Tavuklar için opera sanatkarına klasik müzik repertuvarı hazırlattı: Yumurta randımanı yüzde 10 arttı

Sinsinati

New member
Tavuklar için opera sanatkarına klasik müzik repertuvarı hazırlattı: Yumurta randımanı yüzde 10 arttı Veteriner Doğan Subaşı (23), Antalya Devlet Opera ve Bale Sanatkarı tenor İhtilal Demirel’e, beslediği 1000 yumurta tavuğunun randımanını artırmak için klasik müzik repertuvarı hazırlattı. 1000 tavuktan günde 900’e yakın yumurta aldığını belirten Subaşı, “Klasik müzik dinletmeye başladıktan 2 ay daha sonra yumurta randımanı, yüzde 10 arttı” dedi.

Antalya’da yaşayan veteriner Doğan Subaşı, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun olduktan daha sonra iş bulmak gayesiyle görüşmeler yaptı. Başladığı kliniklerde kendisine verilen maaş ve çalışma saatleriyle ilgili kelamların tutulmadığını goren Subaşı, istifa ederek, teşebbüsçü olmaya karar verdi. Hem teşebbüsçü olup tıpkı vakitte mesleğini yapmak isteyen Subaşı, Kepez ilçesindeki araziyi aylık 1000 liraya 5 yıllığına kiraladı. Etrafını çitlerle çevirdiği 3 dönüm yere tavuk çiftliği kuran Subaşı, kısa müddette 1000 tavuğun sahibi oldu. Subaşı, evvela yumurtaları yakınlarına ve komşularına armağan etti. İkramlardan daha sonra olumlu dönüşler alan Subaşı, yumurtaları satmaya karar verdi. Semt pazarlarına giden, kasap, manav ve şarküterilerle anlaşan Subaşı, kısa müddette kendisine pazar oluşturdu.

“Yumurta randımanı yüzde 10 arttı”

Tavukların kümeste gerilimli olduğunu, bunu gidermek için klasik müzik dinletilmesi gerektiğini öğrenen Doğan Subaşı, Antalya Devlet Opera ve Bale Sanatkarı tenor İhtilal Demirel’le görüşerek, klasik müzik konusunda bilgi aldı. Subaşı, Demirel’in hazırladığı klasik müzik repertuvarını kümesteki tavuklara bilgisayarla dinletmeye başladı. 2 ay daha sonra tavukların yumurta randımanının arttığını tespit eden Subaşı, artık kümese ses sistemi yerleştirmek için çalışma yapıyor.

1000 tavuktan günlük 900 kadar yumurta aldığını anlatan Doğan Subaşı, “Tavuklarıma dikkatle bakıyorum. hiç bir gereksinimlerini eksik etmiyorum. Hepsi gezen tavuk, serbestçe gezip yaşıyorlar. Tavukların gerilimden uzaklaşması için müzik dinletmeye karar verdim ve klasik müziği denedim. Yararını 2 ayda gördüm. Yumurta randımanı yüzde 10 arttı” dedi.

“Mozart etkisi”

Tenor İhtilal Demirel, klasik müziğin tesirleri üzerine Avrupa ve ABD’de biroldukça çalışma olduğunu söylemiş oldu. Bitki ve hayvanlar üzerinde klasik müziğin rahatlatıcı tesir bıraktığını kaydeden Demirel, “Dünyada ‘Mozart etkisi’ diye bir şey var. Bunun üzerine araştırmalar yapılıyor. Kitaplar yazılıyor. Klasik müzik frekansı canlılarda gerilim düzeyini azaltıyor. Bu da doğal olarak bitki ve hayvanların randımanına yansıyor. Bunu da canlı olarak denedik, gördük” diye konuştu.

Öte yandan kümeste, bilgisayarla müzik dinletilmedilk evvel tavukların hareketli olduğu gözlendi. Klasik müziğin çalınmasıyla tavukların hareketinin azaldığı ve ses düzeyinin büyük oranda düştüğü görüldü. Başını üst kaldırarak, sesin geldiği yeri tespit etmeye çalışan tavuklardan kimilerinin bilgisayar üzerine çıkması da dikkat çekti. (DHA)