Tarihe, kültüre ve tabiata seyahat

Oylum

Global Mod
Global Mod
Ülkemizde 2010 yılından beri her yıl düzenlenen, dünyanın en büyük ve güçlü motor sporları yarışlarından biri kabul edilen TransAnatolia’nın Hatay’da gerçekleşen startına katıldım. Motosiklet, 4×4 araba, kamyon, quad ve SSV kategorilerinde ve yol dışı etaplarda yarışan 115 yarışçı vardı. Hatay’da başlayan yarışlar Eskişehir’de son buldu. Toplamda 2.800 kilometrelik rota bir haftada tamamlandı.

Karaman’ın Taşkale ilçesindeki tahıl ambarları

Bu bir hafta içerisinde yalnızca yarışmadılar aslında… Geçtikleri tozlu yollarda, çıktıkları doruklarda tarihe, kültüre ve tabiata yanlışsız sürüp bu coğrafyaların bilinmeyenlerini keşfettiler. Yarışçılar TransAnatolia’da çıktıkları seyahatte Hatay’ın tarihini keşfedip mükemmel lezzetlerini tattı, Kayseri’de Kurtalan Ekspres’in konserine katıldılar, Genç Hitit zamanına ilişkin kalıntılar bulunan Karatepe Aslantaş Ulusal Parkı’nı görüp Amanos Dağları’nın doruklarından geçtiler. Sivas Şarkışla’da Âşık Veysel’in Sivrialan’daki müze konutunu görüp Türkiye’nin Alpler’i Aladağlar’a çıkan yarışçılar Tuz Gölü’nün uçsuz bucaksız düzlüğünde yol aldı. Benim ilgimi çekense bayan yarışçılar oldu. TransAnatolia’nın en çok merak edilen hanımı Aksiyon Tekin’di.

Yarış sırasında 16 ile yayılan hoşlukları keşfeden yarışçılar Anadolu insanını da tanıma fırsatı buldu.

Çünkü o TransAnatolia’nın yarışan birinci ve tek bayan ralli pilotuydu. Hareket SSV kategorisinde yarıştı. Öbür bayan yarışmacılar daha epey navigasyonel gayret verilen Raid kategorisinde katıldı. Jale Özel ve Ayşegül Telli, Günseli Gülel ve İran asıllı bir Türk olan Parinaz Seifloo ile Elif Özyıldırım bu yıl yarışa katılan bayan sürücülerdi. Aksiyon Tekin, Jale&Ayşegül ikilisi ve Elif Özyıldırım’la sohbet etme fırsatı yakalayarak aklımdaki sorulara yanıt aradım.

Eylem Tekin

* Bir haftada 16 vilayet sonundan geçerek toplam 2.800 kilometreyi geride bıraktınız. Sizi en hayli heyecanlandıran yerler nereler oldu?

Eylem Tekin: Benim için Aladağlar, Bolkarlar ve Tuz Gölü epey etkileyiciydi. Bilhassa Tuz Gölü’nün uçsuz bucaksız görünmesinden çok etkilendim. Aladağlar’da da kayalıklar içinden 2.500 metreye tırmanıp doruktan o görüntüyü görmek harikaydı.

Jale Özel – Ayşegül Telli

Jale Özel-Ayşegül Telli: Hatay’ın lezzetleri haricinde bizi en epeyce şaşırtan şey insanları oldu. Hatay harikulade bir birlik birliktelik hissi veriyor beşere. örneğin Hazreti İsa’nın ismine atanmış bir cami var. Caminin duvarı kiliseyle bitişik. Bunun 50 metre ilerisindeyse havra var. Bütün beşerler huzurlu ve keyifli.

Elif Özyıldırım: Aladağlar’ın eteklerindeki Kapuzbaşı Şelalesi ve Karaman’daki tahıl ambarları beni kendilerine hayran bıraktılar.

Elif Özyıldırım

* Yaşadığınız bu macera dolu haftada ileride hafızanızda yer edecek anlar yaşadınız mı?

Eylem Tekin: En unutamadığım anım yüzlerce kilometre dağ, taş, dere zirve gidip Tuz Gölü’nün düzlüğünde büsbütün şanssızlık yapıtı üç takla atmam olabilir.

Jale Özel-Ayşegül Telli: Adana’ya yaklaşırken dağlardan geçtik ve daima ufacık köyler vardı. Dedeler, çocuklar, torunlar kayaların üzerine ailecek oturmuşlar, bizi izleyip kameraya kaydediyorlardı. Yerleşim olan yerlerde aslına bakarsan kural gereği 30 kilometre süratle gidiyorduk. Oturan birkaç hanımın bizi görür görmez “Helal olsun size” diye bağırmaları fazlaca güzelimize gitti.

Elif Özyıldırım: Gtiğimiz yerlerde beni en hayli etkileyen, köylerden geçerken çocukların gözlerinin içinin parladığını görmek oldu. O denli hoş bakıyorlar, o denli saf ve temizler ki… “Ben de büyüyünce yarışçı olacağım” diyen mi istersiniz, “Abla bu kaç yapıyor” diye soran mı…

Eşsiz bir tecrübe

* Geçtiğiniz kentlerin yol dışı etaplarında yarıştınız. Yarışın sizin için zorlukları neler oldu?

Eylem Tekin: Öncelikle yarışın hazırlık süreci epeyce sancılıydı. Yarıştan yalnızca iki gün evvel gelen aracın bir günde yarışa hazır hale getirilmesi için sabahladığımız bir müddetç yaşandı. TransAnatolia’da birinci bayan pilot olarak yarışacağım bu yarışın fizikî ve mental manada beni zorlayabileceğinin farkındaydım.

Elif Özyıldırım: Anadolu gerçek manada epey sürprizli bir yer. Her gün yol dışı etaplarda geçiyor. Yani bu şu demek; asfalt olmayan, taşlı, tozlu, bol virajlı, ortalama 400 km otomobil üzerinde geçen bir seyahat… Alışılmış tüm bunlar hem zorluklarını birebir vakitte hoşlukları barındırıyor.

Jale Özel-Ayşegül Telli: Asfalt dışı bol tozlu, taşlı yollarda her gün yüzlerce kilometre gitmek, kimi vakit çamura saplanmak, kimi vakit kaybolmak… Sahiden koşullar pek zorlayıcıydı.

* Pekala ya hoşlukları…

Eylem Tekin: Bence tüm yarış başlı başına eşsiz bir tecrübeydi. Geçtiğimiz köylerde karşılaştığımız çocukların coşkulu karşılaması fazlaca hoştu.

Jale Özel-Ayşegül Telli: Farklı coğrafyaları görmek, yaşamak ve Anadolu insanını tanımak epeyce hoştu. örneğin Hatay’da hem bizi karşılarken birebir vakitte uğurlarken her yerde “Hoş geldiniz” dediler. Veda etmek yokmuş örneğin. Bir şey alıyorsun, yemek yiyorsun, ayrılırken de bir daha “Hoş geldiniz” deyip sizi uğurluyorlar. Sahiden Anadolu beşerinin kalbinden öpmek lazım.

Elif Özyıldırım: Macera dolu bir seyahat TransAnatolia. Her gün öteki bir coğrafyada güne uyanılan mükemmel bir tecrübe. Anadolu beşerinin samimiyeti, sıcaklığı beni epeyce memnun etti.

* Her gün kat ettiğiniz yüzlerce kilometre kesinlikle o yöreye ilişkin bir lezzet şöleniyle son bulmuştur. En epey tadı damağınızda kalan lezzetler hangileri oldu?

Eylem Tekin: Birinci Hatay’da başladığımız için Hatay’ın mezeleri aklımdan çıkmıyor.

Jale Özel-Ayşegül Telli: Hatay’ın mezeleri de yemekleri de mükemmel. Yemelere doyamadık.

Elif Özyıldırım: Aladağlar Belediyesi’nin yarışçılara düzenlediği ikramlar bu seyahatte beni benden aldı. Bütün köy halkı imece yöntemiyle o denli hoş davet düzenlemişti ki unutmak mümkün değil.

Biraz yürekle…

* Keşfetmeye ve yollara meraklı biz bayan gezginlere bir tavsiyeniz var mı?

Eylem Tekin: Dışarıdan göründüğü kadar sıkıntı bir şey değil bizim yaptığımız. O yüzden imkânı olan, biraz adrenalin seven, keşfetmeye meraklı herkese ralli kategorisi olmuyorsa bile raid olarak bu tertipte yer almasını tavsiye edebilirim. Katiyen eşsiz bir macera.

Jale Özel-Ayşegül Telli: Merakınız var ise yüreğinizi toplayıp bu biçimdesine harika bir seyahat tecrübesini kesinlikle yaşamalısınız.

Elif Özyıldırım: Bu işin hanımı erkeği yok, yalnızca yapabildiğini görmek kâfi. Macera yaşamaktan keyif alıyorsanız bu tecrübesi yaşamanızı tavsiye ederim.