Pide materyalinde domuz eti çıkan pideci: Bize tuzak kuruldu

Sinsinati

New member
Pide materyalinde domuz eti çıkan pideci: Bize tuzak kuruldu Aydın’da pide iç gerecinden yapılan kontrolde domuz eti tespit edilen işletme sahibi Meryem Lek, kendilerine tuzak kurulduğunu tez etti. Lek, “Tanımadığım bir şahıs pide yapılmak üzere iç gereç bıraktı. Pideleri yaparken, takımlar şikayet üzerine kontrole geldi. Bize tuzak kuruldu” dedi.

Aydın’da, Kullandığı pide iç materyalinde domuz eti çıktığı argümanı ile Tarım Bakanlığı’nın kontrol listesinde yer alan Buharkent’li pideci kendisine kumpas kurularak iftira atıldığını öne sürdü. İşletmelerine getirilen pide iç materyali ile pide yaptığı sırada denetime gelindiğini ve pidede kullanılan kıymanın domuz eti çıkması ile tuzağa düşürüldüğünü söz eden işletmenin sahibi Meryem Lek, “Bize iftirayla tuzak kuruldu. Adalet kesinlikle yerini bulacak” dedi.

“Olayı yargıya taşıdık”

Geçtiğimiz 2021 yılı Haziran ayında gerçekleşen olayla ilgili olarak açıklama yapan İşletmeci Meryem Lek, “Sabah erken saatlerde bize pide yapılması için 5 kilo kıyma getiren daha evvel hiç görmediğimiz bir kişi bizden getirdiği materyalden saat 13.30’da teslim alınmak üzere 30 adet bir buçuk kıymalı pide yapmamızı istemişti. Gerece baktığımızda getirmiş olduğu 5 kilo kıymanın 30 pide için hayli fazla olduğunu ve bu kıymadan yaklaşık 60-70 civarında pide çıkacağını söylemiş olduk. Kendisi Buharkent OSB’deki tanınmış bir firmada montaj grubunda bakılırsavli olduğunu ve pideleri 30 çalışana götüreceğini belirtmişti. Bizden kartvizit de alarak öğlen gelmek üzere işyerimizden ayrıldı. Öğlen saatlerinde biz pideleri hazırlarken İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden geldiler. Hakkımızda şikayet olduğunu ve kırmızı etlerimizi inceleyeceklerini söz ettiler. Biz de dolabımızda bulunan tüm etlerden numuneleri verdik. vazifeliler bu etlerde sorun olmadığını söylemiş oldu. O sırada sipariş pideleri yapmakta olduğumuz materyalden de örnek istediler ve bu aldıkları örnek, yapılan tahlilin akabinde domuz eti çıktı. Şaşkınlığa uğradık ve durumu kendilerine izah ettik. Malzemeyi pide yapılmak üzere müşterinin getirdiğini belirttik. Pideleri almaya gelecek olan şahsı da daima bir arada beklemeye başladık. Lakin yaklaşık bir saat beklememize karşın o müşteri geri gelmedi. Eşim Umut bu sefer hazırlanmış olan pideleri de alarak şahsın söylemiş olduği OSB’deki firmaya gitti ve orada o denli bir şahsın olmadığını öğrenince çabucak polise giderek şikayette bulundu. Polis, bununla ilgili olarak kamera kayıtlarına ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne gelen şikayet telefonlarını incelemeye aldı. Tabi ki o sırada nazaranvliler tutanaklarını yaptıktan daha sonra işyerimizden ayrıldılar. Olayı yargıya taşıdık. Geçen müddette olayın sonuçlanmasını beklerken gazetelerde ismimizin çıktığını görür görmez şok olduk” açıklamasında bulundu.

“İyilik yaptık kötülük bulduk”

‘İyilik yaptık fakat karşılığında kötülük bulduk’ diyen işletmeci Meryem Lek, “Bizi bilen biliyor. Müşterilerimize asla yanlış bir şey yapmayız. Gereçleri aldığımız yerler belirli. esasen müşterilerimiz de bizi tanıdıkları için hala işletmemizden yemeklerini çekinmeden yiyorlar. Lakin işletmemizi karalayıcı haberler ve dedikodular moralimizi epey bozdu. İşletmemizi açtığımızdan bu yana geçen 2 buçuk yılda hoş müşteri edinmiştik. Bu başarımızı çekemeyenler tarafınca esasen durmadan şikayet ediliyoruz. Bunu herkes biliyor. Denetimlerde yiyeceklerimizle ilgili bir ıstırap yaşamadık. Bu durumda iken nasıl bu biçimde bir şey yapalım. Bize iftira atanlar elbette yasalar önünde hesap verecek. Adalet er geç yerini bulacak” dedi.

İsimli süreç devam ediyor

İşletmeci Meryem Lek’in eşi aşçı Umut Lek de konuşmasında olayı anlattıktan daha sonra soruşturmanın devam ettiğini ve olağan olarak lehlerine sonuçlanacağını söz etti. Lek, “nazaranvliler müşterinin pide materyalinde yaptığı tahlilden daha sonra ‘Usta, senin müşteriler domuz eti mi yiyor? Bu gereç maalesef domuz eti çıktı’ kelamları ile şok oldum. Sahibinin buraya pideleri almaya geleceğini, bu biçimde gerekeni yapmalarını istedim. Lakin şahıs gelmedi ve ben çabucak yaptığımız pideleri alarak OSB’deki o firmaya gittim. Lakin o an kumpasa geldiğimizi anladım ve polise koştum. Olay yargıya taşındı ve süreç sürüyor” dedi.

Müşterilerden takviye geldi

Ailenin yemeklerini epey beğendiklerini ve açıldığı günden beri müşterileri olduklarını söz eden işyeri müdavimleri de aileye dayanak çıkarak olayın kumpas ve çekememezlik olduğunu söz ettiler.