Ünlü İşveren: Altın Değil, Bu Varlıklar Daha Âlâ Görünüyor!

Tr52Tr

New member
Adrian Day Asset Management lideri Adrian Day vermiş olduğu bir demeçte, altın en güzel enflasyon riskinden korunma aracı değil görüşünü savunuyor ve nispi olarak, başka şeylerle karşılaştırıldığında altının düşük performans gösterdiğini söylüyor. Kriptokoin.com olarak ünlü işverenin konuşmasının bilgilerinı sizler için hazırladık.

Adrian Day, Fed’in yakında daralmaya gideceğini düşünüyor

Adrian Day, piyasaların hala Federal Rezerv’in süreksiz enflasyon anlatısına inandığını fakat bu anlatının gerçeği yansıtmadığını söylüyor ve mevzuyu şöyle açıklıyor:

Piyasa enflasyon öyküsüne inanmıyor ve Fed’in bunun süreksiz olduğu hakkında söylemiş olduklerinin olduğuna inanıyor üzere görünüyor. Bana göre, muhakkak fiyatlarda son vakit içinderda yaşadığımız kimi sıçramaların süreksiz olduğunu düşünmek için niçinler var. Lakin fiyatlar toplamda yükselirse, bu enflasyonun bir yansımasıdır ve bana o denli geliyor ki muhakkak enflasyonumuz var.

Ünlü işveren, varlık fiyatlarının artması niçiniyle Fed’in yakında daralmaya gideceğini düşünüyor. Adrian Day, aslında oranları yükseltmekten de epey uzak olmadıklarını belirtiyor:

Daima enflasyona inanmaları gerektiğini düşünüyorum. Zira enflasyon sayıları yükselmeye devam ederse ve bu noktada kaçak enflasyondan bahsetmiyorum, lakin %3 ve %4 dengeli bir sayı elde edersek ve biz %5’e kadar hareket ederse, Fed’in faiz oranlarını yükseltmesi gerekecek. Fed’in şu anda oranları yükseltmek konusunda son derece isteksiz olduğunu düşünüyorum.

“Geçmiş 800 yıla bakarsanız, altın en âlâ enflasyon riskinden korunma aracı değildir”

Enflasyona karşı korunmak için, sabit varlıkların yanı sıra pay senetlerini de öneren Adrian Day, şu değerlendirmesini bizlerle paylaşıyor:

Pay senetleri bir enflasyon riskinden korunma aracıdır. İnsanların ferdî işleri bir enflasyon riskinden korunma aracı olabilir. Altının risk ödül bazında âlâ bir enflasyon muhafazası olduğunu düşünüyorum. Zira altın için epeyce fazla risk olduğunu düşünmüyorum. Gümüş, tarihî olarak daha yeterli bir enflasyon riskinden korunma aracı oldu. Fakat şu anda bunun daha âlâ bir enflasyon muhafazası olacağını düşünüyorum.

Adrian Day, emlak hem de âlâ bir enflasyon riskinden korunma aracı olsa da, biroldukça yerde konut fiyatlarının çok pahalandığını de kelamlarına ekliyor. tıpkı vakitte ünlü işverene nazaran, altın her vakit en uygun enflasyon riskinden korunma aracı olmadı, lakin deflasyon sırasında güzel performans gösterdi. Adrian Day, kelamlarına şu doğrultuda devam ediyor:

800 yıldan fazla tarihe bakarsanız, altın en düzgün enflasyon riskinden korunma aracı değildir. nazaranceli olarak, öbür şeylerle karşılaştırıldığında altın düşük performans gösteriyor. Ancak bu epey âlâ bir deflasyon müdafaası ve bunun sebebi deflasyonun ekseriyetle bir tıp mali çalkantı ile ilişkilendirilmesidir. Arjantin, Zimbabve, Weimar Cumhuriyeti üzere kaçak enflasyonun olduğu bir ülkedeyseniz, varlıklarınızı altın olarak tutmak açıkçası epey, epeyce yeterli bir şeydir. Lakin 1970’lere baksanız yahut 1970’lerin ikinci yarısında altın en yeterli performans gösteren varlık değildi.