki buçuk saatten biraz fazla bir sürede 6-3, 6-2, 7-6 (4) parçaladı.

Öğleden sonranın çoğunda, öğle yemeğini kovalayan bir çita gibi sahanın arka tarafından Shelton’ın atışlarını takip etti, bir yaz öğleden sonra tarlada kelebekleri yakalıyormuş gibi Shelton’ın servisine roketler ateşledi. Maç Shelton’ın forehand vuruşunu kaleye göndermesiyle sona erdiğinde Djokovic, Shelton’ın çok konuşulan maç sonrası kutlamasını bile çaldı; telefonu kulağına götürüp ardından yere vurarak ve genç delikanlıya buz gibi bir el sıkışma yaparak.

Shelton daha sonra Djokovic’in taklidini sahadan çıktıktan sonra videoda gördü. Birisinin ona nasıl kutlanacağını söylemesinin bir sakıncası olmadığını söyledi.

Fileye yaklaşırken Djokovic’e dik dik bakan Shelton, “Bence maçı kazanırsan, istediğini yapmayı hak ediyorsun” dedi. “Çocukken her zaman taklidin en içten dalkavukluk şekli olduğunu öğrendim, bu yüzden bu konuda söyleyeceklerim bu kadar.”

Shelton’dan sonraki kutlama hakkında konuşan Djokovic, alaycı bir gülümsemeyle şunları söyledi: “Ben’in kutlamasını çok seviyorum. Çok orijinal olduğunu düşündüm ve onu kopyaladım.”

Artık Djokovic’in tenisteki gösterişli anları herkes kadar takdir ettiğini anlayın. Üçüncü sette neredeyse aşılamaz iki setlik bir farkla liderliği ele geçirdi, elinden geldiğince sert vurdu ve Shelton’ın voleybolu düşürmesini izledi. Djokovic o ana hak ettiği raket alkışını verdi. Güzel oyundu genç adam. Dakikalar sonra sahaya çıktı ve bir pas atarak Shelton’ın servisini ve takım ruhunu bir kez daha kırdı.

Djokovic tüm bunları Arthur Ashe Stadyumu’nda hızlı bir kavgaya hazırlanan yaklaşık 24.000 taraftarın önünde yaptı. Bölgede fırtınalar olduğunda çatı kapatılırdı ve Shelton ne zaman güçlü yanlarından birini, dokunuşunu, hızını ve atletizmini sergileyip hedefe ulaşsa, yüksek sesli kükreme ve dokunuşla uzanabileceğinizi hissettiniz.

Bu, hiçbir zaman Shelton’ın üçüncü sette 4-2 geride olduğu ve çaresizce oyunu uzatmaya çalıştığı zaman kadar doğru olmamıştı. Djokovic’in servisini kırmak için bir puanı vardı ve onu hayal kırıklığına uğratmadı, Djokovic’i beyin çıngıraklı bir ses çıkaran geniş bir forehand’e çekti. İki maç sonra, Djokovic günün tek hatalarla dolu ve kötü servis veren molasında (bu oluyor), bir kırılma noktasını ve tüm iyi havayı kurtardı.

Ve sonra Djokovic, Shelton’ın başa çıkamadığı 190 km/saatlik servis hızıyla alametifarikası olan verimliliğiyle yine anı boğdu. Düzen yeniden sağlandı.

Dolu stadyumda biraz daha Shelton ve Djokovic vardı. Shelton maç puanını kurtardı ve üçüncü seti eşitlik bozmalara gönderdi, ancak daha sonra 5-1 geriye düşerken biraz oyalandı. Ancak Djokovic’in yapması gereken işler vardı ve 36. Grand Slam finalinde haklı bir yere sahipti. Zaferi kesinleştirdiğinde, beklediği gibi gürültünün tadını çıkarma ve telefonu kapatma sırası ona gelmişti.

“Bu pozisyona ulaşmak için ne kadar çalışma, özveri ve enerji harcadığımı biliyorum, dolayısıyla bunu hak ettiğimi biliyorum” dedi. “Her zaman kendime, kendi yeteneklerime, bilirsin, yeteneklerime, bir tenis oyuncusu olarak kaliteme, önemli olduğunda bunu başarabileceğime inanıyorum.”