Politikacılar aşıdan zarar gören ve uzun süredir Covid hastası olanlarla alay ediyor

Nicea

New member
Öfkeliyim! Ve tek ben değilim. Bazı politikacılar bunu kabul etmek istemiyor gibi görünse de: Korona salgını henüz bitmedi. Sayısız insan hala sonuçlarıyla mücadele ediyor. Bunların büyük bir kısmı: Uzun süreli Kovid geçiren veya korona aşısının yol açtığı hasarla mücadele eden, sözde aşı sonrası sendromu yaşayan insanlar. Berlinli politikacıların bir raporu, etkilenenlerin çoğunda ve bende artık inanmazlığa yol açıyor. Konu ne?

Yaklaşık 2,5 milyon Alman uzun süreli Kovid'den muzdarip, ancak aşılardan etkilenenler için resmi bir rakam yok. Ancak bildirilmeyen vaka sayısının çok yüksek olduğu tahmin ediliyor. Berliner Zeitung'un bildirdiğine göre, Berlin Senatosu etkilenenler için birkaç temas noktası kurma sözünü bozdu. İnsanı konuşamaz hale getiren ve politikacıların salgının sonuçlarıyla yeterince ilgilenmediğini bir kez daha kanıtlayan bir gerekçeyle. Ya da daha kötüsü: bilerek onları görmezden gelmek mi?

Ayrıca etkilenenlerin politikacılar tarafından nasıl hayal kırıklığına uğratıldığını her gün görüyorum. Kız arkadaşım sekiz aydır uzun süreli Covid'den muzdarip. 24 yaşında. O zamandan beri normal bir hayat yaşayamadı. Çalışamıyor, restoranlara veya barlara gidemiyor ve büyük gruplardan kaçınmak zorunda. Alışverişe gitmek bile bazen çok fazla geliyor. Ve inanılmaz derecede eğlenceyi seven ve aktif bir insan olmasına rağmen. Politikacıların cahilliği beni kişisel olarak etkiliyor.

Günaydın Berlin
Haber Bülteni

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postanıza bir onay mesajı gönderilecektir.

RKI dosyalarına göre: Pandemi soruşturması giderek bir skandala dönüşüyor

Mart 2023'te Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, korona salgınının resmen sona erdiğini duyurdu: “Almanya'da salgını başarıyla ve iyi bir bilançoyla atlattık.” Ancak, bununla başa çıkma süreci tam bir felaket oldu. Bu, aylar sonra sansürsüz yayınlanan ve salgın sırasında başarısızlıkların bir kısmını ortaya koyan RKI protokollerini çevreleyen siyasetin sefil dış sunumuyla da gösterildi.

Ancak kapsamlı bir soruşturmaya veya pandemiden etkilenenlere yardım etmeye ilgisi olmayan tek hükümet federal hükümet değil gibi görünüyor. Nisan 2023'te imzalanan koalisyon anlaşmasında, Berlin eyalet hükümeti uzun süreli Covid'den etkilenenler ve aşı sonrası kişiler için “yerel, düşük eşikli ve disiplinler arası temas noktaları kurma” sözü verdi. Etkilenenler için büyük bir umut ışığıydı.

Bundan sonra hiçbir şey çıkmayacak. CDU ve SPD, salgının uzun vadeli etkilerinden etkilenenlere sadece birkaç ay önce verdikleri sözü bozdular. Temas noktaları için bir konsept aslında 18 Haziran'a kadar hazırlanacaktı. Bunun yerine koalisyon, kendi planını reddeden ve insanı öfkeden kudurtan on bir sayfadan ibaret bir nihai rapor yayınladı.

Berlin hükümeti sorumluluğu başkalarına kaydırıyor

Bütçe fonlarıyla ayakta tedavi kliniklerinin söz verilen inşasının “söz konusu olmadığını” söylüyor. Bu “Berlin eyaletinin görevi değil.” Sağlık sigorta şirketleri, doktor muayenehaneleri ve klinikler uzun süreli Covid'den etkilenenlerin bakımı için “tek sorumluluğa” sahiptir. Ancak Senato aslında herhangi bir büyük eyleme gerek görmüyor. “Senatonun bakış açısına göre, etkilenen insan grubunun tıbbi tedavisi standart bakım yapısı tarafından garanti altına alınmıştır.”

Yani Berlin hükümeti hasta bakımının yeterli olduğunu ciddi ciddi mi söylüyor? Bu, etkilenenlerle alay etmekten başka bir şey değil.

Eyalet hükümetleri yatan hasta bakımını mahvetti, bu da günlük operasyonları sürdürmenin ancak büyük zorluklarla mümkün olduğu anlamına geliyor. Hastanelere gerektiği gibi yatırım yapmak yerine, bir kez daha yanlış yerlerde tasarruf yapıyorlar. Politikacılar böylece cahilce hastaların umutsuzca tutunduğu bir umut çöpünü daha kırıyorlar.

Çok az doktor uzun Covid ve aşı sonrası ile aşinadır. Uygun yardım ve destek genellikle boşuna aranır. Hastalığın iyi bir şekilde tedavi edilmesini sağlayacak bilgi, araştırma ve yapı eksikliği vardır. Tıp hala uzun Covid ve aşı sonrası ile vücutta tam olarak ne olduğundan yüzde 100 emin değil. Genellikle uzun Covid veya aşı sonrası ile tek başınıza mücadele edersiniz. Etkilenenlerin sıklıkla terk edilmiş hissettiği saf bir sabır maratonudur.

Etkilenenler şaşkın: “Ciddi olamazlar, değil mi?”

Planların iptal edildiği haberi arkadaşımı şaşkına çevirdi. “Ciddi değiller, değil mi?” Öfkeli olan tek kişi o değil. “Destek grubumdaki herkes o kadar öfkeli ki inanamazsınız,” diyor. Sözleri beni çok etkiledi. Sekiz aydır bu hayatı kısıtlayan hastalıkla tek başına mücadele etmesini izliyorum. Kendisinin ve etkilenen diğer insanların ne kadar hayal kırıklığına uğradığını anlamak mümkün. Ben de yavaş yavaş inancımı kaybediyorum.

Bir kez daha netleşiyor: Sağlık sorunlarında her zamanki gibi sorumluluk devrediliyor. Sağlık Bakanı Lauterbach eyaletlere, eyaletler de maliyet sahiplerine. Lauterbach böylece duyuruların federal bakanı olarak kendine sadık kalıyor. Nisan ayında “uzun süreli Covid bakımında bir dönüm noktası”ndan bahsetti ve “Etkilenenleri yalnız bırakmayacağız” dedi. Diğer birçok vaatte olduğu gibi, sonunda tam tersini yapıyor. Geriye, giderek kötüleşen bir sağlık sistemi kalıyor.

Ben de politikacıların yakında daha fazla destek sunacağını ve arkadaşımın ve diğer hasta insanların sonunda daha iyi yardım alacağını umuyordum. Bunun yerine, sabır maratonu devam ediyor. Berlin hükümetinin mesajı, politikacılardan çok fazla yardım beklememek gerektiğini doğruluyor.

Geri bildiriminiz mi var? Bize yazmaktan çekinmeyin! briefe@Haberler