Toplumsal medyada ‘aptal’ ve ‘sazan’ sözlerine hakaret davası

Sinsinati

New member
Toplumsal medyada ‘aptal’ ve ‘sazan’ sözlerine hakaret davası Kahramanmaraş’ta Avukat Serpil Yabanoğlu, toplumsal medyada kendisine ‘aptal, tatlı su sazanı’ yazan mimar E.A. hakkında kabahat duyurusunda bulundu. Savcı, ‘aptal’ ve ‘sazan’ sözlerini hakaret kabul ederek E.A.’nın, 2 yıl 4 aya kadar mahpusla cezalandırılması için dava açtı.

Olay, 6 Nisan 2020’de meydana geldi. Avukat Serpil Yabanoğlu, iş insanı Celal Çapa’nın eşi Şebnem Çapa’nın paylaştığı bir fotoğrafta yer alan caminin ismini sordu. Avukatın sorusuna Çapa, ‘Dolmabahçe Bezmialem Camii’ karşılığını verirken, mimar E.A. ise “Sen ne aptalsın, caminin ismini soruyorsun. Tüh yazık. Sen biliyor musun caminin ismini tatlı su sazanı” yorumunu yaptı.

2 yıl 4 aya kadar mahpus cezası istendi

Serpil Yabanoğlu, yorumun ekran imgesini alıp Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek E.A. hakkında cürüm duyurusunda bulundu. Başlatılan soruşturmada E.A.’nın İstanbul’da yaşayan bir mimar olduğu tespit edildi. Tabiri alınan E.A., toplumsal medya hesabının kendisine ilişkin olduğunu, yorumları da kendisinin yazdığını kabul etti. Soruşturma sonunda savcı, ‘aptal’ ve sazan’ sözlerini hakaret sayarak E.A.’nın 2 yıl 4 aya kadar mahpusla cezalandırılması istemiyle 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’ne dava açtı.

Davanın birinci duruşmasında avukat Serpil Yabanoğlu hazır bulunurken, sanık E.A. ise katılmadı. Hakim, E.A.’nın talimatla savunmasının alınmasına karar verip duruşmayı erteledi.

“Manevi tazminat davası da açacağız”

Avukat Serpil Yabanoğlu, davasının sonuna kadar ardında olduğunu belirterek “Sosyal medyada Şebnem Çapa, meskeninin görüntüsü olan epeyce hoş bir fotoğraf paylaşmıştı, boğaz ve cami siluetiyle. Ben de caminin, hangi cami olduğunu merak edip kendisine yazarak sordum. Kendisi de bana karşılık verdi ve caminin Dolmabahçe Bezmi Alem Camii olduğunu yazdı. Çabucak gerisinden öbür bir kullanıcı, şahsıma yönelik birtakım hakaret içeren ağır kelamlar kullandı. Kendisine, paylaşımlarının hakaret içeren kelamlar olduğunu, ekran imajı alıp şikayetçi olacağımı söylemiş oldum. daha sonra hesabını kapattı. Savcılığa cürüm duyurusunda bulundum. Ve çabucak gerisinden hakkında hakaret suçlamasıyla iddianame hazırlanıp yargılanmasına başlandı. Ceza yargılaması sonuçlandıktan daha sonra da manevi tazminat davası açacağız” diye konuştu.

Serpil Yabanoğlu, ayrıyeten vatandaşları toplumsal medya hesaplarını kullanırken rastgele birine hata teşkil edecek hakaret içerikli paylaşımlarda bulunmamaları, hususun yargıya intikal etmesi halinde hesap sahibinin tespit edilip dava açıldığı konusunda da uyardı.