Nefes kesen hoşluk Dolomitler

Oylum

Global Mod
Global Mod
İtalya denince ne geliyor aklınıza? Açık hava müzesini andıran Roma ve Floransa kentleri mi, kanallarıyla Venedik mi, harika kıyılarıyla Sicilya mı, yoksa pizza ve makarna mı? Şayet benim üzere tabiat tutkunuysanız ve biraz da fotoğrafa merakınız var ise İtalya’nın apayrı bir yüzüyle de tanışabilirsiniz. Dolomitler… ‘Tek başıma da olur’ diyerek düştüm gösterişli Dolomit Dağları’nın yollarına ve doğayı seyretmenin ötesine geçip tabiatla bütünleştim. Issız bir ormanda, bir geyikle göz göze gelmenin şaşkınlığını yaşadım. Sislerin çöktüğü bir yolda Dolomitler’in bacasının izini sürdüm. Karların örttüğü yollarda, yolda kalmayı göze alarak, o küçücük haliyle kocaman bir vadide uzunluk gösteren ikonik kiliseyi görmek için çabaladım. Nereye gitsem sisli dağların içinde süzülen vadilerin, göllerin kartpostal üzere görünümlerinden gözümü alamadım. Dolomitler dağcılık, yürüyüş, tırmanış, dağ bisikleti, kayak üzere hem yaz hem kış sporlarını yapabileceğiniz bir yer. hiç bir şey yapmasanız bile yalnızca göl kenarındaki bir bankta oturup doğayı dinleyerek de huzura kavuşabilirsiniz. Bildiğiniz İtalya’yı unutun. Baş döndürücü, kusursuz güzellikleriyle Dolomitler’de çıkacağınız seyahatte bu ülkenin apayrı bir halini goreceksiniz.

Rezervasyonsuz çıktım yola…

Bölgedeki otel çeşitliliğine de güvenerek nereyi beğenirsem orada kalırım niyetiyle hiç otel rezervasyonu yapmadan çıktım yola. Balkonlarından sarkan çiçeklerin süslediği mükemmel butik oteller var. Birçoklarında ahşap mimari hâkim. Sabahları yeşile, kuş seslerine uyanıyorsunuz. Bilk evvel bir termal otel olan Mondi Hotel Tscherms’te, daha sonraki günlerde Braies Gölü civarındaki Gasthof Tuscherhof Hotel’de kaldım. Gezeceğiniz noktalar birbirine epey yakın değil, birtakım yerlerde yollar dar ve virajlı. Bu niçinle tek bir yerde kalmak yerine teklifim; Braies Gölü etrafı ve Val di Funes üzere farklı bölgelerinde konaklamanız.

Nasıl gidilir?

Aşılarınız tamsa (3 doz) İtalya’ya rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. E-nabız’dan oluşturacağınız dijital aşı sertifikanızı kesinlikle telefonunuza indirin. Seyahatinizdilk evvel dijital yolcu bulma formunu doldurmanız gerekiyor. Ayrıyeten uçak ve tren seyahatlerinde FFP2 maske takmanız zarurî. Dolomitler için en yakın havaalanları Milano, Venedik ve Münih. İstanbul’dan hepsine direkt uçuş var. Araçla Milano’dan 3.5 saat, Venedik’ten 2.5 saat, Münih’ten ise 3 saat sürüyor. Bu rotanın hakkını verebilmek için araç kiralamanız kural. Ben aracımı, İtalya’da fazlaca uygun seçenekler sunan doyouItaly.com internet sitesinden kiraladım. Araç kiralamak için ehliyetiniz ve kredi kartınız haricinde diğer bir evraka gereksiniminiz yok.

Kartpostallık manzara
Villnöss Vadisi (Val di Funes) ve ikonik kilise

Dolomitler’e gitmeden haritada gezeceğim yerleri işaretlemiştim. en çok görmek istediğim noktalardan biri Villnöss Vadisi ve yemyeşil uzanan vadide tek başına duran St. John Kilisesi’ydi. Kiraladığım araçla yavaş yavaş ilerledim ve görkemli dağların çevrelediği, soğan kubbeli kilise karşıma çıktı. sükunet içinde bir süre bu büyülü görüntüyü izledim.

Bisikletle dolaşın
Alpe di Siusi

Her yeri o kadar hoş ki fotoğraf çekmekten kendinizi alamıyorsunuz. Bölge Dolomitler’in kayak merkezi. Baharda yemyeşil vadiyi bisiklet kiralayarak dolaşmak en zevkli aktiflik.

İhtişamlı zirveler
Tre Cime di Lavaredo

Lavaredo’nun üç doruğu ya da bacası diye anılıyor. Bölgenin en ihtişamlı kısmı. Üç doruktan oluşuyor, en yükseği yaklaşık 3.000 metre. Dorukların etrafında farklı uzunluklarda yürüyüş rotaları var.

Fotojenik göller
Misurina ve Antonio

Dolomitler’de kesinlikle yolunuzu düşürmeniz gereken fotojenik biroldukça göl var. Misurina ve Antonio da onlardan ikisi. Göl kenarındaki restoranda pizza yiyerek görüntünün tadını çıkarabilirsiniz.

Âşık eden görüntü
Braies Gölü (Lago di Braies)

Ahşap kayıkları, göle inen merdivenleri, göz alıcı renkleriyle Dolomitler’in en ünlü göllerinden. Evvel dağların göle yansıyan fotoğraflarına, daha sonra gerçeğine âşık oldum. Gölü farklı açılardan görmek için, etrafındaki patika yoldan yaprak hışırtıları ve kuş sesleri içinde yürüdüm. Yolun yarısında mola verdiğim bir anda, bir ses duyup başımı çevirdim ve bir geyikle göz göze geldim. O an tedirginlikle birlikte dayanılmaz bir heyecan yaşadım. Braies Gölü’nde ahşap teknelerle gölde gezinti de yapabilirsiniz.