Şoför sertifikası sorgulama ve doğrulama “e-Devlet” üzerinden yapılabilecek

Nicea

New member
Motorlu taşıt şoför sertifikası sorgulama ve doğrulama hizmeti “e-Devlet” üzerinden vatandaşların kullanmasına açıldı.

Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB), motorlu taşıt şoför kurslarından sertifika alanların ehliyet alım süreçlerinde vakit tasarrufu sağlayacak yeni bir uygulama başlattı.

MEB’den yapılan açıklamaya bakılırsa, Motorlu taşıt şoför kurslarından yılda yaklaşık 3 milyon kişi sertifika alıyor. Sertifikalar, özel motorlu taşıt şoför kursları tarafınca düzenlenerek vilayet ya da ilçe ulusal eğitim müdürlüklerince denetim edildikten daha sonra imzalanarak kursiyerlere dağıtılıyor; kursiyerler, bu sertifikalar ile bir arada nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine giderek sertifikalarını ehliyete dönüştürüyorlardı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Ulusal Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ve TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV A.Ş. tarafınca ortaklaşa yürütülen “Motorlu Taşıt Şoför Sertifikası Sorgulama Hizmeti ve Motorlu Taşıt Şoför Sertifikası Doğrulama Hizmetinin e-Devlet Kapısı Entegrasyonu ” projesiyle süreçler artık epeyce daha kolay olacak.

Bugün başlayan proje yardımıyla kâğıt tasarrufu sağlanacak, imza için vakit kaybı yaşanmasının ve en değerlisi geçersiz sertifikalandırmanın önüne geçilmiş olacak.

Hibya Haber Ajansı