“Neden ben de AfD’ye oy verebilirim?”

Nicea

New member
Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Dünya Bankası’nın en güçlü ekonomiler listesinde beşinci sırayı Rusya’ya kaptırdığını okudum. Gülümsemeden edemedim ve bunun nasıl olduğunu ve bunu başarmak için “Wladimir”in kiminle yatması gerektiğini merak ettim.

Almanya’nın kendisini uluslararası bir iş yarışmasında dev bir “Almanya’da Üretilmiştir” tabelasıyla sunduğunu ve ardından aniden bir Rus ayısı tarafından itildiğini hayal ettim.

Almanya’nın düşüşü hiç de şaşırtıcı değil

Ancak bu listelerde, anketlerde ve sıralamalarda ne olursa olsun, her gün alışverişe çıkan ortalama bir tüketici, Almanya’nın son zamanlarda nasıl değiştiğini biliyor. Peki bu ülkede fiyatlar nasıl patladı. Almanya’nın ekonomik olarak gerilediğini görmek için uzun analizler okumanıza gerek yok.

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Bu düşüş hiç de şaşırtıcı değil. Uzmanlar uzun süredir bu konuda uyarılarda bulunsa da hiçbir tavsiye yardımcı olmadı; Almanya yoluna devam etti. Popüler partilerin yaptığı hataların listesi uzun ve Almanya’nın bu ekonomik krizin içinde olduğu neredeyse aşikar. Elbette AfD gibi bir partinin yükselişi mantıksal bir sonuçtur. Ancak AfD’nin yükselişinin sebeplerine geçmeden önce kendimle ilgili birkaç cümle söylemek istiyorum.

1990’ların başında son derece muhafazakar ailemle birlikte Sovyetler Birliği’nden Almanya’ya geldim. Annem Rus, babam “gerçek bir Alman”. Bir Sovyet çalışma kampında Alman bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi ve hayatının yarısını Alman kimliğini Nazizmin ve Sovyet çokkültürlülüğünün sonuçlarıyla uzlaştırmaya çalışarak geçirdi – bunda yumurtayla hokkabaz kadar başarılı oldu.

Yeşil olmaktan, yeşil düşünmekten ve evet yeşile oy vermekten gurur duydum

Elbette tüm Rus Almanlar gibi biz de siyasi olarak Hıristiyan Demokrat Birlik’e (CDU) bağlıydık. Siyasete olan ilgim ancak 1990’ların sonlarına doğru gelişti. Aileme kıyasla Sosyal Demokratların siyasetine daha çok ilgi duyuyordum ama onların dar görüşlülüğünü de görmezden gelemezdim. Bu yüzden Yeşillere yöneldim. Evet, yeşil olmaktan, yeşil düşünmekten ve evet yeşile oy vermekten gurur duydum. Bir süre önce son derece ilerici kabul edilen bir karışım olan protesto fikri, sol fikirler ve yeşil çevre bilinci beni harekete geçirdi. Bu bana ilham verdi. Bunun “eski yeşil benliğimin” neye benzediğini söyleyebilirsiniz. Ancak zamanla Yeşiller’e olan hevesim söndü.

Bu nasıl oldu? Artık aslında harika bir girişim olan Berlin Hareketlilik Yasası’ndan bahsedebilirim. Ancak uygulama Berlin’de çok fazla trafik sıkışıklığına yol açıyor. Ve bu trafik sıkışıklıkları ne Berlinlilerin çıkarına ne de iklimin korunmasının çıkarınadır. Bu, kalabalık bir kaldırımda maraton koşmaya çalışmak gibi ama kimse kazanamıyor. Peki ya bisiklet yolları? Korunan bisiklet yolları bisikletçiler için arabalardan daha büyük bir tehlike oluşturuyormuş gibi görünüyor.

Peki Kreuzberg’deki Lausitzer Platz’a ne dersiniz? Buradaki kapalı yolların hiçbir şekilde daha iyi bir yaşam kalitesine yol açmadığı, aksine yüksek güvenlikli bir bölgeyi anımsatan bir labirenti temsil ettiği belirtiliyor. Bazı sokak girişleri sanki gizli bir saklanma yerini koruyormuşçasına devasa kilitleme sürgüleriyle kapatılıyor. Aynı zamanda uyuşturucu satıcıları ve evsizler de sanki sonsuz bir sokak partisine davet edilmiş gibi çadır kentler kurdular.

Corona salgını: Muhaliflere yönelik hakaretler zirveye ulaştı

Bazen bu tür fikirlerin hayalini kuranların öncelik yönetimi konusunda hızlandırılmış bir kursa ihtiyaçları olup olmadığını merak ediyorum. Kreuzberg gibi mahallelerde “sürüş dünyasının en kötü suçlularının” peşine düşmeden önce suçla mücadele listenin başında yer almalıdır. Corona salgını sırasında zirveye ulaşan ve Ukrayna savaşı sırasında da şiddetle devam eden muhaliflere yönelik hakaretlerden de bahsetmeliyim. Evet, Berlin Register gibi şüphe ve güvensizlik ortamı yaratan girişimlerin sonuçta toplumdaki bölünmelere katkıda bulunduğunu uzun uzun anlatmama gerek yok. Her ne kadar girişim hükümet tarafından başlatılmamış olsa da benim için bugünkü trafik ışığı koalisyonunun temsil ettiği her şeyi yansıtıyor. Aslında Berlin’de yaşananların federal düzeyde de gözlemlenebildiği söylenebilir.

Bütün bunlar bana değişimin gerekli olduğunu hissettirdi. Ancak yerleşik partilerde pek yeni bir şey olmayacağından korkuyorum. Bu yüzden alternatifleri düşünmeye başladım. Seçenek sınırlı; “Die Basis” veya “Diepartei” gibi partiler ve tabii ki Almanya’yı eşi benzeri olmayan şekilde bölen AfD var. İlk başta onu seçmeyi düşündüğümü fark ettiğimde şok oldum. Evet, kesinlikle kendime şok oldum çünkü AfD’nin şu ana kadar aşırı sağcı fikirleri toplumsal olarak kabul edilebilir kılmaya çalışması inançlarımla çelişiyor.

AfD’nin bunu yapabileceğinden şüpheliyim ama…

Federal seçime hâlâ iki yıl var, dolayısıyla hangi partiye oy vereceğime karar vermek için zamanım var. Yukarıda bahsettiğim noktaların, diğer şeylerin yanı sıra, insanların ana akım partilerden uzaklaşıp alternatifler düşünmesine katkı sağladığını düşünüyorum. Hangi parti bir kez daha insanlara ilham verecek ve vatandaşları ülkemizin adil olması için birlikte çalışmaya teşvik edecek?

Almanya için gerekli reformları hangi partinin uygulayacağını göreceğiz. AfD’nin bunu yapabileceğinden şüpheliyim ama yerleşik partilere net bir mesaj vermek önemli: BU BÖYLE DEVAM ETMEZ! İktidarda kalmaya devam ederlerse bu mesajı başka nasıl anlayacaklar?

*Onun isteği üzerine arabanın ismi değiştirildi.

Kayıt edilmiş. Editör: Yazarın görüşünün editör ekibinin görüşüyle örtüşmesi gerekmez. Metin, Berlin ve Brandenburg’daki muhafazakar seçmenlerin alternatif aramasının ve partinin değerlerini paylaşmasalar bile artık AfD’ye oy vermeyi reddetmemelerinin nedenlerini araştırmak amacıyla oluşturuldu.

Herhangi bir geri bildiriminiz var mı? Bize yazın! brifing@Haberler