USTA İSİMLERE DPÜ’DEN VEFA

celikci

Active member
USTA İSİMLERE DPÜ’DEN VEFA
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesindeki 14 atölyeye Kütahya protokolünün katıldığı Ustalara Saygı adlı törenle Kütahyalı usta sanatçıların isimleri verildi.

Güzel Sanatlar Fakültesinde gerçekleşen törene Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya milletvekilleri İshak Gazel, Ali Fazıl Kasap ve Ahmet Erbaş,
Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hv. Tuğ. Necati Gündüz, Kütahya Belediye Başkan Yardımcısı Salih Özden, Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, rektör yardımcılarımız Prof. Dr. Muammer Gavas, Prof. Dr. Hasan Göçmez ve Prof. Dr. Mustafa Aydın, Genel Sekreter Vekilimiz Prof. Dr. Atilla Batur, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Levent Mercin, STK temsilcileri ve üniversitemizin akademik ve idari personelleri katıldı.
UYSAL: SANATÇIYA VEFA BORCUMUZ VAR
Törende katılımcılara hitap eden DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, şunları söyledi: Bugün Güzel Sanatlar Fakültemizin derslik, konferans salonu, stüdyo ve atölyelerine Türk kültür ve sanatına kendisini adamış Kütahyalı 14 güzide sanatçımızın isimlerini vereceğiz. Böyle bir uygulamayı üç maksat için yapıyoruz. Başta şunu ifade etmeliyim: Sanat ve sanatçı, beni Rabbime yaklaştırıyor. Bana Rabbimi sevdiriyor. Bundan dolayı da sanat ve sanatçıyı seviyorum.
Vefa, insani bir vasıftır. Her insan kendine yardım edene ve faydası dokunana saygı duyar. İnsanın yaratıcıya ibadeti de vefa duygusunun gereğidir. İnsan, bu sistemi kuran, kendini yoktan var eden, cansız varlıkları, bitkileri ve hayvanları hayata hizmet ettiren yaratıcıya teşekkür etme ihtiyacı hissediyor. İşte biz de ilimize, milletimize, kültür ve sanatımıza büyük hizmetler etmiş bu 14 sanatçımıza teşekkür ediyor ve yaptıkları katkılardan dolayı vefa borcumuz olduğunu düşünüyoruz. Bu 14 güzide sanatçımızın isimlerini derslik ve atölyelere vermekle bir nebze olsun vefa borcumuzu ödemeye çalışıyoruz.”
“SANATÇIYA DEĞER VERMEK EĞİTİM AÇISINDAN ÖNEMLİ
OLDUĞU İÇİN DERSLİKLERİMİZE İSİMLERİNİ VERİYORUZ”
“Kütahyalı 14 mümtaz şahsiyetin isimlerini dersliklere vermekle biz aslında gençlerimizin onlar gibi olmalarını, onlara özenmelerini ve onları örnek almalarını istedik” diyen Uysal, şöyle devam etti: “Bu sanatçılarımızın isimleri ve hayat hikâyeleri dört yıl boyunca öğrencilerimizin hafızalarına kazınacak. Sanata özenecekler ve sanatçıyı sevecekler. Bizim de istediğimiz zaten budur. Sanatla uğraşan insandan zarar gelmez. Çünkü sanat aslında içteki güzelliğin dışa yansımasıdır, sanat eseri ise içteki güzelliğin tecessüm etmiş, cisimleşmiş halidir. O halde kötülükleri önlemek, toplumdaki suç oranını azaltmanın bir yolu da sanata ve sanatçıya değer vermekten geçer. Sanat bir milletin hayat damarıdır. Bir millet sanata ve sanatçıya değer verdiği nispette canlanır ve gelişir. Medenileşir ve kökleşir. İşte tüm bu eğitimle ilgili olumlu kazanımlarından dolayı sanata ve sanatçıya önem veriyoruz. Sanata ve sanatçıya önem verdiğimiz için de şehrimize mal olmuş 14 güzide sanatçımızın isimlerini Güzel Sanatlar Fakültemizin dersliklerinde ve atölyelerinde yaşatmak istiyoruz.
ÖZDEN: KADİM BİR KÜLTÜR VE SANAT ŞEHRİNDE YAŞIYORUZ
Kütahya Belediye Başkan Vekili Salih Özden ise konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Büyük ilim ve fikir adamı İbn Haldun mukaddemesinde şu sözleri söyler: Coğrafya kaderdir. Gerçekten ne güzel bir kaderimiz varmış ki, kadim bir şehrin bir kültür ve sanat şehrinin içerisinde yaşıyoruz. Bugün güzel bir etkinlik için buradayız. Sözün en güzelini Büyük Önder söylemiştir. ‘Beyler’ diyor Büyük Önder, ‘Milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz hatta reisicumhur olabilirsiniz ama sanatkâr olamazsınız.’ Bugün dersliklere ve atölyelere ismi verilen sanatçıları tebrik ediyorum, ebediyete intikal eden sanatçılarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Üniversitemize de böyle güzel bir etkinlik düzenlediklerini için teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.”
ERBAŞ: GÜZEL SANATLAR MİLLETİ MİLLET YAPAN EN ÖNEMLİ DEĞERLERDENDİR
Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş ise “Sizlerle bu anlamlı etkinlikte birlikte olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum” diyerek başladığı konuşmasında şöyle konuştu: Güzel sanatlar milleti millet yapan en önemli değerlerimizden biridir. Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi ‘Milletimizin güzel sanatlar sevgisini her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür.’ Milletimizin geleceğini geçmiş ile yoğuran kültür ordusunun fertlerini anmak ve hatırlamak çok değerlidir. Sanat eserleri onları anlayan insanların varlığıyla sonsuza kadar yaşar. Milletlerin dünyadaki itibarları sanat ve bilim dallarındaki varlıklarıyla ölçülür. Milli sanat varlığımıza katkıda bulunan çok değerli sanatçılarımızı, ustalarımızı, üstatlarımızı anıyoruz. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen bütün çalışanlara teşekkür ediyorum.”
VALİ ÇELİK: SANATÇILARIMIZIN İSİMLERİ YAŞAYACAK
Kütahya Valisi Ali Çelik, katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Yaratıcının sonsuz kudretinin içimizdeki yansıması olan sanat; insanın, eserleriyle varlığını baki kılma ve yüzyıllarca unutulmama gayesi taşıyor. Bu anlamda çok kıymetli, değerli insan hazinelerimiz var. Üniversitemiz, bugünkü anlamlı çalışmasıyla onların isimlerinin yüzyıllarca yaşatılmasına ve inşallah o değerli isimlerin öncülüğünde nice sanatçının yetişmesine de vesile olacak. Sanatçıların bazen hayattayken anlaşılamadığını, yaşamını yitirdiğinde hakkının teslim edildiğini kaydeden Vali Çelik, “Önemli olan yaşarken anlaşılmak, yaşarken kıymet görmek. Bazen anlaşılmamış olabilirsiniz; ama sarf ettiğiniz çaba, eserleriniz gün gelir bedenleri, asırları aşar ve hikâyenizin, yaşanmışlığınızın devam etmesine vesile olur. Bugün, Üniversitemiz bunun ilk adımını atıyor. Artık bir öğrenci ‘101 No’lu dersliğe gidiyorum’ değil; ‘Ahmet Yakupoğlu, Hisarlı Ahmet, Ahmet Uluçay, Oktay Aslanapa, Hafız Emin Efendi, Rifat Çini, Abdullah Taktak, Sıtkı Olçar, Hüseyin Yüce, Hisarlı Ahmet, Hamza Üstünkaya, Mehmet Koçer, Mehmet Gürsoy, İsmail Yiğit ve İbrahim Kocaoğlu dersliğine gidiyorum’ diyecek. Bu cümle her sarf edildiğinde o isimlerin bıraktığı kültür, medeniyet ve tasarımın sanatsal yanı, zihinsel yönün bir çağrışımı olacak ve onun adı yaşamaya devam edecek” diye konuştu.
Törenin ardından atölyelere isimleri verilen sanatçılara ve yakınlarına günün anısına Taç Kapı desenli çini hediye edildi.
ATÖLYELERE İSİMLERİ VERİLEN SANATÇILAR İSE ŞÖYLE:
• Abdullah Taktak, Ressam
• Ahmet Uluçay, Yönetmen
• Ahmet Yakupoğlu, Ressam
• Hafız M. Emin Efendi, Çini Sanatçısı
• Hamza Üstünkaya, Çini Sanatçısı
• Hisarlı Ahmet, Halk Ozanı
• Hüseyin Yüce Naif, Ressam
• İbrahim Kocaoğlu, Çini Sanatçısı
• İsmail Yiğit, Çini Sanatçısı
• Mehmet Gürsoy, Çini Sanatçısı
• Mehmet Koçer, Çini Sanatçısı
• Prof. Dr. Oktay Aslanapa, Tarihçi-Akademisyen
• Rifat Çini, Çini Sanatçısı
• Sıtkı Olçar, Çini Sanatçısı

The post USTA İSİMLERE DPÜ’DEN VEFA first appeared on Medya Kütahya.

medyakutahya.com Adresinden Alıntıdır.