Stefanos Tsitsipas, büyüklere çok yakın ama henüz onlardan biri değil

Brown

Global Mod
Global Mod
Tsitsipas’tan kaçanlar binbaşılar. 24 yaşında zaten dünya 3.’süydü ve şu anda 5. sırada.Bu yıl Mallorca ve Monte Carlo, Monaco’da iki şampiyonluk kazandıktan sonra Rolex Paris Masters’a katılıyor. Ayrıca diğer beş turnuvada ikinci oldu.

Tsitsipas, 2021 Fransa Açık’ta finale yükselirken, Djokovic’e yenildi ve bu yılki Avustralya Açık da dahil olmak üzere dört büyük yarı finale yükselirken, önemli olduğunda sık sık sendeledi. Ağustos ayında Amerika Birleşik Devletleri Açık’ta, açılışı iki set 6-0, 6-1 kaybettiği ilk turda 94. sıradaki Daniel Elahi Galan’a üzüldü.

Tsitsipas, “Kariyerimde hiç bu kadar kötü oynadığımı hatırlamıyorum. “Ve ne olduğunu biliyorum.”

Tsitsipas, Open’daki sorunun yeni raketler, raket ağırlığı, teller ve ip gerginliği ile deneme kararı olduğunu söyledi. Bunun nedeni, geçen yılın sonlarında onu Paris Masters’ın ilk turunda emekli olmaya, turnuva ortasında ATP Finallerinde çekilmeye ve sezon sonrası ameliyat olmaya zorlayan bir dirsek yaralanmasıydı. O zamandan beri oyununu geliştirecek ama kolunu incitmeyecek doğru ekipman kombinasyonunu bulmaya çalışıyor.

Tsitsipas, “Operasyondan geri dönmek zordu ve o sırada pek çok şüphe vardı” dedi. “Dirseğimin tekrar bu duruma düşmemesi için almam gereken bazı kararlar ve adımlar var. Ama bu kadar çok deney yapmamalıyım. Bu, özgüvenimin çoğunu aldı.”

Tsitsipas, hiç Major kazanmamış en iyi oyunculardan biri olduğunun farkında.

“Tenisimin nereye gidebileceğini ve hangi bölgede olabileceğimi biliyorum” dedi. “Sanırım tüm hatalardan ders alacağım. Psikolojik ıstırap olduğu için bir daha tekrarlamak istemediğim bir şeydi. Bunlar değerlendirmem gereken fırsatlar.”

İç gözlem, Tsitsipas’ın kişiliği için önemlidir. En sevdiği filozof ve en sevdiği alıntı sorulduğunda, Tsitsipas tereddüt etmedi.

“Sokrates’inkini seviyorum,” dedi. “‘Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğim.'”