Sabalenka ve Svitolina arasındaki gerilim tenisi gölgede bırakıyor

Brown

Global Mod
Global Mod
Geriye dönüp baktığımızda, bu Fransa Açık’ın Salı günkü gibi bir ana yol açması muhtemeldi.

Paris’te on gün ve kadınlar profesyonel tenis turunda aylar boyunca Ukraynalı oyuncular, maçlarından sonra Rusya veya Beyaz Rusya’dan oyuncularla tokalaşmayacaklarını açıkça belirttiler. Tek bayanlar şampiyonasının ikincisi ve favorilerinden biri olan Belaruslu Aryna Sabalenka bunu herkesten daha iyi biliyor. Geçen hafta ilk turda Ukraynalı Marta Kostyuk’u mağlup etti ve ardından Kostyuk’un becerilerini toplayıp yuhalama korosu eşliğinde sahadan hızla ayrılmasını izledi.

Kalabalığın düşmanlığına rağmen, Ukraynalı oyuncuların resmi olmayan lideri Elina Svitolina’nın Salı günü Sabalenka karşısında sıra kendisine geldiğinde farklı davranma şansı yoktu. Sabalenka, Svitolina’yı son bir ralli ve son bir ezici forehand ile 6-4, 6-4 mağlup etti.

Ve böylece, dedi Svitolina, Sabalenka’nın filede durmuş, beklediğini – ve bekleyip beklediğini – oyun bittiğinde ona baktığını görünce, aklından bir düşünce geçti: “Ne yapıyorsun?”

Svitolina, Roland Garros’taki kalabalığın daha önce maçtan sonra el sıkışmayan oyunculara uluma yaptığını bilen Sabalenka’nın bu andan yararlandığını mı düşündü?

Maçtan sonra düzenlediği basın toplantısında Svitolina, “Evet, ne yazık ki öyle düşünüyorum,” dedi.

Sabalenka daha sonra böyle bir şey yaptığını reddetti.

“Sadece bir içgüdüydü,” dedi, çünkü oyunun sonunda hep böyle yapar.

Sabalenka’nın herhangi bir şey söylemesi başlı başına bir haberdi. Cuma günkü üçüncü tur galibiyetinin ardından Sabalenka, maç sonrası zorunlu basın toplantısını atladı ve bunun yerine yalnızca bir WTA çalışanıyla röportaj yapmayı seçti. Dördüncü tur galibiyetinden sonra da aynısını yaptı.

Tenis, bu Fransa Açıklarında genellikle jeopolitik gölgede kaldı. 22 kez Grand Slam galibi ve Sırbistan’ın en ünlüsü Novak Djokoviç, geçen ayın sonlarında bölgenin kontrolü ve 100’den fazla ülkenin çatışmayı tanıdığı ülkenin statüsü için NATO güçleriyle Kosova’da savaşan etnik Sırp protestocularla dayanışmasını ifade etti. , ancak Sırbistan ve Rusya değil. Hatta Djokoviç, TV kamerasının önünde plastik bir plaketin üzerine Kosova’nın Sırbistan’ın kalbi olduğunu karaladı, Kosovalı destekçilerin faşist ve etnik temizliğe yol açan bir felsefenin destekçisi olarak tanımladıkları bir açıklama.

Sabalenka, gelecek vadeden Ukraynalı Kostyuk’u ilk turda kendine çektikten ve Ukraynalı bir gazeteciye, elinden gelse savaşı bitireceğine dair daha önceki açıklamaları sorulduğunda, Sabalenka için siyaset konuşmak kaçınılmazdı. Gazeteci ayrıca Sabalenka’nın, Rusya’nın ülkesini Ukrayna’daki savaşı için bir hazırlık alanı olarak kullanmasına izin veren Belarus Devlet Başkanı Aleksandr G. Lukashenko ile geçmişteki yakın ilişkisine de dikkat çekti. Lukashenko’nun siyasi muhalifleri tutuklaması ve protestoları bastırmak için ordu ve polisi kullanmasının ardından Sabalenka’nın Lukashenko ile internetteki fotoğraf ve videolarında bir eksiklik yok.

Bu basın toplantılarının ardından Sabalenka, haber medyası karşısında artık “güvende” hissetmediğini açıkladı ve sonraki iki maçından sonra yalnızca bir WTA çalışanıyla konuşmaya karar verdi. WTA ve turnuva organizatörleri, iki yıl önce Fransa Açık’ta aynı şeyi yaptığı için Naomi Osaka’ya verdikleri para cezaları ve daha ciddi ceza tehditlerinden feragat ederek onun kararını desteklediler.

Sabalenka Salı günü ilk iki gergin basın toplantısı hakkında “Kendimi gerçekten saygısız hissettim,” dedi.

Sabalenka saha dışında mücadele ederken, Svitolina turnuvanın hikayesi oldu. Geçen yılın çoğunu Ukrayna’daki yardım çabaları için para toplamak için doğum izninde geçirerek, kızının doğumundan sonraki ilk Grand Slam’inde ilk dört maçını oynarken kalabalıkları büyüledi. Yerel taraftarlar, tüm maçlarında saha kenarında yer alan Fransız tenisçi Gaël Monfils ile evli olan Svitolina’ya özel bir yakınlık duyuyor.

Galibiyetleri, hemen iki tenisçi arasındaki bir maçtan çok daha fazlası gibi hissedilen Sabalenka ile hesaplaşmaya zemin hazırladı.

Bu, sporda popüler bir oyuncuya karşı hayranların hala tanıdığı 25 yaşındaki bir oyuncuya karşı Ukrayna ile Beyaz Rusya’ydı. Biri savaş yardım çabalarında popüler kültür lideri olmuştu; diğeri, bağlılığının nerede olduğunu açıklığa kavuşturmamıştı.

Ukraynalı gazetecinin baskısı altında Sabalenka, savaşı desteklemediğini açıklamış – “Normal olan hiç kimse bu savaşı asla desteklemeyecektir” – ama Lukashenko’ya desteğinden vazgeçmemişti.

Tenise gelince, zorlu bir av köpeği olan Svitolina ile belki de kadın oyunlarının en iyi vurucusu Sabalenka arasındaki bir düelloydu ve Sabalenka’nın öngörülemeyen eski benliği su yüzüne çıkmasaydı bugünün Svitolina’nın günü olmayacağı hemen anlaşıldı. Sabalenka sabit kaldı ve Svitolina oyundan çıktı. Sabalenka, Perşembe günkü yarı finalde Çek Cumhuriyeti’nden Karolina Muchova ile karşılaşıyor.

Sonra uçlarda garip bir soğukluk oldu ve hatta Sabalenka filede beklerken ve o sahadan ayrılırken çantasını toplarken Svitolina’nın davranışlarına yönelik bazı yuhalamalar oldu.

Sabalenka uluma hakkında “Bütün bunları hak etmedi,” dedi.

Svitolina, WTA ve turnuva organizatörlerinin Rusya ve Beyaz Rusya’dan oyunculara savaş olduğu sürece el sıkışma olmayacağını netleştirmesinin belki de herkes için daha iyi olacağını söyledi. Ayrıca, bir oyuncunun haber medyasının getirebileceği potansiyel stresi görmezden gelme avantajına sahip olmaması gerektiğini ve diğer herkesin mikrofonun önüne oturup ortaya çıkan sorulara yanıt vermesi gerektiğini söyledi.

Svitolina, “Zorluklar yaşadım” dedi. “Ben kaçmıyorum. Güçlü bir pozisyonum var ve bu konuda sesimi duyuruyorum.” “Ülkem için güçlü inançlarıma ve en güçlü pozisyonuma ihanet ederek” halkın gözüne girmeye çalışmayacağını söyledi.

Sıra Sabalenka’ya geldiğinde, savaşa karşı olduğunu tekrar dile getirdi ve Polonyalı bir gazetecinin ısrarı üzerine Lukashenko ile arasına mesafe koymaya çalıştı. Onlarla daha önce röportaj yapan Ukraynalı gazeteci, turnuvanın ikinci haftası hakkında bilgi vermiyor.

Sabalenka, “Savaşı desteklemiyorum, bu şu anda Lukashenko’yu desteklemiyorum demektir.” dedi.

Önceki basın toplantılarını atlama kararı yüzünden uykularının kaçtığını, bunun kendisini kötü hissettirdiğini ve artık atlamamayı düşündüğünü ancak kararından pişman olmadığını söyledi.

“Siyasete girmek istemiyorum” dedi. “Ben sadece bir tenisçi olmak istiyorum.”

Şimdilik ve Polonyalı Iga Swiatek’in maçlarında Ukrayna bayrağı taşıyan bir rozet takmasıyla final için olası bir tarihle, bu mümkün olmayabilir.