Rod Laver modern bir raketle ‘belki birini incitebilir’

Brown

Global Mod
Global Mod
MELBOURNE, Avustralya – 1960’ların ortalarında, tenis modern çağa gelmeden önce, Rod Laver ve dünyanın diğer en iyi tenisçileri, La Paz’dan Nairobi’ye her yerde caz müziği olarak tenis maçları oynayarak maaş çeki peşinde dünyayı kasıp kavurmak zorunda kaldılar. müzisyenler konserden konsere atlar.

Golf yıldızları Jack Nicklaus ve Arnold Palmer’ın biriktirdiği serveti kıskanan Laver, spor ve eğlence şirketi IMG’nin kurucusu temsilcisi Mark McCormack’e yazarak yardım istedi.

“O zamanlar tenisin yeterince büyük olduğunu düşünmüyordu. Benim için yapabileceği hiçbir şey olmadığını söyledi,” dedi Laver Cuma öğleden sonra. “İki ya da üç yıl sonra cevap yazdım. Sonunda ‘evet’ dedi.”

Bu, tenisin, profesyonellerin en büyük turnuvaları oynayamadığı büyük ölçüde amatör bir spordan, en büyük yıldızlarının yılda on milyonlarca dolar kazandığı günümüzün gösterişli uluslararası gösterisine dönüşmeye başladığı zamandır.

Yarım asır önce, 11 Grand Slam tekler şampiyonluğu kazanan ve sporun en büyük dört turnuvasını tek bir takvim yılında kazanan son kişi olmaya devam eden Laver’den daha büyük bir yıldız yoktu.

Avustralya Açık 2023

Yılın ilk Grand Slam etkinliği 16-29 Ocak tarihleri arasında Melbourne’da gerçekleşecek.

Laver şimdi 84 yaşında ve Kaliforniya’da yaşıyor. Sihirli bir sol kolu olan, kısa, ufak tefek, ağarmış kızıl saçlı bir spor kralı olmaya devam ediyor.

Cuma öğleden sonra Melbourne Park’ta kendi adını taşıyan arenadaki bir restoranda Haberler’a konuştu.

Bu röportaj, uzunluk ve netlik için düzenlendi.

Rod Laver Arena gibi tertemiz bir tesise çok az benzeyen birçok mekanda oynadılar. Bolivya, La Paz’da 12.000 fitte muhteşem bir spor salonunda oynamayı ve oyuncuların sizin adınıza verilen o büyük stadyumda mücadele etmesini izlemeyi düşünün.

La Paz’da çok uçuyorsun ve biz normal toplar kullandık. Fred Stolle, Butch Buchholz ve Roy Emerson ile oynuyordum ve her yere uçtukları için topları delmemiz gerektiğine karar verdik. İçine küçük bir delik açtık, bu yüzden düz top tenisi oynadık. En azından o zaman gelenler bizi hayvan sanmıyordu.

Bir keresinde Nairobi’deydim ve çok yağmur yağıyordu ve birinin aklına meydana gaz döküp kuruması için ateşe verme fikri geldi. Her yerde siyah duman vardı. Muhtemelen çok popüler değildik.

Bugün en üst seviyede oynadığınız sporun en üst seviyesini nasıl karşılaştırırsınız?

Bu tamamen farklı bir dünya. Tenisimizin çok iyi olduğunu düşünüyorum. Ama küçük tahta sopalarla oynadık. Bugünün oyuncularının daha büyük kafalı bir raketi var. Onlar daha büyük adamlar. Onlar harika sporcular.

Modern teknoloji ile rekabet edebilmek ister misiniz?

İyi olurdu. Dunlop raketi ile oynamaktan keyif aldım. Bu raketle çok iyi tenis oynadığımı düşünüyorum.

Modern bir rakete sahip olsaydınız, Novak Djokovic’e karşı nasıl oynardınız, hayal edebiliyor musunuz?

Sanırım birine zarar vermiş olabilirim. Sol kolum yaklaşık iki kat daha büyük. Topu sahaya koyamayabilirim ama çok hızlanabilirim. Düşmesi için topu döndürmem gerekirdi.

Djokovic’in spora yaklaşımında ve spora hakimiyetinde bir parçanızı görüyor musunuz?

hayır İki farklı oyun. 14 yaşımdayken koçumdan öğrendiklerimi kullandım. “Siz solaklar en kötü ters vuruşlara sahipsiniz; Wimbledon’ı asla kazanamayacaksın. Bir topspin ters vuruşu yapmayı öğrenmelisin.” Bir süredir ucuz koltuklara vuruyorum. Sonunda biraz daha kontrol sahibi oldum ve yavaş yavaş bunun benim en iyi şansım olduğunu anladım.

Peki bugünün en iyileriyle rekabet edebileceğinizi düşünüyor musunuz?

Rekabetçi olabileceğimi düşünüyorum ama bugünün oyuncuları farklı. Her şey farklı. Emerson ve ben birlikte kil üzerinde çiftler oynardık ve soyunma odasına gider, ayakkabılarımızı çıkarır ve hemen duşa girerdik. Her yerde kırmızı kir vardı, bu yüzden çamaşırları yıkadık. Daha sonra onları asardık ve ertesi gün oynamamız için kururlardı. O zamanlar geri uçtuğunda, bazen uçağa sadece 20 kilo kıyafet almana izin veriliyordu ve ben tüm yıl boyunca yollardayım.

O zamanlar bir tenisçi için yaşlanana kadar oynadın.

Son maçım 38’di. Bir turnuvada terfi ettiğimde son sekizdeydim ve Björn Borg oynamak zorunda kaldım. İyi arkadaş olduğumuz için ona “Beni yeneceksin ama benimle oynadığını bileceksin” dediğimi hatırlıyorum.

40 yaşına geldiğinizde bu kadar yüksek bir seviyede oynayabilmenin anahtarı neydi?

Bu sizin tavrınız ve aynı zamanda oyun tarzınızdır. Vücudunu mu yordun? Hiç sorun yaşamadım. Omuzlarınla, ayak bileklerinle ilgili her zaman bir tür problemin olur. Ama kendine dikkat edersen, yapabilirsin. O kadar çok harika oyuncumuz da yoktu. Birkaç tane vardı. Yarı finale ya da finale kalsaydık, onları oynayacaktın.

Oyunun şu anda olduğu gibi, onlardan çok fazla var. Rekabet eden tüm Avrupalılar arasında, oynadığımız zaman neredeyse hiç yoktu.