Ukraynalı şirket, et ikameleriyle Alman pazarını hareketlendirmek istiyor

Nicea

New member
Ev
İşletme
Soya bifteği: Ukraynalı şirket, et ikameleriyle Alman pazarını hareketlendirmek istiyor

2040’a kadar et tüketimini yüzde 50 azaltın – start-up GreenGo bu konuda yardımcı olmak istiyor. Berlin’de şimdi yatırımcı arıyor.

Et yerine geçen ürünler yerinde hazırlandı ve doğrudan tadına bakılabildi.Jan Michalko

Kiev’den Bogdona “Dana” Leonova, Berlin’de yaklaşık 20 kişinin önünde destek için kampanya yürütüyor: “Ukrayna gibi cesur olun” ve mikrofona kararlı bir şekilde “Ukrayna resmen durdurulamaz bir ulus” diyor. Ve: Şirketi GreenGo, Ukrayna kadar durdurulamaz. Şimdi aynı derecede cesur olmak ve genç Ukraynalı start-up’a yatırım yapmak dinleyenlere kalmış. Her halükarda, kendisi ve ekibi Ukrayna’dan geldikleri için korkmuyorlar, diyor Leonova.

GreenGo her türlü et ikamesini üretir. Geçen hafta Leonova ve ekibi, ürün yelpazesini Schöneberg’deki uluslararası beslenme organizasyonu ProVeg’de potansiyel yatırımcılara sundu. Ukrayna için dokunaklı bir tanıtım Habersu da dahil olmak üzere şirket hakkında yapılan bir sunumun ardından, tüm konuklar ürünleri denemeye ve ekiple fikir alışverişinde bulunmaya davet edildi.

33 yaşındaki üretim müdürü Leonova, aynı zamanda hayvansal ürünler de üreten büyük bir gıda üreticisinde 15 yıl geçirdikten sonra, dünya çapındaki büyük et tüketiminin iyi olmadığını fark ettiğini söylüyor. Ayrıca kızına yaşanabilir bir gezegen bırakmak istiyor. Hedef, şirketi 2025 yılına kadar daha büyük bir üretim tesisine taşımak. Leonova’ya göre, burada misafirleri start-up’ı konusunda heyecanlandırmak için bulunuyor. Şimdiye kadar dondurulmuş ürünler yalnızca Ukrayna’da mevcuttur. Ancak, Leonova’nın istediği olursa, yakında AB’de de soğutulmuş raflarda yer almaları gerekir.

Somon burger, lezzeti ve kıvamı ile deneyenlerin gönlünü fethetti.

Somon burger, lezzeti ve kıvamı ile deneyenlerin gönlünü fethetti.Jan Michalko

Etkinliğin moderatörlüğünü Albrecht Wolfmeyer yapacak. 48 yaşındaki, etkinliğin gerçekleştiği ProVeg organizasyonunun bir laboratuvar alanını yönetiyor. ProVeg, dünya çapında hayvansal ürünlerin tüketimini azaltmaya kararlı olduğunu söylüyor. Buradaki anahtar kelime “50 ila 40”, yani 2040 yılına kadar et tüketimini yüzde 50 azaltmak.

Bu amaçla, kar amacı gütmeyen kuruluş dünya çapında siyaset, iş ve gastronomi alanlarındaki ortaklarla birlikte çalışır. Ancak Wolfmeyer’e göre doğrudan tüketicilere de yöneliktir. “Ama insanlara ne yemeleri gerektiğini söylemekle ilgili değil. Mevcut gıda sistemimizin beraberinde getirdiği sorunlara dikkat çekmek istiyoruz.”

Et yerine geçen ürünler Almanya’da giderek artan bir pazar payına sahip. Federal İstatistik Ofisi’ne göre, Almanya’daki şirketler 2021’de bir önceki yıla göre yüzde 17 daha fazla et ikamesi üretecekti – 2019’a kıyasla üretim yüzde 62,2 arttı. Et üretimi ise bir önceki yıla göre yüzde sekiz, 2019’a göre ise neredeyse yüzde on bir düştü. bitki bazlı alternatiflerinki.

GreenGo sunumunun yapıldığı gün, Gagandeep Tangri ocağın başında. 30 yaşındaki Hintli, genellikle Berlin’deki Hotel Adlon’da yemek pişiriyor, bugün yemek yapamayan bir meslektaşının yerini alıyor ve GreenGo’ya yardım ediyor. Biftekler, somon burgerler, kızarmış kalamar ve karides var, tabii ki tamamen bitki bazlı. Tangri, vegan sığır filetosu tarafından hoş bir şekilde şaşırdığını söylüyor. Tutarlılık, yapı ve kalınlık “gerçek” ete çok benzer. Tangri, “İngiliz veya orta boy sebze ürünlerini gerçekten kızartamazsınız” diyor. Ancak GreenGo fileto “neredeyse iyi pişmiş” olarak kızartılırsa ve iyi bir koyu sosla servis edilirse, etli orijinaline yaklaşacaktır.

Start-up GreenGo ve organizasyon ProVeg etkinlik için işbirliği yaptı.

Start-up GreenGo ve organizasyon ProVeg etkinlik için işbirliği yaptı.Jan Michalko

Yarın Leonova Kiev’e geri dönmek istiyor

Bezelye ve soya proteini, şirketin dondurulmuş bitkisel ürünlerindeki en önemli bileşenler ve ayrıca hayvan tadı ve mümkün olan en otantik görünümü sağlamaya yönelik her türlü katkı maddesidir. Bu, özellikle misafirler arasında çok popüler olan somon burgerde başarılıdır. Ancak, hazırlandıktan sonra hayvanın orijinalinden önemli ölçüde farklı olan, tam da taklit sığır etinin kıvamıdır, yalnızca burger köftesi olumlu bir şekilde öne çıkar ve gerçekten “gerçek” eti anımsatır.

Leonova, konukların çoğu gittikten sonra etkinlikten çok memnun olduğunu söylüyor. Birçok yatırımcıyla konuşabilir ve çok şey başarabilirdi. İlk defa bu kadar çok insanın önünde konuştuğunu ve heyecanlandığını söylüyor. Yarın kızı ve kocasının yanına Kiev’e dönmek istiyor. Leonova şakayla veda ediyor: “Ama aslında Olaf Scholz bana birkaç Leopard tankı daha versin diye geldim” – Şansölye’den birkaç Leopard tankı almaya geldi.