Novak Djokovic Avustralya Açık’a geri döndü, artık bir kötü adam değil

Brown

Global Mod
Global Mod
MELBOURNE, Avustralya – Avustralya Açık’tan bir gün önceydi ve Melbourne’un Carlton bölgesindeki Park Hotel, sessiz bir Pazar günü tozlu, ıssız girişin dışından yalnızca ara sıra yayaların geçmesiyle kapatıldı.

Geçen yıl dünyanın 1 numaralı tenisçisi Novak Djokovic’in Carlton’daki Open’dan önce gözaltında tutulduğu zamandan çok farklı bir sahne. Avustralya hükümeti tarafından sınır dışı edilmenin eşiğindeydi ve ülkeye koronavirüs aşısı olmadan geldikten ve son temyiz başvurusunu kaybettikten sonra turnuvayı kaçırdı.

Pazar günü iki elinde bir alışveriş çantasıyla ayaklarını sürüyerek gelen ve şimdi boş olan otele bakan Melburnlu Ailsa McDermid, “Bütün bunları utanç verici buluyorum ve önlenebilirdi,” dedi.

Büyük pankartı koyu renkli bir muşambayla kaplıydı ve bu uygun bir mecaz gibi görünüyordu: L’Affaire Djokovic, Ocak 2022’de dünya çapında büyük bir manşetti ve Djokovic’in dokuz kez kazandığı yılın ilk Grand Slam etkinliği öncesinde konuşmalara hakim oldu ve kazanan. erkekler turnuva rekoru.

Ancak bir yıl sonra, kasaba, ülke ve spor, yoluna devam etmek ve her zamanki gibi tenise geri dönmek için can atıyor gibi görünüyor.

Melbourne’ün önde gelen gazetelerinden biri olan The Age, Pazar günü internette yayınlanan bir başyazıda, Avustralya Açık’ın “üç yıllık orman yangınları, salgın ve geçen yıl Novak Djokovic’in aşı statüsüne ilişkin heyecanın ardından normale dönüşün hoş karşılanacağını” yazdı. “Harika tenisin tadını çıkaralım, saf ve basit.”

35 yaşındaki Djokovic, koronavirüse karşı aşılanmayan birkaç önde gelen tenis profesyonelinden biri olmaya devam ediyor, ancak pandemi sırasında dünyanın en katı kısıtlamalarından bazılarına sahip olan Avustralya, artık aşılama kanıtı veya negatif test gerektirmeyecek. Çin’den gelen yolcular hariç ülkeye giriş yapın.

Djokoviç’in sınır dışı edilmesinin ardından üç yıl boyunca Avustralya’dan otomatik olarak yasaklanmasına rağmen, Avustralya’nın yeni hükümeti Kasım ayında bu yasağı kaldırmayı seçti ve Sırp, Melbourne’de Cumartesi günkü bunaltıcı yaz havası kadar sıcak bir karşılamaya geri döndü.

Adelaide’de güçlü bir sahaya karşı bir liderlik turnuvasını kazandığı için selamlandı ve Rod Laver Arena’da Avustralyalı Nick Kyrgios ile zaman zaman yoğun ve kaygısız bir antrenman maçıyla karşı karşıya kaldığı için Cuma gecesi daha güçlü ve daha fazla sesli destek aldı. 15.000 seyirci kapasiteli oynadı ve mevcut biletleri bir saatten daha kısa sürede güvence altına aldı.

Cumartesi günü yaptığı açıklamada Djokoviç, “Dürüst olmak gerekirse, mahkemeye geldiğimde aldığım tepkiyle çok duygulandım.” “Geçen yılki olaylardan sonra bunun nasıl sonuçlanacağını bilmiyordum. Aldığım enerji ve karşılama, sevgi ve destek için çok minnettarım.”

Djokoviç’in Avustralya’daki varlığına hâlâ büyük bir direnç var. Aralık ayında Sydney Morning Herald ülke çapında bir anket başlattı ve ankete katılanların yüzde 41’i onun ülkede kalmasına ve Avustralya Açık’ta oynamasına izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Sadece yüzde 30’u katılımını kesin olarak desteklerken, yüzde 29’luk bir kesim de bu konuda güçlü fikirleri olmadığını söyledi.

Ancak bu karışık hisler şimdiye kadar oyunları sırasında algılanamadı (veya duyulamadı) ve Cuma gecesi Kyrgios’un servisini karşılamayı beklerken değişikliklerde dans edip kıpırdanacak kadar rahattı.

“Kin beslersem, muhtemelen devam edemezsem burada olmazdım” dedi. “Avustralya’da yaşadığım pek çok olumlu deneyimin belki de geçen yılın olumsuz deneyimlerinden daha ağır bastığını da söylemeliyim. Avustralya hakkındaki izlenimim, Avustralya vizyonum her zaman çok olumlu oldu ve bu da performansımı etkiledi.”

Djokovic, 2008’de Avustralya Açık’ta 21 Grand Slam şampiyonluğunun ilkini kazandı – o zamanlar 1 numara olan Roger Federer’i yolda düz setlerde yenerek – ve en iyi tenisinin bir kısmını Melbourne Park’ın sert kortlarına ayırdı. Turnuvada 82-8’lik etkileyici bir bireysel rekoru var ve finallerde hiç kaybetmedi. Kariyerinin ilk yıllarından itibaren, Avustralya’nın hatırı sayılır Sırp nüfusundan özellikle ses desteği aldı ve tıpkı geçen yıl taraftarlar onun hapsedilmesini protesto ederken, tıpkı geçen yıl Park Hotel’in önünde olduğu gibi, Cuma gecesi bolca Sırp bayrakları vardı.

Ancak tezahürat bu yıl çok daha geniş bir hayran kitlesinden geldi.

Cuma günkü antrenman maçına katılan 26 yaşındaki Melbourne avukatı Michaela Kennedy, “Avustralyalıların büyük haşhaş sendromu gibi bir şeyleri var, bu yüzden çok büyürlerse insanları kesmeyi seviyorlar” dedi. Ama aynı zamanda bir geri dönüş hikayesine de bayılıyorlar ve şimdi Novak bir geri dönüş hikayesi. Demek böyle çalışıyor.”

Bağlam kesinlikle Melbourne’da değişti. Ocak 2022’de Djokoviç geldiğinde, nüfus hala bazı aile üyelerini ayrı tutan sıkı tecrit ve seyahat kısıtlamaları altında sarsılıyordu. Geçen hafta Avustralya’nın Channel Nine kanalına verdiği bir röportajda Djokoviç, başlangıçta giriş izni verildikten sonra Avustralyalıların öfkesini anladığını söyledi.

“Dünyadaki birçok insan için, özellikle burada Avustralya’da iki yıldır sinir bozucu bir dönem olduğunu anlıyorum” dedi. “Yani, medya aşı olmadan içeri girmeye çalışan bir adam hakkında belirli bir şekilde yazarsa, insanların ‘Bekle, bir saniye’ diyeceğini anlıyorum. Dünyanın her yerinden birçok insan kendi ülkelerine gelemezken veya gelemezken neden girmesine izin veriliyor? Bu yüzden neden hüsrana uğradıklarını anlıyorum ama medyanın kendisini tamamen yanlış tanıttığını tekrar söylemeliyim.”

Djokoviç’e göre, “yalnızca kurallara uyuyordu” ve bağımsız bir organ tarafından onaylanan muafiyet de dahil olmak üzere “geçerli belgelere” sahipti. (Avustralya’ya gelmeden kısa bir süre önce İspanya’ya seyahat ettiğini varışta not edemedi.)

Başlangıçta vizeyi destekleyen Victoria bölgesel hükümeti ile vizeyi iptal eden federal hükümet arasında açıkça bir yanlış anlaşılma veya belki de rekabet vardı. Djokovic, binmesi gereken şeye sahip olduğunu düşünmeseydi kesinlikle Melbourne uçağına binmezdi. Nihayetinde, o zamanki Göçmenlik Bakanı Alex Hawke tarafından vize düzensizliği nedeniyle değil, Avustralya’daki aşı karşıtı hareket için bir toplanma noktası haline gelmesini engellemenin kamu yararına olduğu düşünüldüğü için sınır dışı edildi.

Bozulmaya rağmen, Avustralya tenisinde çok az etki oldu. Avustralya Açık turnuva direktörü ve Tennis Australia’nın CEO’su Craig Tiley, çekirdek destek ekibiyle birlikte görevinde kaldı. Röportaj taleplerine yanıt vermedi ve Djokoviç hakkındaki karışık sinyallerin nasıl ortaya çıktığını ayrıntılı olarak açıklamadı, ancak geçen hafta Avustralya gazetesine “gerçeği bildiğini” söyledi ve bundan güç aldı.

“Olmamasını mı tercih ederdim? Kesinlikle,” dedi Tiley. “Şahsen çok zor bir dönem oldu, ancak bazı aşırı olumsuzluklardan ve suçlama oyunlarından dolaylı olarak ve bazı durumlarda doğrudan etkilenen ekibimiz ve çalışanlarımız hakkında daha çok endişeliydim. Ama günün sonunda elimizden gelenin en iyisini yaptık.”

Değişen, uzun süredir sığınmacılar için bir gözaltı merkezi olarak hizmet veren ve Avustralya’daki insan hakları gruplarının protestolarına yol açan ve çoğu zaman sade koşullarda dokuz yıl boyunca orada tutulan Park Otel oldu. Ancak Djokoviç’in gelişi ilgi odağını artırdı ve Nisan ayında tesisin son mahkûmları da kısa süreli vizelerle serbest bırakıldı.

Mülteci Eylem Koalisyonu sözcüsü Ian Rintoul Code Sports ile yaptığı röportajda “Bu açıdan Novak mültecilere bir iyilik yaptı” dedi.

Djokoviç, serbest bırakılan mültecilerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Mayıs ayında “Orada bir hafta kaldım ve dokuz yıl boyunca nasıl hissettiklerini hayal edemiyorum” dedi.

Park Hotel’in geleceği belirsizliğini koruyor, ancak Djokovic şüphesiz 2023’te konaklamasını yükseltti ve rahatsız edici bir diz kirişi yaralanmasıyla oynamasına rağmen, meşru bir şekilde Melbourne’da tekrar kazanmak için güçlü bir favori olarak görülecek kadar iyi hareket etti.

Bu, geçen yıl burada şampiyonluğu kazanan Rafael Nadal’ı 22 Grand Slam tek erkekler rekoru için eşitlemesine izin verecekti.

Cumartesi günü Djokovic’e motivasyonun bu olup olmadığını sordum.

“Elbette öyle,” diye yanıtladı. “Şansımı seviyorum. Her zaman şansımı severim. Kelimenin tam anlamıyla oradaki herkes kadar sıkı çalışıyorum. Artık aç olan ve kazanmak isteyen birçok genç var.”

Djokovic şunları ekledi: “Böylesine özel koşullarda olma deneyimi, doğru yaklaşımı bulmama ve işleri doğru yapmama yardımcı oluyor çünkü eğer sağlıklıysam ve bu sahada elimden gelenin en iyisini yaparsam gerçekten herkese karşı şansım olur.”