PARK ELEKTRİK ÜRETİM MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel)

Brown

Global Mod
Global Mod
PARK ELEKTRİK ÜRETİM MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel) PARK ELEKTRİK ÜRETİM MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel) )

İlgili Şirketler []
İlgili Fonlar []
Türkçe
Özel Durum Açıklaması (Genel)

Yapılan Açıklama Güncelleme mi?
Hayır (No)
Yapılan Açıklama Düzeltme mi?
Hayır (No)
Mevzuya Ait Daha Evvel Yapılan Açıklamanın Tarihi

Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı?
Hayır (No)
Bildirim İçeriği

Açıklamalar

Ülkemizde de tesirli olan Kovid-19 salgınının ortaya çıkmasında termik santrallerin yarattığı etraf kirliliğinin de tesirli olduğu sebebi öne sürülerek, ülkemizde işletmede olan 30 kömürlü termik santralin tamamının üretim lisanslarının iptal edilerek kapatılması ile çabucak hemen işletmeye alınmamış 7 termik santralin üretim lisanları ile projelerinin iptali istemiyle birtakım sivil toplum kuruluşlarının Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı aleyhine dava açtığı, çabucak hemen işletmeye alınmamış 7 termik santral içinde Şirketimizin bağlı paydaşlığı Konya Ilgın Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş. (“Konya Ilgın”) bünyesinde yürütülen termik santral projesinin de olduğu ve dava kapsamında Konya Ilgın’ın sahibi olduğu EÜ/4292/02479 lisans numaralı ve 43 yıl periyodik elektrik üretim lisansının da iptalinin talep edilmesi niçiniyle bağlı iştirakimiz Konya Ilgın’ın davaya istemesi halinde müdahil olabileceği konusundaki Ankara 11. Yönetim Mahkemesi’nin 14 Eylül 2021 tarihindeki orta sonucu bugün bağlı iştirakimiz Konya Ilgın’a elektronik ortamda bildiri edilmiştir. Konya Ilgın Termik Santral Projesinde, Sirkülasyonlu Akışkan Yataklı Kazan (CFB) teknolojisi kullanılacaktır. CFB Teknolojisi uzun yıllardır dünyada yaygın olarak kullanılan ve bilhassa kükürt dioksit emisyonlarını önlemesi açısından “temiz kömür teknolojileri” sınıfına giren, hem de düşük yanma odası sıcaklığı ile NOx emisyonu sıkıntısını ortadan kaldıran bir teknolojidir. Bu çerçevede, Konya Ilgın Termik Santral Projesi ülkemizde geçerli tüm çevresel yükümlülüklere ahenk sağlayacak biçimde planlanmaktadır. Mevzu ile ilgili tüm yasal haklarımızı korumak maksadıyla bağlı ortaklığımızca davaya, davalı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı yanında müdahil olarak katılınacaktır. Sürece ait içsel bilgi niteliği taşıyan rastgele bir gelişme olması durumunda sermaye piyasası mevzuatı uyarınca gerekli açıklamalar yapılacaktır.

BIST