Neden Alman olup Rus olarak kalmak istiyorum?

Nicea

New member
27 Haziran'da benim gibi birçok göçmen – Göçmenler Bu nedenle takvimde kırmızıyla işaretlenmiştir. Alman Federal Meclisi'nin kararı kabul etmesinden beş ay sonra, uzun süredir beklenen ve çifte vatandaşlığa izin veren yeni vatandaşlığa kabul yasası nihayet yürürlüğe girdi. İlgilenenler çok memnun; ama Alman “yerli halkı” eski yabancıları yeni yurttaşlar olarak karşılamaya ne ölçüde hazır?

Trafik ışığı hükümetine yönelik reformlara yönelik sert eleştiriler sürüyor. Asgari ikamet süresinin kısaltılması ve bazı durumlarda diğer gerekliliklerin basitleştirilmesi nedeniyle yasanın, yasaya sadakatsiz olan veya olası boşluklar nedeniyle zayıf bir şekilde uyum sağlayan başvuru sahipleri tarafından kötüye kullanılabileceği korkusu bulunmaktadır. Mannheim'daki ölümcül bıçaklı saldırıyı veya AfD'nin Doğu'daki yükselişini düşündüğünüzde bu endişe tamamen haklı.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postanıza bir onay mesajı gönderilecektir.

Çifte vatandaşlık: Alman mı? Rusça? İkisi birden!

Ancak olumsuz tutum ne kadar genelleyici olabilir? CDU daha da ileri giderek, Birlik fraksiyonunun iç politika sözcüsü Alexander Throm'un (CDU) Berliner Zeitung'a söylediği gibi, hükümete katılım durumunda çifte vatandaşlığı tekrar bir istisna haline getirmek ve “değerlerimizi paylaşan devletlerle” sınırlamak istiyor. Bu mantığa göre, insanların bir vatandaş olup olmadığı sorusunda belirleyici olan bireysel adayların entegrasyon başarıları değil, kökenleri ve kökenleridir. sadece kendilerini Alman olarak tanımlamalı ya da tanımlamamalıdır. CDU muhtemelen öncelikle otoriter rejimlere sahip Arap ülkeleri anlamına geliyor, ancak savaşan, otoriter ve hatta totaliter bir ülke olarak Rusya, mantığa göre Avrupa değerlerine bağlı kalmıyor – özel bir durum.

Vakalar o kadar farklı ki. Küreselleşmenin teşvik ettiği son on yılların deneyimleri de Almanya'da yasaya uygun bir şekilde yaşanabileceğini gösteriyor. ve hem Yunan hem de Alman olarak tanımlanabilirim, yakın zamanda vatandaşlığa geçen meslektaşım Katerina Alexandridi'nin çok güzel bir şekilde tanımladığı gibi, ya da bir İtalyan olarak Almanca Meslektaşım Francesco Becchi'nin kendisini gördüğü ruh, yeni normaldir. Ve pek çok yabancının Almanya'yı kendilerine evlat edindikleri, çok çalıştıkları, vergi ödedikleri ve ülkenin şekillenmesine katkıda bulunmak istedikleri ama yine de bir aileye sahip oldukları ve evet, bazen de kalplerinin kendi menşe ülkelerinde olduğu uzun zamandır bir gerçektir. ve bu nedenle asıl kimliklerinden ve asıl uyruklarından tamamen vazgeçmek istememektedirler.

Ben de bir Rus köyünden geliyorum ve beşinci sınıftan itibaren ilk yabancı dilim Almancaydı. Bir anlamda hep Almanya'yı hayal ettim, 2016'da Berlin'e yüksek lisans yapmak için tek başıma geldim ve dört buçuk yıl önce burada kalmak için Almanya'ya döndüm. giderek daha fazla hissediyorum Ayrıca bir Alman olarak – dilsel, zihinsel ve profesyonel olarak. Burada hayatım boyunca çok çalıştım, hiçbir sosyal yardım alamadım ve yabancıların yıllar sonra hâlâ Almanca konuşmamasını eleştiriyorum. Benim için bu her zaman doğal bir meseleydi, ülkeye ve buradaki insanlara saygı meselesiydi. Bu yüzden kağıt üzerinde de Alman olma, “bizden” biri olma fırsatını sabırsızlıkla bekliyorum; ait olmak istiyorum. Yeni vatandaşlığa kabul yasası benim için çok uygun çünkü bu, yakın zamana kadar olduğu gibi Rus pasaportumdan vazgeçmem gerekmediği anlamına geliyor.

Bazı Ruslar pasaportlarını yakmak istiyor – Ben uzağı görmeye devam ediyorum

Buna bakmanın farklı yolları var. Bazı arkadaşlarım, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali nedeniyle pasaportlarını kelimenin tam anlamıyla “yakmak” istiyor, çünkü artık Rusya ile hiçbir ilgileri yok. Devletle hiçbir ilgileri olmasını istemiyorlar ve ülkeyi umursamıyorlar. Bunun yerine, devlet aygıtını ülkeden ayırmaya, eleştirel ama ileri görüşlü kalmaya ve stratejik düşünmeye çalışıyorum – daha iyi zamanların henüz gelmediği umuduyla. Buna inanacak kadar gencim – tüm akrabalarımın Rusya'da yaşadığı gerçeği dışında. Ben Ayrıca Rusça ve bunu hiçbir şey değiştiremez.

Bu iki kimlik bende heyecan verici bir şekilde iç içe geçmiş durumda ve birbirini tamamlıyor. Rusları Alman bakış açısından, Almanları da Rus bakış açısından eleştirebiliyorum. Almanları Rusların haksız eleştirilerine karşı savunuyorum ve tam tersi de geçerli – ve bu, zorlu Alman-Rus tarihine rağmen beni neşeyle dolduruyor. Rusların ve Almanların birbirlerini tekrar bir tehdit olarak görmeleri yüreğimi kırıyor. Bu nedenle benim için çifte vatandaşlık, gelecekte barışçıl ve saygılı bir arada yaşama konusunda biraz umut anlamına geliyor.

Geri bildiriminiz mi var? Bize yazın! briefe@Haberler