Mersin’de ekmeğe artırım: 230 gram ekmek 2 lira oldu

Sinsinati

New member
Mersin’de ekmeğe artırım: 230 gram ekmek 2 lira oldu Mersin’de ekmeğe artırım geldi. Kentte, 200 gram ekmek 1,5 liradan satılırken, alınan artırım sonucu daha sonrasında bugünden itibaren 230 gram ekmek 2 lira oldu.

Mersin Fırıncılar Odası, Mersin merkezde de ekmeğe bugünden itibaren geçerli artırım sonucu aldı. Vilayette geçen hafta ilçelerde artırımlı fiyattan 2 lira olarak satılmaya başlanan ekmek, kent merkezindeki rekabet niçiniyle hala 1,5 liradan vatandaşa ulaşıyordu. Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde yapılan toplantılar daha sonrasında kent merkezinde de ekmek artırımına onay çıktı.

“Mersin merkezde bugün itibariyle 230 gram ekmek 2 lira oldu”

Mersin Fırıncılar Odası Kayyum Lideri Cevdet Tekbaş, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, Mersin’de 200 gram ekmek 1,5 liradan satılırken, üretim ve hammadde maliyetlerinde meydana gelen artışlar niçiniyle bu artırım sonucunı almak zorunda kaldıklarını söylemiş oldu. Fırıncı üyelerin de son vakit içinderda ağır biçimde gelen taleplerinin birlik tarafınca değerlendirildiğini belirten Tekbaş, “230 gram ekmek 2 lira olarak bugün itibariyle Mersin merkezde yürürlüğe girdi. Bugün itibariyle artık merkezde de ekmek 2 liradan satılıyor. İlçelerde bu artırım uygulaması geçen hafta cuma günü başlamıştı. Mersin merkezde yaşanan rekabet niçiniyle artırımı bir hafta gecikmeli verdik” dedi.

“Geçen yıl unun çuvalı 120 liraydı, şu an 180-200 lira aralığında”

Fırıncıların epey uzun vakittir badire ortasında olduklarını lisana getiren Tekbaş, “Çoktandır esasen fırıncılarımız artan üretim ve hammadde maliyetleri niçiniyle yansıtamıyorlardı. Vatandaş açısından baktığımızda yapacak epeyce fazla bir şey yok. sebebine gelince, ticari emelle üretim yapanlar ziyan ederse hiç bir manası kalmıyor. Ekmekte evvelki fiyat tarifemiz kilogram fiyatı 7,5 liraydı, şu an yüzde 16’lık bir artışla 8,70 lira olarak uygulanmaya başlandı. Fakat bir taraftan baktığımızda, öbür üretim maliyetleri, yakıt, elektrik ve hammadde masraflarındaki artışı herkes biliyor. Geçen yıl unun çuvalı 120 liraydı, şu an 180200 lira aralığında. Yani yüzde 5060 oranında bir ana hammadde maliyeti var. Bizim ana hammaddemiz un. Ona da yüzde 5060 artırım gelmesi, bizim aldığımız artırım sonucunı açıklamaya kâfi diye düşünüyorum” diye konuştu.