UNICEF bilgilerine göre dünyada her üç çocuktan biri su kıtlığı yaşıyor

Sinsinati

New member
UNICEF bilgilerine göre dünyada her üç çocuktan biri su kıtlığı yaşıyor T24 Ömür

UNICEF
‘in bilgilerine göre dünyada her 3 çocuktan biri, su kıtlığı, su taşkınları, sıcak hava dalgası, orman yangınları, kasırgalar ve hava kirliliği üzere iklimsel ve çevresel şokların en az dördünün bir ortada görüldüğü bölgelerde yaşıyor. Dünyadaki 2,2 milyar çocuğun neredeyse yarısı “yüksek riskli” olarak sınıflandırılan ülkelerde hayatını sürdürüyor. Bu çocuklar, halihazırda su ve sanitasyon, sıhhat ve eğitim üzere temel hizmetlere kâfi düzeyde erişemiyor.

Çocukların sağlıklı yaşama, öğrenme, oynama ve çocukluğunu layığıyla yaşama talihi meskende inançlı suya erişimle başlıyor. Çocuklar meskenlerine su taşımak zorunda kalmadıklarında okula gidip eğitim alabiliyor; okulda pak su, hijyenik tuvalet ve el yıkama için sabun var ise, çocuklar sağlıklı bir öğrenme ortamına sahip olabiliyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), çocuk haklarıyla ilgili farkındalık yaratmak için, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin imzalandığı 20 Kasım’ı Dünya Çocuk Günü’ olarak kutluyor. Su ve market siparişi uygulaması BiSU, pak suya erişimin temel bir çocuk hakkı olmasından hareketle 2018’den beri UNICEF’e takviye olduğunu ve proje kapsamında şimdiye dek 22 milyon çocuğun 1 günlük pak su gereksiniminin karşılandığını deklare etti.

BiSU kurucularından Mehmet Ergin Üner UNICEF takviyesiyle ilgili olarak şunları söylemiş oldu:

‘’Her hafta üzerinde hayli da düşünmeden yineladığımız su siparişi üzere bir harekete mana kazandırarak, dünya üzerinde pak suya ulaşamayan çocuklara umut olduğumuz için memnunuz. 2018’de UNICEF ile başlatmış olduğumız bu iş birliği ile bugüne kadar 22 milyon çocuğun hayatına dokunduk. Bir teknoloji teşebbüsçüsü olarak bu manalı duyguyu kullanıcılarımızla paylaşmaktan gurur duyuyoruz. BiSU, genç, dinamik ve işini tutkuyla yapan bir grup ve çevreyi, doğayı, her çocuğun yaşamasını ve haklarına kavuşmasını önemsiyor. Covid-19 periyodu her insanın gerçek ve toplumsal faydayı görmek istediği bir devir oldu. Biz de takım olarak, tüketicinin ve dünyanın muhtaçlıklarını hakikat anlayarak tahliller üretmeye devam edeceğiz. bu vakitte daha da kıymet kazanan dayanışma, paylaşım ve kolaylık kıymetleri teknoloji projelerimizin değerli bir kesimi olacak.”