Tenisçi Ons Jabeur sürprizlerle dolu

Brown

Global Mod
Global Mod
Wimbledon ve bu yılki Birleşik Devletler Açık’ta finalist olan Ons Jabeur, kariyerinde ikinci sırada yer alıyor. Ancak Tunuslu yıldız, Fort Worth’ta teklerde yarışan sekiz kadın arasında yer alacağı bu yıla kadar yıl sonu WTA Finallerine katılmaya hak kazanamadı.

Tüm zamanların en yüksek rütbeli Afrikalı ve Arap tenisçisi olan 28 yaşındaki Jabeur, yanıltıcı derecede hızlı ayak hızını, dönüşleri, düşüşleri ve düşme atışlarıyla rakiplerinin sinirlerini bozma becerisiyle birleştiriyor. Bir görüntülü görüşmede, bir oyuncunun şutlarından birini başarısız bir şekilde kovalamaya çalıştığını gördüğünde bazen sırıtışını saklamakta zorlandığını söyledi.

Aşağıdaki röportaj düzenlenmiş ve kısaltılmıştır.

Hiç Teksas’a gittin mi?

Hayır, o yüzden 10 gün erken gidiyorum sırf havaya, parkura, teker teker sisteme ve diğer her şeye alışmak için zamanım olsun. Ve sahip oldukları tüm ızgara yiyecekleri tatmak için.

Kendinizi WTA Turundaki en riskli oyuncu olarak düşünür müsünüz?

Hangi çekimi seçeceğimi bilmediğimde herkesi şaşırtmayı seviyorum. Aynı zamanda beni de tehlikeye atabilir ama iyi. Buradaki adrenalini seviyorum.

Yoldaki ilk sekiz yılınız boyunca dünyanın ilk 100’ü olmayı başaramadınız. Sizce daha teknik miydi, daha taktiksel miydi yoksa daha psikolojik miydi?

Bence her şeyden birazdı. Sıkı antrenman yapıyorum. Kafamda her şeyi doğru yaptım ama maçlar sırasında uzun bir ralli yapacak kadar sabırlı değildim. Belki bazen oyunumu gerçekten destekleyecek kadar zinde değildim çünkü insanları koşturursan, sen de koşmalısın.

WTA seviyesine çıkmadan daha düşük seviyelerde birçok turnuva oynadılar. Seni ne harekete geçirdi?

Sanırım en iyi tenisçilerden biri olacak seviyede olduğumu bilmek gerçekten yardımcı oldu. Ve birçok uzman bana oyunumun gerçekten farklı olduğunu söyledi. Bir tenis oyuncusu olarak çok fazla seçeneğe sahip olmak – dilimler, düşük şutlar, sert şutlar – zordur. Her şeyi yapabileceğimi, ancak daha organize olmam gerektiğini fark etmem gerekiyordu. Ayrıca, sadece bir bavulla her yerdeydim ve bir üssüm ya da evim yoktu. Organize olduğumda, her şey benim için netleşti ve tek endişelenmem gereken tenis oynamaktı.

Senin için dönüm noktası neydi?

2018’de iyi bir seviyedeydim ama beklediğim gibi değildim. Biraz sinirlendim ve kendi kendime “Yeter artık. Gerçekten sonuna kadar gitmem ve arada kalmamam gerekiyor.” İlerlemek için her şeyi yapın ve kendime en iyilerden biri olma şansı verin.

Herkes senin diğer oyuncular arasında ne kadar popüler olduğundan ve mutluluk bakanı olduğundan bahsediyor. Peki seni ne kızdırır?

Pek çok şey beni kızdırıyor, güven bana. Bunlardan biri, atış atışımın çalışmadığı zamandır. Bunu sevmedim. Zamanında olmayı seviyorum. İnsanlar bana sevdiğim bir şey için söz verdiğinde onu tutuyorlar. İyi yemeği severim, bu yüzden kötü yemek de beni kızdırır. (En sevdiği yemek, Tunuslu bir beyaz fasulye yahnisi olan Market Loubia’dır.)

Bir sonraki Ons Jabeur olmaya çalışan tüm genç kadınlara mesajınız nedir?

Pek çok insan, fit olmak için belirli bir tekniğe veya belirli yollara sahip olmanız gerektiğini söyler. Ancak her oyuncu farklıdır ve size ait olanla oynamalısınız. Hepimiz bunu yaşadık. Sadece sabırlı ol ve zamanın gelecek.

Kendiniz hakkında öğrendiğiniz en önemli şey nedir?

Her zaman olduğum kişi olarak kalmak istediğime inanıyorum. Dünyada 2. ya da 2.000. olmak istemiyorum. Benden daha iyisini yapabilecek birçok oyuncu var. Ve oyunun konusu da bu. Benim için tenis kariyeri kısa, bu yüzden sadece harika bir tenisçi olarak değil, harika bir insan olarak hatırlanmak istiyorum.