Nasıl aniden elektrik sağlayıcısından 600 avroluk bir kredi aldım?

Nicea

New member
Ev
İşletme
Enerji tasarrufu: Nasıl aniden elektrik sağlayıcısından 600 avroluk bir kredi aldım?

Sürekli artan enerji maliyetleri nedeniyle yazarımız, elektrik sağlayıcısından bir kredi almayı düşünmedi. Bu nasıl mümkün olabilir? İşte onun hikayesi.

Evde elektrik tasarrufu? Doğru hileler ve ipuçları ile çalışır.Wavebreak Medya/imago

Uyanır uyanmaz cep telefonum beni Vattenfall’dan gelen yeni bir e-postayla karşıladı: Müşteri hizmetleri – faturanız. “Bu ne demek? Bir daha olmaz!” Kendi kendime düşündüm ve ‘şanslı mektubu’ açmak için olabildiğince çabuk elektrik sağlayıcımın web sitesinde oturum açtım.

Birkaç ay içinde gaz fiyatlarına bir önceki yılla aynı tüketimle üç kez zam yapıldıktan ve elektrik fiyatlarında mektupta yazıldığı gibi “fiyat ayarlaması” yapıldıktan sonra, başka bir kötü sürprizi daha nasıl kaldırabileceğimi artık bilmiyordum.

Bu e-postayı kesinlikle beklemiyordum: “Sevgili Alexandridi Hanım, size iyi haberlerimiz var: Faturanızı oluşturduk ve sizin için bir kredi bakiyesi hesapladık. Elektrik tüketiminiz azaldı. 599,36 EUR tutarındaki kredi, hesabınıza aktarılacak. Kural olarak, miktar oraya beş ila on iş günü içinde alınır.”

Görkemli! Sonunda hızla yükselen faturalardan biraz rahatlama – bir ödül, söylemeye cüret ediyorum. Çünkü normalden daha fazla ödemek zorunda kalmayabiliriz umuduyla biraz elektrik tasarrufu yapmaya çalıştık. Daha fazlasını beklemiyorduk.

Ancak, elektrik şirketinin şu anda “tüm zamanların en yüksek seviyesinde” olan “toptan piyasa fiyatlarında keskin bir artış”tan yakınmasından iki ay sonra gerçekte ne değişti? Bu sefer neyi doğru yaptığımı deşifre etmek için sayılara ve renkli grafiklere daldım.

5 kişilik evde elektrik tasarrufu: İşte böyle oluyor

Burada gülümsemeliyim. Bir yıl önce 5 kişilik bir aileden 4 kişilik bir aileye dönüştük: üç çocuk ve ben. Ve buna değerdi! En azından benim elektrik şirketim böyle düşünüyor. Enerji sağlayıcısına göre dört ve daha fazla kişinin yaşadığı bir apartman dairesinde yıllık elektrik tüketimi 2900 kWh’dir. Geçen sene kahvaltıda ampul yemiş gibi 3671 kwh idik. 2022’de tüketimimizi neredeyse yarı yarıya azaltmış olacağız.

Kimseye elektriğe daha az ödeme yapmak için hayatını değiştirecek önlemler almasını tavsiye edecek kadar ileri gitmesem de, evde daha az insanın daha az tüketim ve dolayısıyla daha az maliyet anlamına geldiğini söylemeye gerek yok.

“Hesabı senin harçlığınla ödeyeceğim”

Birçok ebeveyn bunu iyi bilir: Çocuğunuzun daha hızlı giyinmesini ve sonunda dışarı çıkmasını istiyorsanız, çok fazla sinir sermayeniz olması gerekir. Ne yazık ki bu, koridorlardaki veya boş odalardaki ışıkları söndürmek gibi tüm evin (ve gezegenin!) yararına olan ev işleri söz konusu olduğunda da geçerlidir.

Polonya'daki Hentbol Dünya Kupası gezim: bir daha asla elektrikli araba!

Polonya’daki Hentbol Dünya Kupası gezim: bir daha asla elektrikli araba!

Bununla gurur duymasam ve bir çocuk psikoloğu buna karşı tavsiyede bulunabilse de, aşırı durumlarda hafif tehditlere başvurduğumu kabul ediyorum. Aşırı bir durum, eve geldiğinizde mutfakta, oturma odasında, banyoda ve tabii ki koridorda tüm ışıkların açık olduğunu görmenizdir. Tehdit: “Bir odadan çıkarken ışığı söndürmeye başlamazsan, o zaman tüm faturaları ödeyecek kadar param olmaz ve senin harçlığınla öderim.”

Bu, elektrik tasarrufuna yardımcı oldu mu? Korkarım pek değil, ama biraz daha iyi oldu. Gençler hala çoğunlukla unutuyor, ama en azından artık dört yaşındaki çocuk banyoda ellerini yıkamayı bitirir bitirmez ışığı kapatıyor. Annem gurur duyuyor!

Priz dizilerini kapatmak enerji ve para tasarrufu sağlar.

Priz dizilerini kapatmak enerji ve para tasarrufu sağlar.PantherMedia/imago

Prizleri kapatın: Bu, elektrik tasarrufuna nasıl yardımcı olur?

Daha önce de belirttiğim gibi, elektrik kullanımınızı ve dolayısıyla faturanızı etkileyecek radikal yaşam seçimleri yapmanızı tavsiye etmem. Aynı zamanda, yeni ortağımın son birkaç aydır benimle çok zaman geçirmesi, elektrik faturalarımızın düşmesine neredeyse kesinlikle katkıda bulundu. Bu birlikte nasıl gidiyor?

Partnerim geceleri elektrik prizlerini kapatma eğilimindedir. İlk başta, gece fişe takılı bırakmama rağmen telefonumun neden pilinin bittiği konusunda kafam karıştı. Sonra onu yakaladım. “Elektrik faturası geldiğinde bana teşekkür edeceksin” diye cevap verdi. Aslında, elektrik şirketi tarafından gönderilen bir tablo, kullanılmadıkları zaman elektrik prizlerini kapatmanın makul miktarda enerji ve para tasarrufu sağladığını ve yangın tehlikesini en aza indirebileceğini gösteriyor. Şimdi herkesin önünde ve yazılı olarak muhtemelen haklı olduğunu kabul etmeliyim.

Sonuç: Enerji ve para tasarrufu sağlayacak sihirli numaralar yoktur. Benim durumumda, evde daha sorumlu davranışlarla birleşen bir dizi rastgele yaşam olayı, mutlu bir sona yol açtı. En azından geçici olarak. Bu trend yeni yılda da devam edecek mi? Ve gaz tedarikçisinin yakında iyi bir haberi olacak mı? Heyecanlıyım.

Bilet dükkânından öneriler: