Ukrayna’daki savaş tenisi nasıl savaş alanına dönüştürdü?

Brown

Global Mod
Global Mod
Askere gitmeden önce Stakhovsky profesyonel bir tenis oyuncusuydu ve bunda çok başarılıydı: Dünya sıralamasında 31. sıradaydı ve kariyerinde 5 milyon dolardan fazla kazanıyordu. En çok 2013 yılında Wimbledon’da Roger Federer’i yenmesiyle hatırlanıyor. Oradaydım ve Stakhovsky, Merkez Kort’ta neredeyse modası geçmiş bir stil olan servis ve voleybol tenisi oynayarak o zamanın yedi kez şampiyonu olan sporcuyu mağlup ederken ağzım açık kalmıştı. Bunu takip eden basın toplantısında Ukraynalı oyuncu şaka yaptı: “Kesinlikle kendi fikrimi söyleyebilirim.” torunlarım, Roger Federer’in kıçını tekmeledim.” Bir sonraki maçını kaybetti ama Federer’i yenmek ona tenis bilgilerinde kalıcı bir yer sağladı. Onun artık savaşta bir savaşçı olduğuna inanmak zor ve bu yıl Wimbledon’da dolaşırken Stakhovsky’yi ve onun beyaz tenisçilikten askeri kıyafete uzanan yolculuğunu düşündüm.

Ağustos başında Kiev’de görev dışındayken Stakhovsky ile video aracılığıyla konuştum. Savaş başladığında bana ailesiyle birlikte Dubai’de tatil yaptığını söyledi. Şehir bu hafta bir erkekler turnuvasına ev sahipliği yaptı ve kendisi, önceki gece Rublev ve Karen Khachanov adlı iki Rus oyuncuyla birlikte olduğunu söyledi. Stakhovsky tenisi yeni bırakmıştı ve Budapeşte’de yaşıyordu; 12 yaşından beri Ukrayna’da yaşamamıştı. Ancak ülkesi saldırı altında olduğundan savaş çabalarına katılmaya mecbur hissetti. Dubai’den ayrılarak 28 Şubat’ta, Rusların işgalinden dört gün sonra Kiev’e geldi. “Başka seçeneğim yoktu” dedi. “Ukrayna’nın dışında oturup başkalarının Ukrayna’ya yardım ettiğini haykırmayı hayal bile edemiyordum.”

Tur sırasında birçok Rus’la arkadaş olduğunu ve bazılarından haber aldığını söyledi. Eski en iyi 10 oyuncudan biri olan Mikhail Youzhny ona düzenli olarak mesaj atıyordu. Stakhovsky, “Bazen cevap veriyorum, bazen vermiyorum” dedi. Geçen yıl Ukrayna için para toplamaya çalıştığı Fransa Açık’ta koridorda Khachanov’la karşılaştığını ve Rus’un yanından geçip gittiğini anlattı. Medvedev’in bu yılın başlarında Wimbledon’da barıştan yana olduğuna dair bir açıklamasından bahsetti. Stachowski, “Herkes barıştan yanadır” dedi. “Bucha’daydım; Cesetleri gördüm. Bizim için barış ne yazık ki kanla kazanmamız gereken bir şey.” Medvedev’in anne ve babasının profesyonel kariyerinin başlangıcında ondan oğullarına koçluk yapmasını istediğini hatırladı. (Medvedev yorum talebine yanıt vermedi ve Khachanov da yorum yapmayı reddetti.)

Sohbetimizin sonuna doğru Federer’e karşı oynayacağımız maç hakkında konuşuyorduk ve kendisine İsviçreli yıldızla temas halinde olup olmadığını sordum. 37 yaşındaki Stakhovsky bunu söyledi ve telefonunda gezinmeye başladı. Federer’in Mart 2022’de kendisine iki kez ulaşarak kendisine geri dönüş yaptığını ve durumdan duyduğu üzüntüyü ifade ettiğini gördü. Stakhovsky’nin torunları ve Federer’e attığı tekme hakkında yaptığı yorumu gündeme getirdim. Pişmanlıkla güldü. “Artık torunlarımı görmeyi umuyorum” dedi.

Alexandr Dolgopolov da Ukrayna formasını giyiyor. On yıldan fazla bir süre profesyonel olarak oynadı ve 2021’de emekli olmadan önce kariyer rekoru olan 13. sıraya yükseldi. Şu sıralar cephede drone pilotu olarak çalışıyor. Benimle Kiev’deki dairesinde, siperinin yakınına bir top mermisi düştüğünde aldığı beyin sarsıntısının iyileşme sürecindeyken konuştu. Savaşta karşılaştığı tehlikeye teslim olmuştu. Omuz silkerek “Onlar bizi yok etmeye çalışıyor, biz de onları yok etmeye çalışıyoruz, bu böyledir” dedi. Geçmişini hatırlatan bir Diadora tişörtü giyiyordu; Diadora ona sponsor olan İtalyan spor giyim şirketidir.