Şef Mehmet Yalçınkaya: Dilim esere geçmek zorundayız; bu yoksul olduğumuzu parasız olduğumuzu göstermez

Sinsinati

New member
Şef Mehmet Yalçınkaya: Dilim esere geçmek zorundayız; bu yoksul olduğumuzu parasız olduğumuzu göstermez Sürdürülebilir bir dünya için düzenlenen Sıfır Atık Festivali’nde konuşan ünlü Şef Mehmet Yalçınkaya, “Yüzde yüz gerisindeyim, dilim esere geçmek zorundayız. Artık aileler küçüldü konutta üç ya da dört bireyiz. Dilim eser satın almak bizim yoksul olduğumuzu parasız olduğumuzu göstermez” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek engellenmesi üzere hususları kapsayan Sıfır Atık Şenliği düzenledi. Şenliğin ikinci gününde gerçekleştirilen söyleşiye ünlü Şef Mehmet Yalçınkaya katıldı. Mehmet Şef, mutfakta sıfır atık konusundaki püf noktaları anlattı.

“Pişirme tekniklerimizi hemen değiştirmemiz lazım”

Dünyada en hayli israf edilen mamüllerin başında meyve ve sebzeler geldiğini belirten Şef Mehmet Yalçınkaya, “Doğru satın alma daha sonrası mamüllerin saklama şartları bizim için fazlaca değerli. ergenlerden rica ettiğimiz şey şu lütfen gençler artık buzdolabını elleri ile kapatsınlar. Bilhassa annelerden en hayli duyduğumuz şey buzdolabının kapağının hakikat kapatılmadığı önemli manada ısı kaybına uğradığı ve mamüllerin çürüdüğü. Bu size epey komik gelebilir ancak gidin 10 tane anne ile konuşun 7 tanesi size çocuklarının buzdolabını yanlışsız kapatmadığını söyleyecektir. İkincisi salatalık ve patlıcan katiyetle buzdolabına girmemeleridir. Patates muhakkak yıkanmamalıdır. Kimi eserleri o denli yanlış temizliyoruz ki daha buzdolabına girmeden eseri elden çıkartmış oluyoruz. Kök sebzelerin kökleri katiyetle kesilmelidir. Yemekler muhakkak çelik tencere ile saklanmamalıdır. Yemekler çelik tencere ile pişirilebilir ancak daha ince ve kolay ısı geçirebilen eserler ile saklanmalıdır. Pişirme tekniklerimizi ivedilikle değiştirmemiz lazım. Her şeyi bir yağ ile yapamayız. Kızartma yağı kızartmalarda kullanılmalıdır. Son periyotlarda görüyoruz ki özelikle çiçek yağı çok kızartmalarda kullanılıyor. Çabuk yandığı için alternatif kızartmalık yağlara geçilmesi gerekiyor, benim ferdî niyetim. Bugün en çok bunlara dikkat çekmek istedik” dedi.

“Dilim esere geçmek zorundayız”

İsrafın giderek arttığına vurgu yapan Mehmet Şef, “Bir öbür husus ise yüzde yüz gerisindeyim, hiç umurumda değil, dilim esere geçmek zorundayız. Artık aileler küçüldü meskende üç ya da dört bireyiz dilim eser satın almak bizim yoksul olduğumuzu parasız olduğumuzu göstermez. Ben 8 yıl Almanya’da yaşadım. 8 yıl evvel Almanya’da dilim avokado, bal kabağı, kavun karpuz satıldığını gördüm bunun niçini parasızlık değil beşerler meskende az şahısla yaşıyorlar. Ben kendi evimden örnek vereyim biz bir karpuz alıyoruz 3 dilim yeniyor herkes çalıştığı için geri kalanı çöpe gidiyor. Dolaysıyla bal kabağı, kavun, karpuz Türkiye’de hemen ve ivedilikle marketler gerçek saklama şartlarında dilime geçmeliler. Üçüncüsü yemeklik sosluk eserlere fazlaca uzaktan bunlar çürümüş diye bakmamak gerekiyor” diye konuştu.

“Doğru satın alma, yanlışsız saklama, yanlışsız kullanma ve hakikat tüketim”

Konuşmalarına devam eden Mehmet Şef, “Doğru satın alma, yanlışsız saklama, hakikat kullanma ve gerçek tüketim bunların hepsi bir ortaya gelmesi gerekiyor. Biz yalnızca yemeği konuşabildik plastiğe ve kağıda hiç geçmedik. Bu günün konusu bence kebap öncesi verilen salatlar yine düzenlenmeli isteyen isteğini seçebilmeli her şey masaya gelmemelidir. Serpme kahvaltıda 30-60 çeşit değil 12 çeşitte inilmeli bunlar yalnızca benim bu hususlara dikkat etmek için vermiş olduğum sloganlarım daha konuşacak biroldukca şey var. Ancak şuanda bunlara dikkat etsek yeterli” halinde konuştu.