Türkiye’nin tek uçurtma müzesi Üsküdar’da

Sinsinati

New member
Türkiye’nin tek uçurtma müzesi Üsküdar’da İstanbul Üsküdar’da Türkiye’nin tek, dünyanın ise 18’nci uçurtma müzesi olan Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, 6 kıta ve 39 ülkeden toplanarak Türkiye’ye getirilen toplam 3 binin üzerinde uçurtmaya konut sahipliği yapıyor.

Müze kurucusu Aköz, çocukluktan gelen uçurtma sevgisi ile uçurtma yapmaya başladığını belirtti. Aköz, para kazanmak için başladığı uçurtma serüvenine STK’lar kurarak devam ettiğini, 2005 yılında ise Türkiye’de birinci olma özelliği taşıyan uçurtma müzesini kurduğunu söylemiş oldu. Uçurtmanın 2 bin 500 yıllık tarihi olduğunu vurgulayan Aköz, uçurtmanın bununla birlikten bir ülkenin tarihini, külçeşidini yansıttığını tabir etti.

“Uçurtma beni en etkileyen oyuncaktı”

Uçurtmaya ilgisinin çocukluktan başladığını belirten Aköz, uçurtma sevgisinin nasıl başladığını şu biçimde anlattı:

“Uçurtma benim ömrümde 2 farklı periyotta varlığını gösteriyor. birinci vakit içinderda 1958 senelerında Üsküdar’da çocukluğumda sokak oyunlarıyla büyüdük. Erkek çocukların sevdiği oyuncaklar misket, topaç, çember, top ve uçurtmaydı. Uçurtma beni en etkileyen oyuncaktı. 3 tane ağaç, gazete kağıdı ve mutfaktan aşırdığınız unu macun yaparak yapıştırıyorsunuz. Üsküdar balıkçılar çarşısında esnafın çöpe attığı kasalardaki pamuklu ipleri alarak uçururduk.”

“İlk sefer Türkiye’de uçurtmalılar birliğini kurdum”

“Uçurtma ömrümde 2’inci periyot olarak yetişkinlikte kendini gösterdi. Babam terziydi onunda çalışırken, geçim zahmeti niçiniyle uçurtma yaparak oyuncakçılara, kırtasiyelere satmaya başladım. 1984 yılında birinci kere Türkiye’de uçurtmalılar birliğini kurdum. Bu birlik 10 yıl daha sonra dernekleşerek Türkiye’nin birinci uçurtma derneği oldu. 1998 yılında Türkiye’nin birinci uçurtma kulübünü, 2005 yılında uçurtma müzesini, 2006 yılında uçurtma okulunu, 2015 yılında ise uçurtma kütüphanesini kurdum. Türkiye’de fazlaca sayıda uçurtma yarışlarına katılarak, etkinlikler düzenledim.”

“Türkiye’de birinci olma özelliğini taşıyor”

Amerika’dan Afrika ülkelerine kadar, Uzak Doğudan, Orta Doğuya kadar Asya’dan Avrupa’ya kadar bir sürü ülkeye giderek uçurtma ile ilgili yayınlar getirdim. bir süre daha sonra topladığım mamüllerin bir koleksiyon olduğunu fark ettim. Uçurtma müzesi kurabileceğimi zihnimde canlandırmaya başlarken, 7 yıl daha sonra müzeyi kurdum.

2005 yılında uçurtma müzesini kurduğumda 6 ülkeden 5 yüz adet uçurtma vardı. halbuki bugün 6 kıta 39 ülkeden 3 bine yakın uçurtma bulunuyor. Müzemizde hayli özel uçurtmalar var, gittiğim her ülkeden o ülkenin klasik modellerini getirmeye çalışıyorum. Uçurtma bizde 2 bin 500 yıllık bir oyuncak, halbuki dünyada sanat kültür ve spor üzere bilimsel çalışmayla iç içe bir eserdir. Bu manada müzemiz özel bir müze, lakin burası yalnızca çocukların değil büyüklerinde zevk aldığı bir yer. Müzemiz dünyada 18. Türkiye’de birinci olma özeliğini taşıyor.”
(İHA)