Novak Djokovic art arda beşinci Wimbledon şampiyonluğunu hedefliyor

Brown

Global Mod
Global Mod
Pazartesi günü Wimbledon’da yağmur gecikmesi sırasında Merkez Kort’ta elinde havluyla kamburu çıkmış Novak Djokovic sahadaki nemi silerek kalabalığı memnun etti. Son beş yıldır bu turnuvada rakiplerine temelde aynı şeyi yapmış biri için uygun görünüyordu.

Djokovic, 2017’den beri Wimbledon’da tek bir maç bile kaybetmedi ve Pazartesi günkü ilk tur karşılaşmasında Arjantinli Pedro Cachin’i yenerek son beş Wimbledon turnuvasındaki rekorunu 29-0’a çıkardı. Son dört tek erkekler şampiyonluğunu kazandı ve bu yıl bir başkası onu rekorlar kitabında daha da fazla ismi gölgede bırakacak bir konuma getirecek.

Djokovic, All England Club’da art arda beşinci şampiyonluğunu perçinleyebilirse, 2023’ün ilk üç Major kupasını ve Rod Laver’in artırmasından bu yana ilk erkekler Grand Slam’i (aynı yıl içinde dört Majors’un hepsini) kazanma şansını evine götürmüş olacak. Ayrıca Laver (1962 ve 1969) ve 1938’de Don Budge ile birlikte bunu yapan üçüncü kişiydi. Üç kadın bu başarıya ulaştı: 1953’te Maureen Connolly, 1970’te Margaret Court ve 1988’de Steffi Graf.

Djokovic ayrıca Wimbledon tekler şampiyonalarının çoğunda (sekiz) Roger Federer’e ve art arda en çok şampiyonlukta (beş) Bjorn Borg’a eşit olacaktı. Sonunda, Court’un rekor 24 Major unvanıyla eşleşecek ve Açık çağda bunu tam olarak yapan tek oyuncu olacaktı. (Mahkeme, profesyonellerin ana dallarda rekabet etmesine izin verilmeyen bir zamanda, 1968’den önce 13 ana dal kazandı.)

Pazartesi günü, Djokovic, hayır.

“Bu, Wimbledon’ın Merkez Kortuna taze çimlerin üzerinde savunan şampiyon olarak adım atmak, dünyadaki başka hiçbir turnuvaya benzemeyen bir duygu” dedi. “Bir rüya turnuvasına geri dönmek ve ilk oyunu geçmek harika.”

Wimbledon, Djokovic’in Sırbistan’da büyürken televizyonda izlediği ilk tenis turnuvasıydı ve o zamandan beri onu büyüledi. Ve bu binlerce oyuncu için geçerli olsa da, şampiyonluklarını kazandıktan hemen sonra (Roland Garros’ta kırmızı toprakta kazandığı galibiyetin aksine) çimleri kemiren Djokovic kadar çok az kişi bundan keyif aldı.

Özellikle yüzeyde çok az turnuvanın olduğu ve sezonun çok kısa olduğu bir zamanda çimde kazanmak özellikle zorlayıcı ve Djokovic artık ısınma turnuvalarına nadiren katılıyor. Wimbledon’un yüzeyinin eskisinden çok daha esnek ve hızlı olduğu günümüzde bile, çim kortları toprak kortlardan ve sert kortlardan ayıran pek çok taktiksel yön vardır.

Uzun mesafeden ve fileden toplara uzanırken sert kortlarda ve toprakta kaymaktan hoşlanan Djokovic için Wimbledon’daki çim aynı türden yatay harekete izin vermiyor. Ancak Djokovic, kısa sürede kilden çime geçiş yapma konusunda herkes kadar ustalaştı.

“Nasıl hareket edeceğimi öğrenmek zorundaydım” dedi, “nasıl yürüyeceğimi, nasıl oynayacağımı, zıplamaları nasıl okuyacağımı vs.”

Ancak Pazartesi günü, Djokovic’in Cachin’i 6-3, 6-3, 7-6 (4) yendiği ilk setin sonuna doğru hafif bir yağmurun ardından çimler bir süreliğine çok kaygandı. Djokovic’in günün en zorlu engeliydi.

Oyun durduruldu, oyun sahasının üzerine branda serildi ve çatı yuvarlandı. Normalde yerler yarım saatten kısa sürede kurur. Ancak Pazartesi günü, turnuva yetkilileri ve oyuncuların hala kaygan olan sahaya dönmesiyle nem gizemli bir şekilde devam etti.

Toplamda, gecikme yaklaşık 90 dakika sürdü, bu kapalı bir saha için şaşırtıcı bir uzunluk. Ancak Djokovic, hayal kırıklığına uğramış kalabalığa havlusunu kullanarak ve onlarla her şeyi kendi başına çözebilecekmiş gibi şakalaşarak kendini sevdirdi. Bu sahadaki başarısı göz önüne alındığında – 2013’ten beri Merkez Kort’ta kaybetmedi – bazıları onun bunu başarmasını beklemiş olabilir.

Bazıları, iyi mizah anlayışının, 23. Major tek erkekler şampiyonluğunu güvenle elinde tutan Djokovic’in artık daha rahat ve neşeli olduğunun bir işareti olup olmadığını merak etti.

“23. Slam’imi kazandığım için bunun benim için eşsiz bir duygu olduğunu söyleyemem” dedi. “Bir şeyleri kontrol edemediğiniz belirli durumlarda her zaman eğlenmeye çalıştım. Ayrıca şaka yaptığım Paris ve New York’ta bazı eğlenceli yağmur gecikmeleri yaşadım.”

Haziran ayında Fransa Açık’taki galibiyetinden sonra fiziksel ve duygusal olarak bitkin olduğunu itiraf etti. Bu yüzden o ve eşi Jelena, yürüyüş yapmak ve rahatlamak için Portekiz’deki Azor adalarına gittiler. Sis, eve ilk uçuşlarını engellediği için orada fazladan bir gün bile geçirmek zorunda kaldılar.

“Harikaydı çünkü toprak kort sezonunda pek çok farklı duygu yaşadım,” dedi, “özellikle de Paris’te zirveye ulaştığımda ve uzaklaşmam, biraz izole etmem gerekiyordu.”

Djokovic’in bu yıl mücadele etmediği bir oyuncu, geçen yılki Wimbledon finalindeki rakibi Nick Kyrgios. Ocak ayında sol dizinden ameliyat olan Kyrgios, birinci günün arifesinde yapılan muayenede bileğinde yırtık bir bağın ortaya çıkması üzerine turnuvadan emekli oldu.

Pazar günü bileğindeki sakatlığı açıklamadan önce Kyrgios, “Bence insanlar bu sporun ne kadar yorucu, ne kadar fiziksel olduğunu unutuyorlar.” “Dışarı çıkıp Novak ile dört saat oynaması ve sonrasında nasıl hissettiğini görmesi için birine meydan okuyorum.”

Djokovic’in şu anki koşusu 2018’de başladığından beri hepsi elendi.