TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel)

Brown

Global Mod
Global Mod
TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel) TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel) )

İlgili Şirketler []
İlgili Fonlar []
Türkçe
Özel Durum Açıklaması (Genel)

Yapılan Açıklama Güncelleme mi?
Evet (Yes)
Yapılan Açıklama Düzeltme mi?
Hayır (No)
Mevzuya Ait Daha Evvel Yapılan Açıklamanın Tarihi
20.07.2022
Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı?
Hayır (No)
Bildirim İçeriği

Açıklamalar

İdare Kurulu’muzun 19/12/2022 tarihindeki toplantısında, 20/07/2022’de kamuoyuna duyurulan, 180 Bin ton/yıl üretim kapasiteli buzlu cam fırını ile 20 milyon m2/yıl sürece kapasiteli güç camı sınırı yatırımlarında kapasite artışları sonucu alınmıştır. Şişecam’ın süratle büyüyen Türkiye güç camları pazarında liderlik durumunu desteklemesi, ihracat kabiliyetini artırması, yüksek kapasitenin sağlayacağı maliyet avantajlarıyla yurt içi ve memleketler arası pazarlarda rekabetçi durumunu güçlendirmesi maksatlarıyla, Mersin/Tarsus’ta hayata geçirilecek buzlu cam fırını yıllık üretim kapasitesinin 244 Bin tona ve güç camı sınırı yıllık sürece kapasitesinin 26,6 milyon m2’ye yükseltilmesi hedeflenmektedir. Bu yatırımlar kararında, Şişecam’ın Türkiye’de şurası buzlu cam üretim kapasitesinin, 2024 yılsonu itibariyle, 324 Bin ton/yıla ulaşacağı, kapasite artışları sonucunda yenilenmiş toplam yatırım bedelinin işletme sermayesi dahil 228 Milyon Euro’ya yükseleceği öngörülmektedir. İlgili basın bültenini ekte kamuoyunun bilgisine sunarız.

BIST