Rus varlıkları sorunu çözmeli mi?

Nicea

New member
Ukrayna’ya yardım şu anda duruyor mu? Geçmişte federal hükümet tereddütlü tepkiler gösterse de ABD, diğer şeylerin yanı sıra sürekli olarak askeri destek de sağladı. Ancak ABD Kongresi’nin yardım ödemelerini de içeren onaylanan bütçesinin süresinin geçtiğimiz Pazar günü sona ermesi nedeniyle ABD Kongresi’nde günlerdir tartışma yaşanıyor.

Hükümet işlerinde yaklaşmakta olan bir duraklama ancak ABD Kongresi’nin hafta sonunda Kasım ortasına kadar olan dönem için geçici bir bütçe geçirmesi durumunda önlenebilirdi; ancak bu bütçe Ukrayna’ya daha fazla yardım sağlamamaktadır. Bu, ABD’nin artık Kiev’i desteklemeyeceği anlamına gelmiyor. Ancak şu ana kadar Kongre tarafından onaylanan fonlar tükeniyor. Ancak yine de Başkan Joe Biden destek sözü veriyor. Ama nasıl?

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

300 milyar dolar transfer edilebilir

Joe Biden Çarşamba akşamı yaptığı konuşmada, Kongre’nin yardımını geri çekmesi halinde başka yollar bulacağını duyurdu. Biden gazetecilere şunları söyledi: “Yakında bu konuyla ilgili önemli bir konuşma yapacağım ve Ukrayna’ya olan bağlılığımızı sürdürmemizin ABD ve müttefiklerimiz için neden kritik olduğunu açıklayacağım.” Beyaz Saray yetkilileri konuşmanın kesin tarihini vermekten kaçındı. Biden’ın hangi alternatiflerden bahsettiği de belirtilmedi.

Amerikan hükümeti ve AB’nin, dondurulan 300 milyar dolarlık Rus varlığını Ukrayna’ya aktarmak için yasal bir süreç üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Ukrayna cumhurbaşkanlığı ofisi başkanı Andrij Yermak bunu Perşembe günü X’te (eski adıyla Twitter) doğruladı. Varlıklar, Ukrayna savaşının başlamasının ardından Amerikan hükümeti ve G7 ülkeleri tarafından donduruldu. Şu ana kadar böyle bir transferin hukuki dayanağı kesin olarak incelenemediği için böyle bir adım atılamadı.

Varlıkların devri: “Adalet sorunu”

Yermak, varlıkların Ukrayna’ya devredilmesinin gerekli olduğunu ve “çok olumlu bir sinyal” verdiğini sözlerine ekledi. Ayrıca Jermak’a göre bu bir “adalet meselesi” olacaktı. Eylül ayı başlarında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kiev’e yaptığı ziyaret sırasında ABD’nin Ukraynalı eski askeri askerlere yönelik desteği “yaptırım uygulanan Rus oligarklarından ele geçirilen varlıklardan” finanse etmeyi planladığını duyurdu. Blinken o dönemde “Putin’in saldırganlık savaşını mümkün kılanların bunun bedelini ödemesi gerektiğini” söylemişti.

Şimdi Blinken, Austin’deki Texas Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada tekrar konuştu. Fonların kullanımına mümkün olan en kısa sürede başlanması gerektiğini bir kez daha vurguladı.

Çarşamba günü Joe Biden bir dizi Batılı müttefiki ve ortağı konferans görüşmesine çağırdı. Beyaz Saray’a göre Başbakan Olaf Scholz ve AB Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen de toplantıya katıldı. Von der Leyen daha sonra AB’nin reformlar ve yatırımlar için 50 milyar avro değerinde yeni mali yardım sağlayacağını duyurdu. Von der Leyen, varlıklar ve ilgili hukuki konular hakkında yorum yapmadı.