“Tek taraflı araba dayak gibi kokuyor”

Nicea

New member
Konut inşaatı eksikliği ve pahalı kiralar dışında Berlin’de trafik kadar sorun çıkaran başka bir konu yok. Muhtemelen yeni seçimden sonra da görevine devam edecek olan Ulaştırmadan Sorumlu Yeşil Senatör Bettina Jarasch, son zamanlarda bu sorunları pek çözebilmiş değil.

Daha ziyade, bireysel yol kullanıcılarının birbirlerine karşı oynandıkları izlenimi doğuyor: işte bisikletlerini otopark alanlarına park etmelerine izin verilen “iyi” bisikletçiler, işte örnek toplu taşıma kullanıcıları ve işte istenmeyen “iklim” – Friedrichstrasse’den veya şehir merkezinden ayrılan ve A100’e ihtiyacı olmayan “düşmanca” sürücüler.

Her zaman bireysel hareketlilik olacak

Ancak bireysel hareketlilik her zaman olacaktır. Bu nedenle Berliner Zeitung, Berlinli sürücülere bir hareketlilik tartışmasında söz hakkı vermek ve Berlin’de bir trafik dönüşü nasıl hayal ettiklerini öğrenmek istiyor. Axel Bagszas (53) uzun süre ikna olmuş bir içten yanmalı motor sürücüsüydü. Bugün gönüllü olarak bir Tesla’ya geçmenin kendisi ve işi için doğru karar olduğunu söylüyor. İşte onun hikayesi:

Berlin-Schöneberg ve Würzburg merkezli serbest çalışan bir lojistikçiyim ve perakende, e-ticaret ve endüstri için sürdürülebilir dijital lojistik konseptleri geliştiriyorum. Uzun yıllar iş seyahatlerinde altı silindirli arabaların “Teknoloji ile bir adım önde” ve “keyifli sürüşler” ilettiği deneyimli ve memnun bir sık kullanılan sürücü olarak, 2022 yılında “hastalığın başlamasını önlemek için Tesla Model 3 Uzun Menzilli bir Tesla Model 3’e geçtim. sürdürülebilir ulaşım ve elektronik teknolojisini hızlandırmak”. En azından Tesla misyonunun istediği bu.

Yeşillerin yasak fantezilerini anlatan çevre mühendisi: “Aksi takdirde dizel motorlar çok daha etkili olur”

Bir yıl sonra Tesla ile yaklaşık 20.000 kilometre, yani günde yaklaşık 55 kilometre yol kat ettim. Aracı Deutsche Bahn ile birleştiriyorum. Bir lojistikçi olarak, bir meslek olarak lokomosyon ve mobilite ile çokça ilgilendiğim için, Berlin’de ve genel olarak hareketliliğin geleceği hakkında bir tartışmaya katkıda bulunmam gerektiğini hissediyorum.

Elektrikli otomobil zamanı geldi

Neden elektrikli arabaya geçtim? Geçmişteki birçok içten yanmalı motordan sonra bu sefer elektrikli bir araba olması gerektiğine karar verdim. Ayrıca şirketimde her zaman mobilite, ağ planlama, teknolojiler ve sürdürülebilirlik konularıyla ilgilenmem gerekiyor. Artan tren kullanımıyla birlikte bir e-araç, her yıl birçok yolcu kilometresi kaydetmeme olanak sağlıyor ve daha fazla iklim koruması ve sürdürülebilirliğe küçük bir katkı sağlamama yardımcı oluyor. Bir e-aracın henüz tamamen emisyonsuz olmadığının farkındayım: güç kaynağı olarak kömür veya pil üretimi nedeniyle.

“Bir daha asla Tesla”: Alman sürücüler neden içten yanmalı motorları kullanmayı tercih ediyor?

Bununla birlikte, enerji karışımı kademeli olarak daha yeşil, daha bölgesel ve güneş enerjisi sistemlerine sahip kendi kendine tedarik edenler için genellikle daha ucuz hale geliyor. Pillerin verimliliği artacak, şarj süreleri azalacak, daha çevre dostu malzemeler veya pillerin geri dönüşümü mümkün olacaktır. Bu nedenle, iki tonluk bir arabayı sadece bir kişiyle hareket ettirmek her zaman verimsiz kalacak olsa bile, sürdürülebilirlik perspektifi görülebilir. Onsuz yapamam: Lojistikte, genellikle endüstriyel alanlardasınız ve dağıtılmış durumdasınız. Araba paylaşımı ile birlikte bunu tamamen trenle değiştirmek zordur.

Tesla veya yanmalı motorlar: Alman otomobil üreticileri için yeterli değil

Ama neden Tesla? Çok araştırma yaptım ve şarj konusuna odaklandım. Polonya’daki Hentbol Dünya Şampiyonası’na giden sürücü gibi profesyonel bir durumda “bir ikilemle karşılaşmak” istemedim. Ortalama 400-500 kilometre olan uzun mesafe mesafelerimi de sorunsuz bir şekilde kat etmek zorunda kaldım. Tesla, her zaman çalışan ve kendi navigasyon sistemine mükemmel şekilde entegre olan kendi şarj ağına sahip tek sağlayıcıdır. Sürüş davranışına bağlı olarak, navigasyon sistemi sizi ücretsiz kompresörlere yönlendirerek Tesla’yı entegre bir dijital mobilite çözümü sunan tek sağlayıcı yapar. Ayrıca, araba eğlenceli, çekici bir tasarıma, gerçekten iyi bir sese sahip ve kullanımı kolay. İnanmayabilirsiniz ama ortadaki ekrana kısa sürede alışıyorsunuz.

Axel Bagszas

Axel Bagszasözel arşiv

Hepsini test ettiğim eşdeğer e-arabaların diğer üreticileri yetişiyor. Hatta Alman otomobil üreticileri, dinamik yol tutuşu, işleme ve her şeyden önce koltuklar açısından daha iyi bir araç sunuyor. Bununla birlikte, bence pil verimliliği hala arzulanan çok şey bırakıyor – ve özellikle şarj etmek hala zor. Bunun için çeşitli harita uygulamalarına ihtiyacınız var ve bazen şarj istasyonları çalışmıyor. Benzer kusurlar, ekran ve uygulamayla çalışırken de geçerlidir. Kısacası: yeterli değil. Benim için sonuç şuydu: Tesla veya içten yanmalı motor.

Şarj, uzun mesafelerde karar verir

Yanmalı motordan e-mobiliteye geçiş aslında biraz at arabasından ilk arabalara geçmeye benziyor. Başlangıçta her yerde kesinlikle ahırlar, su ve atlar için yulaf vardı – ama sadece eczanelerde benzin vardı. Tesla ile Berlin’den Würzburg’a yaptığım ilk uzun mesafeli yolculuğum beni neredeyse onu hemen tekrar satmaya sevk ediyordu: Neredeyse üç kez bir saat şarj etmem gerekiyordu. Bu can sıkıcıydı. Bu nedenle, taşınması gereken her şeyin bloke olduğu kiralık bir araçla yurt dışı turu yapmanız önerilmez. Bununla birlikte, günlük yaşamda, Tesla topluluğundaki çeşitli eğitimler aracılığıyla veya şarj istasyonundaki konuşmalarda nasıl şarj edileceğini hızlı bir şekilde öğrenirsiniz. Evde duvar prizinde yüzde 100’e kadar, hareket halindeyken maksimum yüzde 80’e kadar şarj edin ve gideceğiniz yerde şarj istasyonu olan park yerleri/oteller arayın. Bu kesinlikle gelecekte daha da iyi olacak. Benzer bir uzun mesafeli yolculukta, artık içten yanmalı bir motora kıyasla yalnızca 30 ila maksimum 45 dakika daha uzun süreye ihtiyacım var. Bu katlanılabilir. Kısacası arabamdan memnunum.

Tesla Giga Fabrikasında üretilen Tesla Y modelleri fabrika arazisinde.

Tesla Giga Fabrikasında üretilen Tesla Y modelleri fabrika arazisinde.Jochen Eckel/imago

Bireysel hareketlilikte elektrikli otomobiller gelecek gibi görünüyor. İleride şarj altyapısı genişletilecek, kart uygulaması kaosu sona erecek ve fiyatlandırma piyasaya uygun olacaktır. Gelecekte e-arabalarımızı özel olarak, çok katlı otoparkta, otel önünde veya iş yerinde kısacası aracın park ettiği her yerde şarj edeceğiz. Bu, işleri çok daha kolaylaştırır.

Bir merkezi nokta kalır: e-mobilite mantıklı olmalı ve kullanıcı için uygulanabilir olmalıdır. Hala buna karşı çıkan birçok sebep var ve ben de daha cazip fiyatları savunan Berlinli çevre mühendisine katılıyorum. Servis sağlayıcılar ve ustalar şantiyelerine minibüslerle verimli bir şekilde ulaşabilmelidir. Hareketlilik, düşük gelirliler için uygulanabilir ve karşılanabilir olmalıdır.

Birkaç küçük yasak muhtemelen kaçınılmazdır – ancak otomatik dayak kabul edilemez

Bu nedenle, ister kırsal ister kentsel alanlarda olsun, gelecekteki hareketliliğimiz ve lojistiğimizle ilgili olarak politikacılardan daha fazla şekillendirici güç görmek istiyorum. Nasıl dolaşacağımız, malzemeleri nasıl temin edeceğimiz ve sektörümüz ile küçük işletmelerimizi verimli bir şekilde nasıl entegre edeceğimiz konusunda bir planımız olması gerekiyor. Bireysel hareketliliğin devam edeceği benim için açık. Ve bireysel ulaşım modları için alternatif tahrik sistemleri yavaş ama emin adımlarla zemin kazanıyor. Ek olarak, nihayet çekici toplu taşıma çözümlerine, iyi gelişmiş bisiklet yollarına, kentsel alanlarda teslimat trafiğini ciddiye alan şehir planlamasına ve demiryolu ile iyileştirilmiş yük ve yolcu taşımacılığına ihtiyacımız var. Vatandaşı ve ticaretimizi en iyi şekilde destekleyen sürdürülebilir hareketlilik.

Polonya'daki Hentbol Dünya Kupası gezim: bir daha asla elektrikli araba!

Polonya’daki Hentbol Dünya Kupası gezim: bir daha asla elektrikli araba!

Kısacası: Geleceği herkes için yaşamaya değer bir şekilde nasıl şekillendirebileceğimize ve olumlu anlamda iklim değişikliğinin üstesinden nasıl geleceğimize dair fikirlere ihtiyacımız var. Bunun aynı zamanda düzenlemeleri, kontrol teşviklerini ve bireysel küçük yasakları da içerdiğini görmek kolaydır. Yeni bisikletlerin sürülmesi ve bir yere park edilmesi gerekiyor – park yerleri ve şeritlerin bunun için yol açması gerekecek. Sadece: Bu, ister Friedrichstrasse’de ister 2030’dan itibaren tüm yanmalı motorların geleceği söz konusu olduğunda, şu anda Berlin’de tek taraflı araba dayak kokan tartışıldığı gibi, bir plan gerektirir ve yasak aryaları gerektirmez.

Temel olarak, yaya bölgelerinin harika olduğunu düşünüyorum, ancak yalnızca mantıklı oldukları takdirde. Friedrichstrasse daha çok ideolojik olarak sadece araba satmakla ilgili. Bisikletler için güvenli park yeri de harikadır. Öte yandan, bir otoparka bisiklet park edebilmek verimsiz ve tek taraflı aktivizm kokuyor.

Geri bildiriminiz veya kendi hikayeniz var mı? Bize yazın! briefe@Haberler