SMA hastası Mustafa’nın kullandığı aygıtlar yangında küle döndü

Sinsinati

New member
SMA hastası Mustafa’nın kullandığı aygıtlar yangında küle döndü Antalya’nın Aksu ilçesinde bir dairede çıkan yangında SMA hastası küçük çocuğun kullandığı teneffüs, aspirasyon, nabız ve oksijen düzeyini ölçen aygıtlar küle döndü.

Olay, Güzelyurt Mahallesi 203 Sokak üzerinde bulunan 3 katlı binanın giriş katında dün akşam saatlerinde yaşandı. Argümana bakılırsa, Gökhan Gürmez, eşi Didem Ayşe Gürmez ve 4 çocuğunun yaşadığı apartmanın yatak odasında evvel bir patlama meydana geldi, akabinde yangın çıktı.

Aile, durumu 112 Acil Davet Merkezi’ne bildirdi. İhbarın akabinde adrese gelen itfaiye takımları alevleri kısa müddette söndürdü. Yangında ailenin en küçük çocuğu SMA hastası Mustafa Yağız Gürmez’in kullandığı teneffüs, aspirasyon, nabız ve oksijen düzeyini ölçen aygıtlar yandı. Küçük Mustafa, meskene gelen sıhhat çalışanları tarafınca evvel bir hastaneye, ondan sonrasında ise babaannesinin yanına gdolayıldü. Konutta yapılan incelemede, yangının aygıtların çalışması için jeneratöre bağlı olan akülerin patlaması kararı meydana geldiği öğrenildi.

“Solunum aygıtı, aspirasyon aygıtı, nabız ve oksijen düzeyini ölçen aygıtlarımız yandı”

Yaşananları anlatan anne Didem Ayşe Gürmez, şöyleki konuştu:

“SMA hastası 3.5 yaşında bir oğlumuz var. Onun aygıtlarının bağlı olduğu üç akülü bir jeneratörüz var. Akım biraz fazla geldi sanırım, patlama meydana geldi. Akabinde odayı alevler sardı. Allah’tan jeneratör, çocuğumun kaldığı odada değildi. Biz onu kendi kaldığımız odaya koymuştuk. Ucuz atlattık. İçeride büyük hasar var. Tüm aygıtlar gitti. Aygıtların kimilerini emniyet kayıt altına almak için götürdü. Ne denir bilmiyorum. Teneffüs aygıtı, aspirasyon aygıtı, nabız ve oksijen düzeyini ölçen aygıtlarımız yandı. Bebek arabası yandı. Nereden baksak 2-3 aylık medikal materyaller yandı. 2 kat elbisesini sıkıntı kurtardım. Buna şükür dedim” dedi.

Olayla ilgili inceleme sürüyor. (İHA)