Tahvil Kralı’ndan “Ses Getirecek” Altın Kestirimleri Geldi!

Tr52Tr

New member
Ünlü milyarder ve tahvil hükümdarı Jeff Gundlach, aşağı istikametli dolar varsayımını bir dahaliyor ve altın fiyatının sonunda epeyce daha yükseğe tırmanacağını da kelamlarına ekliyor.

Jeff Gundlach: Altın fiyatının fazlaca daha fazla yükseleceğini düşünüyorum

Salı günkü bir web yayınında ünlü milyarder ve tahvil hükümdarı Jeff Gundlach, piyasaları yorumladı ve beklentilerini paylaştı. Jeff Gundlach hususa yönelik şunları söylemiş oldu:

Sonuçta, doların düşmesini ve emtiaların genel olarak 15 ay evvel başlayan rallisini sürdürmesini bekliyorum. Rallinin değerli bir ayağı olduğu için altın’ın fazlaca daha fazla yükseleceğini düşünüyorum.

Fakat, Jeff Gundlach altın’ın yakın gelecekte kıymetli bir atak yapmayacağını öngördüğü için bu daha uzun vadeli bir görüş olarak alınabilir. Jeff Gundlach, bakır-altın oranını tartışırken, 10 yıllık getiri niçiniyle %2,5’in üzerinde olması gerektiğini vurguluyor. Fakat Jeff Gundlach, fiyat sabitleme oranları piyasası niçiniyle oraya ulaşamadığını da kelamlarına ekliyor.

Jeff Gundlach: Altın ile ilgili varsayımım dolardaki düşüşlü görünümüne bağlı

Altın ile ilgili bu görünümü, Jeff Gundlach’ın ABD doları hakkındaki düşüş varsayımına dayanıyor. Jeff Gundlach “Dolar düşüyor. Sanırım her şeyin kilit noktası bu. Ve bu yüzden en değerli şey bu” dedi. Jeff Gundlach’a göre, son birkaç yıldır düşük 90’ların yakınında süreç gördükten daha sonra ABD doları endeksi “kritik bir kavşakta” yer alıyor.

Kriptokoin.com olarak daha evvel bildirdiğimiz üzere, Jeff Gundlach kısa vadede ABD doları karşısında tarafsız lakin uzun vadede endeksin 70’in altına düşmesi ihtimalini dışlamıyor. Jeff Gundlach, 500 dolarlık McDonald’s imza priminden bahsederken ABD’deki istihdam düşüncesi meselesini vurguluyor. Jeff Gundlach bahse yönelik şunları söylemiş oldu:

Bunun kurallarının ne olabileceğini merak ediyorsunuz. İnsanların 500 doları cebine koyup daha sonra caddenin aşağısındaki işletmeye gidip 500 dolar daha cebe attığını düşünürsünüz. Orada ne kadar mühlet çalışmanız gerektiğini merak ediyorsunuz, fakat açıkça bir kıtlık var. Zira küçük ve orta ölçekli işletmeler hala ABD hükümetinin teşvik denetimleriyle rekabet etmek zorunda.

Jeff Gundlach: Bu, piyasa için büyük bir soru olacak!

Ayrıyeten Jeff Gundlach, ABD tüketici harcamalarının Çin iktisadının 1997’den bu yana en büyük ihracat-ithalat açığına ulaşmasına yardımcı olduğuna da işaret ediyor. Jeff Gundlach mevzuya yönelik şunları söylemiş oldu:

Çin iktisadına hakikaten yardım ediyoruz ve hükümet yardımı parasının birden fazla Asya’dan gelen mallara harcanıyor. Değerli bir değişim Avrupa pay senetlerinde müspete dönmesiydi. Bunda hakikaten garip hissettim. 12 yıl evvel DoubleLine’ın kuruluşundan bu yana Avrupa pay senetleri konusunda ABD pay senetlerine göre olumsuz oldum. Artık Avrupa pay senetleri ABD pay senetlerinden daha düzgün performans göstermeye başladı. Enflasyonun süreksiz olup olmayacağını kimse bilemez? birebir vakitte, enflasyon kıssasında yalnızca süreksiz baz tesirlerinden daha fazlasının olabileceğini bilmelisiniz. Geçiciliği tartışan bir şey, bir yıl öncesinin baz etkileri… Ay bazında TÜFE ve ÜFE sayılarına bakarsak, baz tesiri anlatısı biraz patlıyor. Zira yalnızca bir yıl öncesine nazaran değil, üç ve dört ay öncesine kıyasla hızlanmaya devam ediyoruz.

Jeff Gundlach ayrıyeten FED’in %5’ten gelen TÜFE bilgilerine nasıl reaksiyon vereceğini merak ediyor ve “Bu, piyasa için büyük bir soru olacak” diyor.