Rusya'nın LNG projesinde aniden tanker kalmadı

Nicea

New member
ABD, geçen yılın Kasım ayında Rusya'nın prestijli sıvılaştırılmış doğal gaz projesi Arctic LNG-2'ye ve onunla birlikte ülkenin en büyük özel LNG tedarikçisi Novatek'e yaptırım uyguladı.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı iki ülke arasında uzun süredir devam eden gaz ilişkilerini bir gecede mahvetmeden önce federal hükümet bile projeyi desteklemek istemişti.

Artık açık: Arc7 sınıfı tanker sıkıntısı nedeniyle Novatek, başlangıçta planlandığı gibi bu yıl Şubat ayında yeni projesinden sıvılaştırılmış doğal gaz dağıtımına başlamayacak. Rus gazetesi Kommersant bunu tanıdık kaynaklardan alıntı yaparak aktarıyor.

ABD yaptırımları nedeniyle: Alıcılar Arktik LNG-2'den sıvılaştırılmış doğal gaz almayı reddediyor

Kesin tarih belirsizliğini korusa da teslimatlar en erken Mart ayında başlayabilir. Toptancı pazarına ilk LNG kargosunu teslim etmesi beklenen gemi, halen Güney Kore tersanesi Hanwha Ocean'da. Arktik LNG-2'ye olan yolculuk onu yaklaşık bir ay sürecek ve Novatek'in başka uygun tankeri yok. Arctic LNG-2'nin ABD SDN yaptırım listesine dahil edilmesi, Novatek'in geçmişte uzun vadeli tedarik sözleşmeleri imzaladığı alıcıların bile artık kargo yüklemeyi reddetmesine neden oldu.

Güney Kore'nin yıl sonuna kadar Novatek'e toplam altı tanker teslim etmesi gerekiyor. Henüz ABD tarafından doğrudan yaptırım uygulanmayan özel Rus şirketinin ek gemi alması pek olası görünmüyor. Nakliye taşımacılığı eşit şekilde dağıtılsaydı, her yıl yaklaşık iki milyon ton LNG piyasaya sürülebilirdi. Üretim hattının kapasitesi 6,6 milyon ton olup, tamamı kullanılmaktadır.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Arctic LNG-2: Şimdi sadece bir Rus-Çin projesi mi?

Rusya'nın Kuzey Kutbu'ndan doğalgaz çıkarıp sıvı doğalgaza dönüştürüp her yıl yaklaşık 20 milyon tona kadarını dünyaya ihraç etme planı 2014 yılına dayanıyor. Ancak Rusların bu yıla kadar nihayet üretime başlaması planlanmıyor. .

AB ülkeleri şu ana kadar Sibirya Yamal LNG üretim tesisinden önemli miktarda LNG aldı. Fransız TotalEnergies şirketinin başkanı Patrick Pouyanne, geçen hafta gazetecilerle yaptığı telefon görüşmesinde, “Avrupa'nın Yamal LNG'den 20 milyon ton LNG'ye ihtiyacı var, ancak daha fazla Rus gazı elde etmek politik olarak zor” yorumunu yaptı. TotalEnergies'in projede yüzde on hissesi var ancak savaş nedeniyle finansmanı iptal edildi. Ancak Pouyanne, tesisin ilk iki üretim hattının tamamlanma hızına övgüde bulundu. Yaptırımlar göz önüne alındığında teknik açıdan bunun “oldukça büyük bir başarı” olduğu söyleniyor. Ancak yaptırımlar nedeniyle üçüncü ve son üretim hattı da beklemeye alındı.

Mitsui & Co. ve Jogm şirketlerinden oluşan Japonya Arktik LNG konsorsiyumu da artık LNG projesinin finansmanını iptal etti. Yalnızca Çinli şirketler CNPC ve CNOOC henüz projeden çekilmedi ve yüzde 20'lik paylarını korudu. O zamandan beri Arctic LNG-2 bir Rus-Çin projesiydi.

Herhangi bir geri bildiriminiz var mı? Bize yazın! brifing@Haberler