Ukraynalı Elina Svitolina, Wimbledon finaline sadece bir maç uzaklıkta.

Brown

Global Mod
Global Mod
Elina Svitolina’nın bir çocuğu olduğu ve Ukrayna’daki yurttaşlarına yardım etmek için para toplamak için bir yıldır spor yapmadığı için daha da iyi bir tenis oyuncusu olup olmadığını düşünmenin zamanı geldi.

Öyle olduğunu söylüyor ve ona inanmamak için hiçbir sebep yok.

Svitolina’nın Wimbledon’daki beklenmedik koşusu Salı günü büyük bir şekilde devam etti. Turnuvaya katılmak için joker karaktere ihtiyaç duyan yeni anne Svitolina’nın eski dünyanın 1 numarası olan Belaruslu Victoria Azarenka’yı duygusal ve dramatik bir zaferle mağlup etmesinden iki gün sonra, Svitolina şu anki dünyanın 1 numarası Iga Swiatek’i yendi.

Cesaretle, sertlikle ve daha büyük bir amaç duygusuyla oynayan Svitolina, Swiatek’in sert vuruşlarını ve ardından sporun en kutsal sahasında bazılarını eşitlemeyi başardı ve onu ilk şutundan bu yana takip eden bir seyirciye neşe yaydı. Artık onun için bittiğini düşündüğü turnuva.

Maç bittiğinde Svitolina elini yüzünün önüne koydu, filenin diğer tarafından Swiatek’e sarıldı ve ardından inanamayarak kollarını kalabalığa doğru kaldırdı.

Svitolina bir dakika sonra onlara “Şu anda neler olduğunu bilmiyorum,” dedi.

Bazı şeyleri açıklamak zordur.

Rusya’nın 18 ay önce Ukrayna’yı işgal etmesinden kısa bir süre sonra Svitolina, Fransa’dan deneyimli turne profesyoneli ve tenis oyuncusu olan eşi Gaël Monfils’ten ilk çocuğuna hamile olduğu için profesyonel tenise ara verdiğini duyurdu.

Zaten o zamanlar tenis bir öncelik değildi. Anavatanındaki savaş yardım çabaları için fon toplamak gibi, hamileliği de listenin üst sıralarında yer alıyordu. Vakfı, savaş başladığından beri yüzbinlerce dolar topladı.

Ekim ayında o ve Monfils, kızları Skai’nin doğumunu duyurdular. Kısa bir süre sonra Svitolina, Mart ayında Indian Wells’teki BNP Paribas Open’da WTA Tour’a dönüşü için antrenman yapmaya ve pratik yapmaya başladı.

İlk başta işler iyi gitmedi, ilk yedi maçından altısını kaybetti, ancak 2019’un sonlarında dünyada üçüncü sırada yer alan zarif ve aldatıcı derecede güçlü bir oyuncu olan Svitolina, yavaş yavaş topa ve rekabete olan hissini geri kazanıyordu.

Ve özellikle Paris’teki Fransa Açık sırasında, tenisin artık para ya da sıralama puanlarıyla ilgili olmadığını açıkça ortaya koydu. Ukrayna halkına biraz neşe getirmekle ilgiliydi.

Wimbledon’da çeyrek finale yükselirken bunu bolca yaptı. Yine de, oradaki sekiz denemede ikinci turu yalnızca iki kez geçebilmişti ve 2021’den geçen aya kadar çimde yarışmamıştı. Umutları o kadar düşüktü ki, boş olacağını varsayarak geçen hafta bir Harry Styles konserine bilet aldı.

Durum böyle değildi ve Salı günü Swiatek’i kazanmasının ardından, pop yıldızının kendisini yakın zamanda bir konsere götürme teklifini kabul edeceğini düşünmediğini söyledi.

Styles’ın teklifi hakkında “Onun için çok iyiydi” dedi. “Umarım bir gün gidebilirim.”

En azından Perşembe günü ABD’li Jessica Pegula’yı üç sette mağlup eden Çek Cumhuriyeti’nden Marketa Vondrousova’ya karşı oynadığı yarı final maçının sonrasına kadar beklemek zorunda kalacak. Vondrousova’ya karşı bir galibiyet, Belarus’tan bir oyuncu (Aryna Sabalenka) veya Rusya’da büyümüş ancak Kazakistan’ı temsil eden son şampiyon Elena Rybakina ile son bir hesaplaşmaya yol açabilir. Sabalenka ve Rybakina Çarşamba günü çeyrek final oynayacaklar ve açık ara favoriler.

Yine de bu hala bir gelecek meselesi ve kesinlikle Svitolina’nın Azarenka’ya karşı dördüncü tur galibiyetiyle benzer bir gerilim yaratacaktır. Rusya ve Beyaz Rusya’dan oyuncuların geçen yılki turnuvaya katılmaları yasaklandı ve çoğunlukla sıcak karşılanmalarına rağmen Svitolina ve Ukrayna’dan diğer oyuncular bu ülkelerden oyuncularla el sıkışmayı reddettiler.

Svitolina, Azarenka’nın Pazar günü Svitolina’yı yenmesinden sonra – haksız yere – sahadan yuhalandı, ancak Azarenka son noktadan sonra Svitolina’ya bir başparmak kaldırdı. Geçen yıl Azarenka, Ukraynalı oyuncularının tavsiyesine rağmen savaş yardımı lehine bir yardım etkinliğine katılmayı teklif etti. Ama yine de yuhalamalar yağdı.

Polonya’dan gelen ve işgali açık sözlü bir şekilde eleştiren Swiatek, savaş zamanı yardımına Ukraynalı olmayan herhangi bir oyuncudan daha fazla katkıda bulundu.

Ancak Salı günkü maçta sağlıklı bir heyecan eksik olmadı. Dört kez Grand Slam turnuvası kazanan Swiatek, ilk seti 5-4 yenerek erkenden kontrolü ele almış gibi görünüyordu. Daha sonra bir dizi ürkek ve vahşi forehand ve ilk servisleri kaçırdı. Svitolina, öğleden sonranın geri kalanında sürekli olarak dar bariyerlerde şut attı ve fileyi sadece birkaç santim geride bıraktı.

İlk sette son 18 sayının 16’sını kazandı. Yolda yağmur nedeniyle çatı kapandığında Swiatek paniğe kapılarak sahanın köşesine gitti ve cevaplar için ekibine yalvardı.

Swiatek, “Neredeyse aynı hataları yapıyormuş gibi hissettim” dedi. “Aslında neye odaklanmam gerektiğini düşündüğünüzle ilgili bir ipucu istiyordum. Bazen bir şey yolunda gitmediğinde bir sebep bulmak zordur çünkü birden fazla sebep olabilir.”

Hepsinin ana nedeni, daha sonra farklı bir ilhamla çaldığını söyleyen Svitolina idi. Son iki gününün bir kısmını Ukrayna’daki çocuğunun videolarını telefonda oyunlarını izleyerek geçirmişti. Zaferlerinin ne anlama geldiğini ve büyük resmin neresinde yer aldıklarını biliyor.

Bütün bunların gücü var.

“Savaş beni daha güçlü ve aynı zamanda zihinsel olarak da güçlendirdi” dedi. “Zor durumları felaket olarak görmüyorum, biliyor musun? Hayatta daha kötü şeyler de var. Sadece daha sakinim.”

Hiç şüpheniz olmasın: Kazanmak için can atıyor ama baskıyla ilgili deneyimi değişti.

“Ben olayları biraz farklı görüyorum,” dedi.

Yerden ayrıldıktan sonra, annesi ve annesiyle birlikte evlerinden birinde kızlarına bakan Monfils ile FaceTime yaptı. Skai’nin onunla pek konuşmadığını söyledi. Bir porsiyon dondurmayla dikkati dağıldı.

Bu turnuvayı ve en büyük ödülü kazanabilecek mi?

Azarenka maçından sonra yaptığı gibi, o kadar ileri gitmenin kaderinde olmadığı konusunda ısrar etti. Henüz gelmediği için kocasının gelmesine izin vermiyor ve artık rutinini bozmuyor. Özellikle Rusya ve Belarus’tan gelen rakiplere karşı farklı bir hedefi ve gücü varken ona kimin ihtiyacı var?

“Onlara karşı oynadığım her zaman, bu büyük bir motivasyon, büyük bir sorumluluk” dedi. “Şu anda çok ama çok uzak. Çok yakın görünüyor ama çok uzak.”