ömrü dolu dolu yaşamanın 7 yolu: Mevt ile yakın tecrübeleri olan iki bayan anlatıyor

Sinsinati

New member
ömrü dolu dolu yaşamanın 7 yolu: Mevt ile yakın tecrübeleri olan iki bayan anlatıyor BBC muhabiri Emma Barnett, vefat ile yakın tecrübeleri olan iki bayan müellifle konuşup hayata bakışlarının nasıl değiştiğini sordu.

Solda Tanya ve sağda Georgina

Georgina’nın hikâyesi

Georgina, 37 yaşındayken dış gebelikten dolayı fallop tüplerinin patlaması kararı neredeyse öldü.

İyileştikten daha sonra ömrü dolu dolu yaşamanın ne demek olduğunu anlamak için emsal tecrübeleri olan diğer bayanlarla konuşmaya karar verdiğini söyleyen Georgina yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

“İyileştikten daha sonra kendimi geçmişle gelecek içinde sıkışmış hissetmeye başladım. ömrümde kimi değişimler yapmam gerektiğinin farkındaydım lakin bu fazlaca yavaş bir müddetç oldu, yıllar sürdü.

“Eşimden çabucak ayrılmak istemedim fakat bir noktada ayrılmam gerektiğini hissettim. İşimi de değiştirmek istiyordum. Lakin birinci etapta korktum hayatıma birebir biçimde devam ettim.

“Pişmanlıklar birden fazla vakit öbür insanların beklentilerine bakılırsa yaşamaktan geliyor. Ben de bir noktada beni mutsuz eden şeyleri oturup tek tek değerlendirdim. Lakin kendimi geçmişten ayırmam zordu.”

Tanya’nın hikâyesi

Tanya ise 33 yaşında doğum daha sonrasında arteriyel kanama geçirdi. Komadan çıkınca Tanya ‘ikinci yaşamını’ farklı bir biçimde yaşamak istediğine karar verdi.

“Çok ani bir biçimde oldu. Bir anda kanamaya başladım. Öldüğümün farkındaydım, hayli korkutucuydu” diye tecrübesini anlatan Tanya kelamlarına şöyleki devam ediyor:

“‘İlk yaşamımdaki’ korkaklığım yüzünden epeyce pişman oldum. Kağıt üstünde çok başarılı görünüyordum fakat aslında hayattan kaçıyordum.

“Hayatta uyanma davetleri fazlaca ani oluyor, ekseriyetle bu çeşit acil durumlarda yaşanıyor. Bu davetleri en uygun biçimde kıymetlendirmek de vakit alıyor.”

Geogina ile Tanya hayatı dolu dolu yaşamanın 7 yolunu paylaşıyor.

1. Ne istediğin konusunda dürüst ol

Georgina, hayatımızın arkadaşlarımız, ailemiz ve işimiz üzere çeşitli kısımlardan oluştuğunu ve hayattan istediklerimizin vakit zaman değiştiğini paylaşıyor.

yaşamımızın farklı kısımlarını ortada sırada gözden geçirip bizi keyifli etmeyen şeyleri hayatımızdan çıkarmayı, memnun edenlere ise daha hayli sarılmamızı öneriyor.

Tanya hayatta kendimizi çeşitli sebeplerden dolayı özgür hissetmediğimiz vakit içinderda pişmanlık hissine kapılmanın yahut yeni maceralara atılmak istemenin fazlaca olağan olduğunu söylüyor.

Tanya, bu hususta iç sesimizi dinlememizin, kendimize güvenmemizin ve sabırlı olmamızın kıymetini vurguluyor.

2. Yapmak istediklerini erteleme

Georgina, hayatta her insanın gelecek için planlar yaptığını lakin kimi vakit geleceğe fazla odaklanıldığında hali hazırda neler yapıldığının yahut yapılabileceğinin görmezden gelindiğini anlatıyor.

Georgina, “Gitmek istediğiniz o seyahate gidin, buluşmak istediğiniz dostunuzla buluşun, yeni hobilere başlayın. Bunları yapmak için kusursuz bir vakit yok. Şimdinin tadını çıkarın” diyor.

Tanya, “Hayatta her vakit belli amaçlarınızın olması gerekmiyor ancak her seyahat yaşamaya bedel. Yeni tecrübelere açık olun” diyor.

3. Geçmişi değiştirmeye çalışmayın

Georgina, hayatta verdiğimiz birtakım kararların geçmişimizi değiştirmek için bir efor olduğunu anlatıyor.

Georgina, “Maddi imkanları kısıtlı bir ailede büyüdüyseniz ömrünüzde önceliğiniz para kazanmak olabilir. Yahut sevgi dolu bir ailede büyümediyseniz daima sevgi arıyor olabilirsiniz. Ancak geçmişi değiştirmenin imkansız olduğunu unutmayın. Yapabileceğimiz tek şey şimdiyi dolu dolu ve istediğiniz biçimde yaşamak” tabirlerini kullanıyor.

4. Kendinize vakit kısıtlaması koymayın

Tanya, “Toplumumuz her probleme süratli tahliller arıyor. Bir ayda nasıl 10 kilo verebilirim, ya da 6 haftada nasıl 5 kilometre koşabilirim üzere gayelerimiz var. Aslında kendimize daha uzun müddetler tanıdığımızda fazlaca daha değişik şeyler olabiliyor” diyor ve kelamlarına devam ediyor:

“İngiltere’de çıraklık yapmanın mühleti genelde 7 yıldır. En hayli yapmak istediğimiz şeylere niye bu kadar mühlet tanımayalım? Kendinize şu soruyu sorabilirsiniz, 10 yahut 20 yıl ortasında bir hususta uzmanlaşma garantiniz olsa hangi mevzuyu seçerdiniz?”

5. Yeni şeyler denemeye devam edin

Georgina, “Bir rutinin ortasında hapsolmak hayli kolay. Ortada gittiğiniz yerleri ve yaptığınız aktiviteleri değiştirmeyi deneyin. Yeni beşerlerle tanışın. Şayet bunları yapmazsanız dünyanız gittikçe küçülecektir” diyor.

Tanya ise, “Yaşamak için nasıl mı heyecanlanabilirsiniz? Sevdiğiniz 100 şeyi sıralamayı deneyebilirsiniz örneğin. Günler yahut haftalarca bununla uğraşın. Bu sürecin sonunda sizi memnun eden ve heyecanlandıran şeylerin farkına varacaksınız” teklifinde bulunuyor.

6. “Sevgiyi tanıyın”

“…Ve yalnızca romantik sevgiden bahsetmiyorum. Arkadaşlarınıza, ailenize, kendinize yahut işinize olan sevgiyi de tanıyın” diyen Georgina kelamlarına şöyleki devam ediyor:

“kimi vakit sevgi çabucak önümüzdeyken kıymetinin farkına varamayabiliyoruz. Lakin mutluluğumuza ve yaşama sevincimize katkıda bulunmak için yapabileceğimiz en tesirli şeylerden biri hayatımızdaki sevgiyi tanımak ve onun bedelini bilmek.”

7. İnsanların ne düşündüğünü unutun

Tanya, “Kaç kişinin toplumsal medya paylaşımlarınızı beğendiğini, yahut insanların tercihleriniz hakkındaki yorumları dikkate almamaya çalışın” diyor ve devam ediyor:

“Hayatta yapabileceğiniz en büyük değişim daha fazla tecrübeye evet demek, partilere gitmek, hayattan saklanmamak. Yapmakta en çok zorlandığımız ve yapmamayı seçtiğimiz şeyler bize çabucak sonrasında pişmanlık olarak geri dönüyor.

“Değer verdiğiniz şeyler için biraz cüret göstermeyi deneyin.”