Tenis yaralanmaları en iyi oyuncular için büyük zorluklar oluşturuyor

Brown

Global Mod
Global Mod
Alexander Zverev’in durumunun ciddi olduğunu anlaması uzun sürmedi.

Saatler süren harika vuruşların ardından Zverev ve Rafael Nadal, geçen yılki Fransa Açık’taki yarı final maçlarında ikinci eşitliği bozmaya çok yaklaştı.

Ama aniden, Zverev forehand için kaleyi geçti, sağ ayak bileğini yan tarafına yuvarladı ve bir kükredi. Yere sendeledi, siyah kolsuz gömleğinin arkası kırmızı kil ile bantlanmıştı ve ayak bileğini ellerinin arasına aldı.

Zverev telefonda, kendisini 2022’nin geri kalanında tenisten uzak tutan sakatlığı ve sonrasında 2. olan ATP sıralaması hakkında “Bitirdiğimi hemen anladım, çünkü ayak bileğim normalde olduğundan üç kat daha büyüktü.” ilk 20’yi dışarıda bıraktı “Hoş bir duygu değildi.”

Zverev, ciddi bir sakatlık nedeniyle ara vermek zorunda kalan ilk oyuncu değil.

O günkü rakibi Nadal, Ocak ayında Avustralya Açık’ta karnının alt kısmı ile sağ üst bacağı arasındaki psoas kasını yaraladığından beri bir tur maçı oynamamıştı. Son dört aydır yarasını iyileştirmeye yönelik tekrarlanan girişimlerin ardından, son 18 aydır kronik ayak ağrısı, kaburga kemiği kırılması ve karın kası yırtılması da yaşayan Nadal, 18 Mayıs’ta Fransa Açık’tan emekli oldu. kez Roland Garros şampiyonu oldu ve 2005’ten beri her yıl turnuvaya katılıyor. Ayrıca Wimbledon oynamayı planlamadığını ve 2024’ün muhtemelen profesyonel turdaki son yılı olacağını belirtti.

2021 Amerika Açık’ı kazanan Emma Raducanu, o zamandan beri sık sık sakatlandı ve yakın zamanda hem bileğinden hem de ayak bileğinden ameliyat oldu. Wimbledon ve ABD Açık galibi Andy Murray, 2019 Avustralya Açık öncesinde turnuvadan sonra emekli olacağını, ancak geri döneceğini, önce çiftlerde oynayacağını ve ardından başarılı kalça protezi ameliyatından sonra teklere döneceğini duyurdu.

2019 ABD Açık’ı kazanmak için Serena Williams’ı mağlup eden Bianca Andreescu’nun addüktörlerinden, ayak bileğinden, ayağından, sırtından ve sağ omzundan aldığı yaralar, yarışmayı bırakıp bırakmayacağını sorgulamasına yol açtı. Ve üç kez büyük bir şampiyon olan Stan Wawrinka, çok sayıda diz ve ayak bileği ameliyatı geçirdikten sonra emekli olmayı düşünüyordu. Bir zamanlar dünyada 3. sırada yer alan Wawrinka, şimdi ilk 100’de kalmak için mücadele ediyor.

Yaralanmalar, ameliyatlar ve rehabilitasyon, her sporcunun sözlüğünde korkulan kelimelerdir. Bir takım sporunun kapsamlı rehabilitasyon sigortası tarafından korunmayan, bunun yerine bağımsız yüklenici muamelesi gören profesyonel tenisçiler için ATP ve WTA turuna geri dönmek fiziksel, zihinsel ve hatta mali açıdan yorucu olabilir.

Dominic Thiem telefonda “Başladığımdan beri hiç sakatlık yaşamadım ve her gün yüksek yoğunlukta oynadım” dedi. Zverev’i yenip 2020 ABD Açık’ı kazanan Thiem, Haziran 2021’de ciddi bir bilek yaralanması geçirdi ve aylarca sahalardan uzak kaldı. Bir zamanlar 3. sırada yer alan Thiem, ilk ATP Turu dönüşünü yaptığında üst üste yedi maç kaybetti ve sıralaması 352’ye düşerek onu daha düşük seviyeli Challenger turnuvalarında oynamaya zorladı.

Şu anda ilk 100’ün biraz altında olan Thiem, “Bir sakatlık ile tüm sistem durma noktasına geliyor” dedi. “İşini yapamıyorsun ve artık net bir planın yok.” Döndükten sonra, daha önce hiç olmadığı gibi. Beklentilerinizi düşürmeniz gerekiyor ama bu çok zor çünkü yıllar içinde sadece oynadığınız turnuvalarla değil, aynı zamanda topa olan hislerinizle de kendinize belirli bir standart belirlediniz. Temelde her şey değişir.”

Bir işten ayrılmadan geri dönme süreci, yaralanmanın kendisi kadar zor olabilir.Sürekli seyahat etmenin zorluklarına ve günün veya gecenin herhangi bir saatinde oyun oynama baskısına uyum sağlamak ve olası bir yeniden yaralanma endişesi alabilir. ücreti bir oyuncunun iyileşmesini etkiler.

Andreescu bunu biliyor. 2022’nin büyük bölümünde sırt problemleriyle boğuşan Andreescu, sonunda Mart ayında Miami Açık’ta toparlanmaya başlamıştı. Ancak, Ekaterina Alexandrova ile oynadığı dördüncü tur maçında Andreescu, sol bacağını tutarak ve acı içinde çığlık atarak sahaya düştü.

Üç hafta sonra Madrid’de tura geri dönmeye hazırlanan Andreescu, telefonda “Hiç böyle bir acı hissetmemiştim.” dedi. “Ertesi sabah ne olduğunu biliyordum ama kötü bir rüyadan uyanmayı umuyordum. Sonra acıyı hissettim ve bunun gerçek olduğunu anladım.”

Andreescu vücudunu birçok kez rehabilite etti, ancak aynı zamanda zihin-beden bağlantısının da bir o kadar önemli olduğuna inanıyor.

“Her şeyin zihinde başladığına ve kendi stresimizi ve bir bakıma kendi yaralarımızı yarattığımıza inanıyorum” dedi. “Olağandışı kazalar olabilir, ancak farkındaysanız, bu yaralanmalardan kurtulmak daha kolaydır.”

WTA yaralanma önleme ve rehabilitasyonu ciddiye alır. Tur programı ve personeli, sporcuların fiziksel ve psikolojik iyi olma hallerine özel önem vermektedir. WTA spor bilimi ve tıbbı kıdemli başkan yardımcısı Carole Doherty’ye göre, tüm oyuncular kardiyoloji, dermatolog değerlendirmeleri, kemik yoğunluğu değerlendirmeleri ve beslenme ve sıvı danışmanlığı gibi hizmetleri içeren kapsamlı tıbbi bakım alıyor.

Bir WTA oyuncusu arka arkaya en az sekiz hafta boyunca sakatlanır veya hamileyse, özel bir sıralama için başvurabilir, bu da geri döndüğünde kaldığı yerden sıralanacağı ve 52 haftalık bir süre içinde sekiz turnuvada oynamaya hak kazanacağı anlamına gelir. bu sıralama ile kapsar. ATP, Korumalı Derecelendirme adı verilen benzer bir protokole sahiptir.

WTA Akıl Sağlığı ve Performans Başkan Yardımcısı Becky Ahlgren Bedics, bir yaralanmanın getirebileceği zihinsel sıkıntının kesinlikle farkındadır.

Turda olmayan oyuncuları telefonlarından WTA sıralamalarını kontrol etmeye teşvik eden Bedics, “Sakatlıklar sizi antrenmandan ve rekabetten uzaklaştırıyor ve sizi yeniden gruplaşmaya ve hayatınıza farklı öncelik vermeye zorluyor” dedi. akranlarına kıyasla. “Tek düşüncesi ‘Nasıl geri dönebilirim ve gelmezsem ne olacak?’ olan bir sporcu için zor.”

Bedics ve akıl sağlığı ekibi, oyuncuları oyuna döndüklerinde beklentilerini karşılamaya teşvik ediyor.

Bedics, “Bu oyunda finansal olanlar da dahil olmak üzere pek çok stres etkeni var.” “Sporcularımız genellikle çok genç ve bunu bir 50 yıl daha yapmayacaklar. Bazen ailelerine destek olurlar. Bu yüzden ne olacağını değil, ne olduğunu dinlemelerine yardımcı oluyoruz. İleriye bakmalarını ama aynı zamanda ne kadar ilerlediklerini görmek için geriye bakmalarını istiyoruz.”

Daria Saville ücretli tenisin oyun doğasını anlıyor. 2016’dan beri defalarca Aşil tendonu ve plantar fasiit problemlerinden muzdarip. 2021 Avustralya Açık’tan sonra, onu neredeyse bir yıl boyunca oynamaktan uzak tutan bir ameliyat geçirmek zorunda kaldı. Ardından, geçen Eylül ayında Tokyo’daki bir yarışma sırasında ön çapraz bağını yırttı ve başka bir ameliyat gerektirdi.

2013’te çapraz bağ ameliyatı da geçiren Saville, “Ne zaman sakatlansam, hayatımı düşünüyorum ve tenissiz nasıl olacağımı merak ediyorum” dedi. “Hayat turda o kadar da zor değil. Her şey sizin için halledilir, böylece uzun süre düşünmenize gerek kalmaz. Olabilecek en kötü şey, kötü oynamanız ve bir oyunu kaybetmenizdir.”

Neyse ki Saville’in mali yükü, fizyoterapistine ve güç ve kondisyon koçuna ödeme yapan ulusal derneği Tennis Australia’dan aldığı destekle hafifledi. Ayrıca antrenörü, eski tur oyuncusu Nicole Pratt’tan da cesaret verici sözler alıyor.

Thiem bileğindeki sakatlığı düşündüğünde, puanları ABD Açık’ı kazanmakla birleştiriyor. Bu hedefe ulaştıktan sonra, oynama tutkusunu ve motivasyonunu aniden kaybetti ve bu da onu daha düşük bir yoğunlukta antrenman yapmaya yöneltti ve bu da sonunda sakatlanmasına yol açtı. Geri dönmeye çalışmak zordu.

“Unutamıyorum,” dedi Thiem, “ben oynamadığımda diğer oyuncuların oynadığını, antrenman yaptığını ve geliştiğini ve önümde olduklarını. Bu, geri dönmeyi daha da zorlaştırıyor.”