TAM NORMALLEŞME SONBAHARA DOĞRU

celikci

Active member
TAM NORMALLEŞME SONBAHARA DOĞRU
Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, sonbahara doğru tüm alanlarda normalleşmenin yaşanabileceğini ancak maske kullanımının kapalı ortamlarda kullanılmaya devam edebileceğini ön gördüğünü bildirdi.

Kavuncu, gazetemize yaptığı nezaket ziyaretinde çalışmalarımız hakkında Yazı İşleri Müdürü Ramazan Doğan’dan bilgiler aldı.
Oldukça samimi ve sohbet havasında gerçekleşen ziyarette Kavuncu gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Kavuncu, yaptığı açıklamada, Kütahya’nın, vaka düşüş hızı bakımından Türkiye’yi geriden takip ettiğini belirtti.
Haftalık vaka verilerini değerlendiren Kavuncu, şunları söyledi: “Pandemi süreci oldukça dalgalı bir süreç. 2020’nin Şubat, Mart aylarında yapılan öngörülerin hiçbirinin tutmadığı görüldü. Mutasyonun sahada nasıl etki yapacağı, nasıl seyredeceği tam net görülmüyor. Ama aşılamayla birlikte pandeminin önüne geçilebileceğini gördük. Dalgalanma dünyada da bölgesel olabiliyor. Baktığınızda bir bölge o gün pandeminin merkezi olabiliyor, sonrasında başka bir alana kayabiliyor. Türkiye’de bu böyle oldu. Pandeminin başlarında salgının yayılması anlamında Türkiye’nin dünyayı, Kütahya’nın da Türkiye’yi geriden takip ettiğini söylemiştim. Bu o zaman için iyi bir durumdu. Şimdi de Kütahya, vakaların azalma hızı bakımından Türkiye’yi geriden takip etmekte. Türkiye’de artık birçok yerde vaka sayıları azalırken Kütahya’da maalesef aynı hızla azalmıyor. Kütahya, Sağlık Bakanımızın açıkladığı son verilerde kırmızı renkte, yüksek riskli bölge.
Aşılama çalışmaları ile birlikte salgının önüne geçilmeye başlandığını da kaydeden Kavuncu, “Sağlık Bakanlığımız büyük bir güç ve imkan ile geniş bir kesimde aşılamalara devam ediyor. Görünen o ki artık yavaş yavaş da olsa salgın azalıyor. İnşallah sonbahar dönemine doğru daha da normale döneceğimizi düşünüyorum. Ama bu kurallardan tamamen arınmak anlamında gelmez. Pandemiden çok önceleri uzak doğuda insanların çarşı, pazar, havalimanları gibi kalabalık alanlarda maske taktığını görürdük ve bu durum garibimize giderdi. Ama artık zannediyorum biz de her kapalı ortamda kullanacağız. Ama daha rahat ortamlarda maskeyi artık yavaş yavaş yıl sonuna doğru çıkaracağız diye düşünüyorum.”
Kavuncu, vakaların düşüş hızını artırmak için vatandaşlara sorumluluk düştüğünü anlatan Kavuncu, “Burada vatandaşlarımıza düşen görev var. Kapalı alanlarda kalabalık ortamlarda çok uzun süre kalmamamız gerekiyor. Kütahya’da bunu çok yapamıyoruz, Kütahya olarak sohbeti, muhabbeti çok seven bir toplumuz. Salgın tedbirleri kapsamında görevli ekiplerin uyarılarından önce kendimiz de tedbirlere riayet etmeliyiz. Bunu kendimize ve topluma zarar vermemek adına yapmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Kavuncu’ya, KSBÜ Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü Hüseyin Özyurt eşlik etti. NAZİFE ŞERAN

The post TAM NORMALLEŞME SONBAHARA DOĞRU first appeared on Medya Kütahya.

medyakutahya.com Adresinden Alıntıdır.