Sıfır arabalarda ‘stokçuluk’ tezi

Sinsinati

New member
Sıfır arabalarda ‘stokçuluk’ tezi İzmir’de Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi daha sonrası bayilerde araç kalmadığını öne süren satıcıların, yüzlerce arabası boş topraklarda stokladığı ileri sürüldü. Yaklaşık 600’e yakın aracı park halinde gorenler fırsatçılık yapıldığını öne sürerken, tezlerin odağındaki firma yetkilisi ise, ‘stokçuluk’ yapmadıklarını ve yerdeki araçları kiraladıklarını savundu.

Araç satın almak için gittikleri bir araba bayisinde kendilerine stokta araç kalmadığının söylenmesi üzerine tıpkı firmaya ilişkin olduğunu sav ettikleri yüzlerce arabanın yer aldığı görüntüyü paylaşarak, ‘stokçuluk’ yapıldığı öne sürüldü.

Çevirili toprakta yüzlerce otomobil

Telle çevrili yerde bulunan araçların sıfır olduğu tez edildi. Kelam konusu firmanın aksesuar departmanında satış sorumlusu olarak çalışan evli ve 2 çocuk babası Orhan Yıldız (34), “Bu araçlar stoklu fakat filoya ilişkin. Kiralama departmanına ilişkin, operasyonel kiralama için ayrılmış araçlar. Ben istesem bile bu araçları 2 yıl ortasında parakende olarak müşteriye satamam. İstenirse araçların şase numaralarını da verebilirim. 600’e yakın araç var. Kiralayamadığımız için bu araçları yerde tutuyoruz. Kiralayabilsek bizim için daha güzel olacak” dedi. Alandaki araçları kanunen satamadıklarını söyleyen Yıldız, “Engelli araçlarını düşünün. Yasa gereği satın alan arkadaş 5 yıl satamıyor. Kiralamada da o denli. Bu araçlar 2 yıl satılamıyor. 2 yıl boyunca kiralamadığın araç, stok maliyeti oluşturuyor” tabirlerini kullandı.

Birfazlaca büyük firmaya filo araç kiraladıklarını kaydeden Orhan Yıldız, “Sosyal medyada dönen paylaşımlar var. Yüzde 50, ÖTV indirimi olan araçlar var. ÖTV’si yüzde 80’den 50’ye düşen arabalar bulunuyor. Bu arabaları de onlardan zannediyorlar. Burada bulunan arabaların birçoğu yüzde 80 ÖTV’li araç. Birden fazla indirimi olmayan araç. Toplumsal medya paylaşımları gördük. Reaksiyonları görür görmez şaşırdık. Lakin yanlış anlaşılma” dedi.

Ülke genelinde stokçuluk yapıldığı savlarının gerçekçi olmadığını belirten Yıldız, piyasada az sayıda araç bulunduğunu belirterek, “Üretim durmak üzere, araba fabrikaları taşınıyor, devlet ÖTV’yi de bir anda geriye çekince talep de inanılmaz arttı. Bu inanılmaz talep daha sonrası mevcut stoklardaki araçlar kısa müddette tükendi” diye konuştu.