Novak Djokovic ATP finalinde seri başı oldu

Brown

Global Mod
Global Mod
Novak Djokovic için profesyonelliğe başladıktan sadece birkaç yıl sonra geçirdiği 2008 sezonu her açıdan harikaydı. Bu onun atılım yılıydı.

Yalnızca altı ATP Finalinden ilkini kazanmakla kalmadı, aynı zamanda 2008’de Avustralya Açık’ı da kazandı; orada kazandığı on şampiyonluğun ilki ve toplam 24 büyük şampiyonluktu.

Yarı finalde seribaşı Roger Federer’i yendi ve finalde Jo-Wilfried Tsonga’yı yendi. Djokovic ayrıca Fransa Açık’ta Rafael Nadal’a ve Amerika Açık’ta da yarı finalde Federer’e yenilerek yarı finale yükseldi. Djokovic o sırada sadece 21 yaşındaydı.

Sezonun sonunda Djokovic, Indian Wells ve Roma’daki Masters 1000 de dahil olmak üzere iki turnuvayı daha kazandı. Bu yıl Djokovic, Federer ve Nadal’la birlikte “Üç Büyükler” olarak adlandırılan grubun gerçek bir üyesi olduğunu kanıtladı.

2008’de Şangay’daki finalde Djokovic’e 6-1 ve 7-5’lik setlerle mağlup olan Nikolay Davydenko, geçen ay e-postayla “Bir canavar gibi oynadı” dedi. “O iyi bir koşucu, iyi bir kontrole sahipti ve turda en iyi konsantrasyona sahipti. Hiç şansım yoktu.”

Şimdi, 15 yıl sonra, 36 yaşındaki Djokovic hâlâ sporda lider ve seri başı olarak finale çıkıyor. Bu yıl bir kez daha onun en iyilerinden biriydi. Kariyerinde dördüncü kez dört majörden üçünü kazandı ve 51:5’lik derecesiyle ATP Finallerine yükseldi. Geçen Pazar, Grigor Dimitrov’a karşı kazandığı düz set zaferiyle yedinci Paris Masters şampiyonluğunu ve 40. kariyer Masters 1000 şampiyonluğunu kazandı.

ATP Finalleri Pazar günü İtalya’nın Torino kentindeki Pala Alpitour’da başlayacak ve burada Djokovic rekor yedinci kez yarışı kazanmaya çalışacak. Başlıca rakibi, Temmuz ayında Wimbledon finalinde Alcaraz’ı yenerek Djokovic’in Grand Slam’i kazanan üçüncü kişi olma şansını ortadan kaldıran ikinci seribaşı Carlos Alcaraz’dı.

Ancak Alcaraz yazdan bu yana turnuva kazanamadı ve geçen ay İsviçre’nin Basel kentinde düzenlenen bir ATP etkinliğinden ayak ve sırt sorunları nedeniyle çekilmek zorunda kaldı. Daha sonra Paris Masters’taki açılış maçında elemelerde yer alan Roman Safiullin’e üzüldü.

Round-robin müsabakasındaki diğer altı tekli oyuncu ise Daniil Medvedev, Jannik Sinner, Andrey Rublev, Stefanos Tsitsipas, Alexander Zverev ve Holger Rune. Djokovic, 2022 finalinde Casper Ruud’u mağlup ettikten sonra son şampiyon oldu.

Geçtiğimiz ay Paris Masters’ın başlamasından kısa bir süre önce Djokovic, “Şu ana kadar muhteşem bir yıl geçirdim” dedi. “Daha iyi bir sezon isteyemezdim. Dört Slam’in hepsini kazanmadan önce bir oyuna imza atardım [up] Birisi bana bunun böyle olacağını söylese sezon başında.”

Djokovic, ATP Finalleri’nde haftalarca 398 puanla mutlak lider olarak yer alarak birinci sıraya yerleşti.Etkinliğin sona ermesinin ertesi günü 400 haftalık bir dönüm noktasına ulaşabilir. Yılı, 1993’ten 1998’e kadar Pete Sampras’ı geride bırakarak yedi kez 1. sırada tamamladı. Alcaraz’ın önünde bu yılın 1 numaralı seri başı olmak için tek yapması gereken Finallerde bir round-robin maçı kazanmak.

Djokovic, ATP Finallerini kazandığı altı yılın üçünde yılı birinci sırada tamamladı. Yıl sonu 1 numara sıralamasının ATP Finalleri’ndeki şampiyonluk maçına dayandığı tek zaman, 2016 yılında, yıl sonunda 1 numara olmayı garantileyen Andy Murray’e yenildiği zamandı.

Bu günlerde Djokovic birincilik motivasyonunu koruyor ve sıralamasını koruyor. Neredeyse 30 kez Djokovic’e karşı oynayan Stan Wawrinka, yıl sonu şampiyonasında Djokovic’le karşılaşmanın kaprislerini biliyor.

Paris Masters’tan Wawrinka, “Dünya Turu finalinde Novak’la oynamak benim için özeldi” dedi. “Gerçekten odaklanmış ve motive olmuşken onu içeride oynamak her zaman büyük bir zorluktu. Oyunu her zeminde harika ama iç alanda en iyi performansını sergilediğini söyleyebilirim.”